Czy używanie Windowsów które nigdy nie wyszły jest legalne?

(Tux4) #1

Czy pobieranie i używanie Windowsów które nigdy nie wyszły jest legalne?

PS: Co sądzicie o tym temacie?: windowsy-ktore-nigdy-nie-wyszly-t247245.html

(mktos) #2

Windows (oraz każdy inny produkt), nawet który nigdy nie wyszedł finalnie, a tylko jako CTP/Beta, posiada zazwyczaj pewną licencję.

Obecnie gdy instaluje się oprogramowanie pre-release, np. Windows Thin PC RC, trzeba zaakceptować licencję, która m.in. zabrania użycia oprogramowania tego typu w środowisku produkcyjnym (tylko do testów!) i ogólnie mówi, że tobie wolno tylko to, co napisano w licencji, a wszystko inne tylko Microsoftowi.

Niektóre rzeczy są zabraniane wprost, m.in. rozprowadzanie do osób trzecich w ramach demonstracji (można tworzyć oprogramowanie i zademonstrować je klientowi na pre-release platformie, ale nie można jej dać klientowi), inżynieria wsteczna, udostępnianie innym do kopiowania, wynajem, leasing, pożyczanie, robienie kopii.

Najprawdopodobniej zatem użycie takiego oprogramowania jest niezgodne z jego licencją.

[dopisek]

O, znalazłem jeszcze na dysku licencję dla Microsoft Windows Code Name "Longhorn" (build 4074 z WinHEC 2004):

Punkt 1.1 a)

Punkt 1.1 c)

(rgabrysiak) #3

Jak dla mnie nie. Zwróć uwagę na jedną podstawową kwestię - w jaki legalny sposób można pobrać system który nie wyszedł oficjalnie? Wydaje mi się że nie ma takiej możliwości.

Drugie pytanie - po co używać systemu dla którego nie ma żadnego supportu. Dla mnie mija się to z sensem.

(trubul.as999) #4

Kiedyś nawet dzwoniłem w tej sprawie na infolinię Microsoftu (czy używanie Neptune'a jest legalne). Usłyszałem odpowiedź: "Nie, ponieważ nigdy nie został oficjalnie udostępniony"

(Tux4) #5

A Windows Whistler?

(Maciejboss) #6

żeby legalnie używać Windows Beta trzeba było chyba sie rejestrować i przez pewien czas dostawaliśmy licencje ,potem jak pomogliśmy odkryć błedy można było otrzymać wersje finalna za darmo

(sla17) #7

Nie, nie jest, było wałkowane, tak, tak, Longhorn 4074 nie jest "dzieckiem niczyim", jest Microsoftu i także nie można go legalnie posiadać.

(Tux4) #8

A wystarczy być zarejestrowanym na stronie Microsoftu?

(Kpc21) #9

Jeśli zarejestrujesz się na stronie Microsoftu (TechNet), będziesz mógł używać wersji beta i RC przez pewien czas od ich wydania.

(sla17) #10

Ale tylko w tych, które są dostępne publicznie (np. Windows 7 b7100), czy w każdej?

(marcin82) #11

Używanie czegoś, co nigdy nie zostało oficjalnie wydane jest nielegalne. Bo niby jakim kanałem można dotrzeć do czegoś, czego nie ma w oficjalnym obrocie? Autor wątku odpowiedział sobie sam w pierwszym poście ... zadając pytanie retoryczne ...

(Tux4) #12

marcin'82 , znalazłem wpis w temacie podanym przeze mnie w pierwszym poście:

Czy to prawda czy nie? Ja się zarejestrowałem żeby pobrać 90-dniową wersję Windows 7 Enterprise. Jak testować nowe Windowsy?

(sla17) #13

Nie rozumiem, system wychodzi pod znakiem Windows, licencja jest załączona, tak więc co jeszcze?

(mktos) #14

Nie. Nie ma czegoś takiego jak "rejestracja w patentach" i nie ma to znaczenia, bo jak wspominano wcześniej - liczy się licencja oprogramowania. Tak naprawdę to nie istnieje też taka kategoria oprogramowania jak "abandonware".

Dostęp do wersji beta/RC nowych (następnych) Windows (i innych produktów) mają zazwyczaj albo zaproszeni testerzy, albo użytkownicy posiadający subskrypcję MSDN lub Technet lub istnieją otwarte programy beta, w których każdy się może zarejestrować, pobrać i przetestować następne wersje Windows - http://connect.microsoft.com. Aktualnie na przykład jest otwarta wersja RC Windows Thin PC, następcy Windows Fundamentals for Legacy PCs.

Czasami istnieją też programy beta w których dostaje się płytki pocztą, a nie pobiera oprogramowanie - np. Windows Server 2008, Visual Studio 2005 tak miał, obecnie ma tak Xbox 360 (tylko dla USA).