Czy to normalne ze w nowym laptopie jest tyle partycji?

Witam

2 dni temu kupiłem nowego laptopa Dell Vostro 1400 z dyskiem Samsung 160gb. Narazie jestem w fazie testów laptopa i natknąłem sie na 1 dziwną dla mnie rzecz.Czy to normalne ze na dysku 160 gb Windows widzi ze mam tylko 143 gb z czego tylko 132 gb wolnego (a zainstalowany jest oryginalny system Windows XP on był juz zainstalowany + dołożona jest płytka z systemem). Druga sprawa to HD tune widzi 4 partycje jak na załączonym obrazkach:

dyskuy2.jpg

w550.png

dysk2pl4.jpg

w350.png

To zę jest mniej miejsca to normalne. Tak jak na pendrive nie masz całej pamieci. A czy inne progrmay tez widzą 4 partycje???

masz na dysku 160Gb tylko 143GB i to normalne jest akurat :wink: Powodem takiego stanu jest przeliczanie pojemności przez producentów. W praktyce 1kB to 1024 B a producenci zaokrąglaną to do 1000 B i w ten sposób zawyżają pojemności dysków (ale tylko w nazwie)

Te 3 partycje jakies lipne są. A to nie był przypadkiem laptop z Linuxem? Bo wtedy by to było całkiem możliwe, że te nierozpoznawane partycje, to po prostu partycje z linuxowym systemem plików i mogłyby to być partycje np. “/”, “/usr” oraz “/boot”. Ale to tylko moje przypuszczenia. Możesz odpalić Gparted z płytki CD i sprawdzić co i jak, a skoro to są nieużywane partycje, to chyba można je usunąć :wink:

Sprawdziłem dysk acronis’em. Wykrył 4 partycje które zabierają ok 11 gb miejsca czyli teraz by sie zgadzało 142+11=153~ 160 gb. 1 to Fat 16 8 gb z czego 100 mb wolne 2: to Mediadirect fat 32 700 mb cała pełna i 3: to fat 32 2.5 gb z czego 3 gb wolne 2 gb.

Ale po co są te 3 pozostałe partycje?? Windowsa Xp dostałem dołączonego do laptopa na cd.

dyskkt8.jpg

dyskkt8.d35b3cff65.jpg

To spytaj sie w sklepie co to znaczy i już.

Zapytałem sprzedawcy:

"te partycje robi dell fabrycznie. np partycja media direct sluzy do tzw, odtwarzania plyt bez wlaczania laptopa, jedna to programy diagnostyczne Della itp. "