Czy to uszkodzenie głośników?

Witam!

Mam problem z dźwiękiem 5.1 (win 8, wszystkie sterowniki aktualne). Ostatnio podczas gry i nie tylko zauważyłem zanikanie lub wyciszanie satelity głośników 5.1. Z reguły zanika dźwięk w centralnym lub prawym przednim głośniku. Po pewnym czasie dźwięk wraca do normy.

Używałem karty Audigy 2, więc pomyślałem, że to ona nie daje rady na windows 8, bo nie ma już pełnego wsparcia Creativa. Podłączyłem głośniki do zintegrowanego Realteka na płycie głównej i to samo.

Proszę o podpowiedź, czy to może być uszkodzenie głośników (już mają swoje lata), czy coś innego? Nie chce wykosztować się na nowe głośniki, gdy okaże się, że to coś innego.

PS. Kiedyś tego problemu nie miałem, dopiero od miesiąca tak się dzieje.

Dziękuję za wszystkie uwagi i porady.

Bardzo rzadko zdarza się takie uszkodzenie głośników, czyli zwiotczenie resorów membrany. Sprawdź raczej (wyjmij, wetnij ponownie, poruszaj podczas grania muzyki) wszystkie przewody zakończone czinczami lub mini-jackami na trasie komputer-wzmacniacz i wzmacniacz-głośniki. Pozmieniaj tymczasowo głośniki na wyjściu wzmacniacza, a nawet odwróć je “do góry nogami” (na jakiś czas oczywiście). Jeśli to nic nie da, to faktycznie uszkodzenie jest poważniejsze i może dotyczyć konkretnych głośników (ustal to dzięki powyższym próbom) lub nawet wzmacniacza.

Dzięki. Będę próbował.