Czy twardy dysk jest uszkodzony?

Witam , napisze może od początku. Kupiliśmy z żoną komputer zainstalowaliśmy na nim Windows 7 Ultimate ale padł w nim zasilacz więc zdjąłem z szafy stary komputer . I teraz tak . W tym z Windowsem 7 był jeden dysk systemowy i podłączyłem drugi dysk jako magazyn. gdy padł ten zasilacz to przełożyłem ten dysk do rezerwowego komputera , na którym est też dysk z Windowsem XP pro Sp 3 . Najpierw wyłączał mi się co jakiś czas raz co godzine raz działał cały dzień a niekiedy co 15 min. Posprawdzałem temperatury i inne parametry wszystko było ok. Dziś rano włączyłem komputer zawiesił się , zrestartowałem go i wyskoczył mi komunikat “Brak BOOTMGR” Myślałem ze to dysk systemowy siadł jest starszy na IDE więc go odłączyłem i próbowałem zainstalować XP na tym drugim Sata 1 . Ale instalator skopiował pliki i przy restarcie wyskoczył Blue Screen. Odłączyłem ten Sata 1 i podłączyłem systemowy IDE i działa wszystko jak na razie. Czy ten dysk Sata 1 jest już do wyrzucenia ? Czy może dlatego ze był podłączony do komputera z Windowsem 7 tak się zachowuje ? ma to jakieś znaczenie ? Z góry dziękuje za pomoc.

To zbyt daleko idący wniosek. Jeśli system i w ogóle komputer działa Ci w tej chwili normalnie na tym starym dysku ATA, to podłącz ten dysk SATA. Zatrzymaj start komputera na BIOSie, sprawdź czy BIOS “widzi” dodany dysk i wybierz w BIOSie (Boot) priorytetowy start dla starego dysku ATA. Potwierdź i restart. Po zrestartowaniu komputera system powinien wykryć “nowy” dysk SATA, więc sformatuj go pod systemem i potraktuj jak “magazyn” na różne zasoby. Jeśli to wszystko zadziała, to jest OK. Oczywiście warto by dodatkowo zainstalować program HD Tune i wykonać nim testy dla obu dysków. Znacznie więcej będziesz wiedzial o ich stanie techniczno-logicznym.

Nieźle zamieszałeś, trzeci raz czytam i nadal nie do końca rozumiem. Komunikat wskazuje, że sektor rozruchowy jest uszkodzony lub go nie ma, więc zapewne pomieszałeś coś podłączając dwa dyski z rożnymi systemami. Jeśli nie masz tam innych danych poza systemowymi najlepiej podłącz tylko dysk na którym ma być siódemka i zainstaluj na świeżo.

Albo poczekaj jak ktoś coś innego doradzi :slight_smile: