Czy to wina zbyt slabego zasilacza?

Witam! Juz troche czasu temu kupilem nowy dysk twardy Seagate ST3250620AS 250GB sATA II 16MB. Po podlaczeniu go i zainstalowaniu systemu windows zaczely sie moje problemy. A mianowicie system uruchamia sie jakies 3 razy dluzej niz na starym seagat 40gb co jest no z teori nie mozliwe ale w praktyce tak jest. Nie mam pojecia dlaczego. Na prawda wlaczenie go trwa bardzo dlugo. Drugim problemem jest to ze dysk noo na pewno nie chodzi tak jak powinnien. Mianowicie czesto sie zacina itp. w ogole nie ma roznicy pomiedzy starym twardzielem. Bardzo dlugo uruchamia aplikacje itp. Trzecim problemem jest to ze przy sluchaniu muzyki lub ogladaniu filmow dzwiek w glosnikach (creative 5,1 t6060) jest bardzo slaby, mianowicie zacina sie. wystepuje to glownie przy uruchamianiu jakis aplikacji gdy system musi troche popracowac. nie powinnno to miec miejsce. Co moze byc nie tak. Slyszalem ze moze to byc wina zbyt slabego zasilacza 350W. Co myslicie. Bardzo prosze o pomoc. Na prawde wszystkie te problemy bardzo uciazaja mi prace na komputerze.

Najważniejsze:

Podaj jak najbardziej szczegółową specyfikacje komputera (co w nim masz), wtedy będzie można lepiej Ci pomóc, a na chwilę obecną zadam Ci pytanie:

Czy pierwsze formatowanie jakie robiłeś na tym dysku było formatowaniem pełnym (całkowitym)?

Po szybkim sformatowaniu dysk może nie prezentować pełni swoich możliwości.

A, i do tych co będą mówić o sata II i sata I:

Nawet jeśli jego płyta główna obsługuje tylko sata I to i tak nie powinno się tak dziać jak ma to miejsce.

zasilacz jaka marka, model , zmień kabelek sata , sprawdź jak jest obciążony procesor w trakcie pracy z systemem

Moj komputer:

Intel IV 3.0

plyta glowna ASUS P5VDC-X

dysk SEAGATE

Seagate ST3250620AS 250GB sATA II 16MB

karta graficzne GeForce 6600

pamiec RAM TWNMOS DDR 512mb

zasilacz firmy Tricord model ATX-6016

Spectator

Zdaje mi sie ze to bylo formatowanie szybkie. Po zatym formatowalem go dwa razy, myslalem ze moze cos sie zle zainstalowalo. Plyta glowna obsluguje SATA II.

sympatico

Probowalem na roznych kabelkach to samo. Obciazenie procesora sprawdzalem w Menadzerze zadan i bylo dosc stabilne nie przekraczajace 30%. Chyba ze chodzi Ci o cos innego to prosze o podpowiedz bo nie wiem jak to inaczej mozna sprawdzic.

zasilacz do wymiany natychmiast !!

Ale czy na pewno? Bo przeciez przy tamtym dysku chodzilo wszystko OK. I glosniki b. dobrze graly i dysk dobrze chodzil. Czy ten moze miec az tak odmienny pobor mocy (przy czym dzwiek i uruchamianie jest na 1)?

wyjaśni się po wymianie zasilacza i tak warto bo to co posiadasz właściwe zasilaczem nazwać nie można :stuck_out_tongue:

Zmień na Amacrox Warrior 450W lub FORTRON FSP400

Tylko wiecie chce sie upewnic. Poniewaz nie bede kupowal nowego wentylatora na daremne jezeli to nie przez niego. Czy jestescie pewni? Dlatego dysk tak dlugo uruchamialby WINDOWSA? Bo wylacza sie chwile a wlacza bardzo dlugo. ;/

wróżek to ty tu nie znajdziesz :slight_smile: skoro wszystko zaczęło się od wymiany dysku to być może że dysk ma np uszkodzony cache dysku albo kontrolerowi sata coś dolega

więc możesz pożyczyć od znajomego zasilacz i sprawdzić czy komputer będzie zachowywał się normalnie , ewentualnie inny dysk sata

sprawdź najpierw ile ma A @+12V zanim polecisz go do tej konfiguracji.

Tak sorry nie zwróciłem uwagi

destroy , pożycz od kogoś dobry zasilacz i sprawdź.

Wtedy się upewnisz.

Dobrze juz umowilem sie z kolega. Mozliwe ze nawet jutro sprawdze czy to wina zasilacza. Ale hmm… jak nie bedzie to wina zasilacza to co sugerujecie?

a co spowodowało twoje kłopoty ?? dysk i tutaj musisz szukać rozwiązania :slight_smile:

Zrób formatowanie ale pełne !!

Jeżeli to nie pomoże sprawdz dysk na innym kompie. Watpie żeby zaraz po zmianie twardziela zasilacz nie wyrabiał.

Jak wymiana zasilacza nie pomoże to leć do sklepu z gwarancją i z dyskiem, narób szumu i niech Ci wymieniają bez gadania!

Ale najpierw sprawdź czy to aby napewno nie jest wina zasilacza!

No i fakt, pełne formatowanie dysku także jest zalecane.

Dzisiaj probowalem na innym zasilaczu. Dysk zachowuje sie tak samo. Czyli nie jest to wina zasilacza. POdkresle tutaj ze kopiowanie filmu 150MB trwa 100MIN gdzie powinno trwac jakies 10sekund. Czy trzeba jakos dodac serial ATA (SATA II) do plyty glownej. Moze jakies dodatkowe oprogramowanie. Prosze o pomoc bo dysk kompletnie nie chodzi w 100% swoich umiejetnosci. Co msuze zrobic. Na pewno nie jest to wina zasilacza! blagam pomucy ja juz nie wiem co moze byc nie tak!

pożycz od kolegi dysk twardy, podepnij i sprawdź, sata nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania, podłącz pod inne wejście ten dysk sata.

Chyba jestes w bledzie. Na innym forum poradzono mi abym wgral te o to sterowniki

http://www.viaarena.com/Driver/via_hype … _v510a.zip

Po wgraniu ich od razu dysk zac zoldobrze chodzic :smiley: Szybko kopiuje, uruchamia aplikacje, dzwiek jest ok. Tylko jeszcze troszke dlugo sie wlacza i wylacze. Czy mozna cos na to poradzic?