Czy trudno instalowac rozne aplikacje w linux?

no wlanie bo nie wiem tam nie ma EXE i nie wiem czy sie instaluje normalnie tak jak w windows? czy trzeba wpisaywac komendy bo kolega mowil ze trzeba :frowning:

W popularnych dystrybucjach znajomość terminala nie jest konieczna, a instalacja aplikacji jest banalna.

No nie ma .exe.

Masz wiele możliwości, m.in. samodzielna kompilacja, lub instalacja paczki.

Na przykładzie Ubuntu, oparty na debianie, więc są w nim paczki .deb.

Aplikacje można zainstalować poleceniem

Są też graficzne narzędzia:

Synaptic czy aplikacja o wdzięcznej nazwie Dodaj/Usuń Programy.

Screen: http://shots.linuxquestions.org/origina … eta/17.gif

Używam Ubuntu od roku i jestem bardzo zadowolony po przejściu z windowsa, dużym plusem jest właśnie sposób dystrybuowania oprogramowania - za pomocą repozytoriów.

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=20

załącz sobie “Linux - instalacja systemu” i zobacz jak to wygląda :slight_smile:

ubuntu i jego odmiany ,mandriva,opensuse,knopix i inne popularne dystrybucje instalują sie podobnie jak windows xp 8)

maciejko, rozbrajasz mnie. Nic nie powiesz konkretnego, czy chodzi Ci o aplikacje typu gry szczególnie te windowsowe typu GTA(na przykład), czy o jakieś odpowiedniki windowsowych programów dla linuxa. Jeżeli chodzi o te odpowiedniki windowsowych programów to potzrebujesz zainstalowac emulator wine, sporo jest z tym zachodu. Natomiast systemu unixowe posiadają takie coś jak porty i paczki. Są to zbiory programów dla systemu. Co lepsze wszystkie te programy po część są zgromadzone w jednym miejscu(a właściwie informacje gdzie je znaleźć). Zainstalowanie tych programów sprowadza się do wpisania w konsoli polecenia "pkg_add -r ‘nzwa programu’ " lub “cd /usr/ports/‘nazwa dziedziny danego programu’/‘nazwa [programu’ && make install clean”. Tak to przynajmniej wygląda w systemach z rodziny *BSD. Coś Ci powiem, jeżeli o takie pierdołki sie pytasz na forum to lepiej daj sobie spokój z instalacją linuxa po pierwsze dla tego, że sobie z tym nie poradzisz, po drugie dlatego, że się zniechęcisz do linuxów. A tak właściwie to ile Ty masz lat. "Ulepsz swojego windowsa, zrób go bezpiecznym, bardziej funkcjonalnym, na zdrowie Ci to wyjdzie. pozdrawiam(ale sie rozpisałem)

W niektorych dystrybucjach nie trzeba nawet instalowac pakietow komendami lecz mozna je instalowac graficznie. na przyklad w Mandrivie 2007 czy Open SUSE 10.2 wystarczy 2 razy kliknac na pakiecie tak jak w przypadku plikow exe i tak samo jest z deb w Ubuntu, wystarczy tylko je kliknac 2 razy, ale oczywiscie mozna uzywac komend do instalacji tych pakietow :smiley: Ale np. samowykonujace sie pakiety .bin czy .run juz wymagaja uzycia komend, za to ich instalacja jest najlatwiejsza i najczesciej bezproblemowa oraz niezalezna od systrybucji, choc zdarzalo sie, ze na ubuntu nie chcialo instalowac plikow z rozszerzeniem bin i run, ale nic dziwnego w koncu w ubuntu takie problemy i wpadki to norma :smiley: