Czy używanie Windowsów które nigdy nie wyszły jest legalne?

Czy pobieranie i używanie Windowsów które nigdy nie wyszły jest legalne?

PS: Co sądzicie o tym temacie?: windowsy-ktore-nigdy-nie-wyszly-t247245.html

Windows (oraz każdy inny produkt), nawet który nigdy nie wyszedł finalnie, a tylko jako CTP/Beta, posiada zazwyczaj pewną licencję.

Obecnie gdy instaluje się oprogramowanie pre-release, np. Windows Thin PC RC, trzeba zaakceptować licencję, która m.in. zabrania użycia oprogramowania tego typu w środowisku produkcyjnym (tylko do testów!) i ogólnie mówi, że tobie wolno tylko to, co napisano w licencji, a wszystko inne tylko Microsoftowi.

Niektóre rzeczy są zabraniane wprost, m.in. rozprowadzanie do osób trzecich w ramach demonstracji (można tworzyć oprogramowanie i zademonstrować je klientowi na pre-release platformie, ale nie można jej dać klientowi), inżynieria wsteczna, udostępnianie innym do kopiowania, wynajem, leasing, pożyczanie, robienie kopii.

Najprawdopodobniej zatem użycie takiego oprogramowania jest niezgodne z jego licencją.

[dopisek]

O, znalazłem jeszcze na dysku licencję dla Microsoft Windows Code Name “Longhorn” (build 4074 z WinHEC 2004):

Punkt 1.1 a)

Punkt 1.1 c)

Jak dla mnie nie. Zwróć uwagę na jedną podstawową kwestię - w jaki legalny sposób można pobrać system który nie wyszedł oficjalnie? Wydaje mi się że nie ma takiej możliwości.

Drugie pytanie - po co używać systemu dla którego nie ma żadnego supportu. Dla mnie mija się to z sensem.

Kiedyś nawet dzwoniłem w tej sprawie na infolinię Microsoftu (czy używanie Neptune’a jest legalne). Usłyszałem odpowiedź: “Nie, ponieważ nigdy nie został oficjalnie udostępniony”

A Windows Whistler?

żeby legalnie używać Windows Beta trzeba było chyba sie rejestrować i przez pewien czas dostawaliśmy licencje ,potem jak pomogliśmy odkryć błedy można było otrzymać wersje finalna za darmo

Nie, nie jest, było wałkowane, tak, tak, Longhorn 4074 nie jest “dzieckiem niczyim”, jest Microsoftu i także nie można go legalnie posiadać.

A wystarczy być zarejestrowanym na stronie Microsoftu?

Jeśli zarejestrujesz się na stronie Microsoftu (TechNet), będziesz mógł używać wersji beta i RC przez pewien czas od ich wydania.

Ale tylko w tych, które są dostępne publicznie (np. Windows 7 b7100), czy w każdej?

Używanie czegoś, co nigdy nie zostało oficjalnie wydane jest nielegalne. Bo niby jakim kanałem można dotrzeć do czegoś, czego nie ma w oficjalnym obrocie? Autor wątku odpowiedział sobie sam w pierwszym poście … zadając pytanie retoryczne …

marcin’82 , znalazłem wpis w temacie podanym przeze mnie w pierwszym poście:

Czy to prawda czy nie? Ja się zarejestrowałem żeby pobrać 90-dniową wersję Windows 7 Enterprise. Jak testować nowe Windowsy?

Nie rozumiem, system wychodzi pod znakiem Windows, licencja jest załączona, tak więc co jeszcze?

Nie. Nie ma czegoś takiego jak “rejestracja w patentach” i nie ma to znaczenia, bo jak wspominano wcześniej - liczy się licencja oprogramowania. Tak naprawdę to nie istnieje też taka kategoria oprogramowania jak “abandonware”.

Dostęp do wersji beta/RC nowych (następnych) Windows (i innych produktów) mają zazwyczaj albo zaproszeni testerzy, albo użytkownicy posiadający subskrypcję MSDN lub Technet lub istnieją otwarte programy beta, w których każdy się może zarejestrować, pobrać i przetestować następne wersje Windows - http://connect.microsoft.com. Aktualnie na przykład jest otwarta wersja RC Windows Thin PC, następcy Windows Fundamentals for Legacy PCs.

Czasami istnieją też programy beta w których dostaje się płytki pocztą, a nie pobiera oprogramowanie - np. Windows Server 2008, Visual Studio 2005 tak miał, obecnie ma tak Xbox 360 (tylko dla USA).