Czy warto inwestować w zewnętrzne IP?

Mam internet, bez zewnętrznego IP - przez co duża część mojego osiedla ma wspólne IP - dodatkowo mam w domu ruter, który nadaje sygnał bezprzewodowo.

W ostatnim rachunku dostałem ofertę, że za 10 złotych mogę przejść na zewnętrzne IP. W sieciach jestem dość słaby dlatego zapytam, co mi daje to, że mam zewnętrze IP?

I czy jeśli nie mam zewnętrznego IP jest mnie trudniej namierzyć czy odwrotnie?

Zewnętrzny adres IP jest potrzebny jakbyś stawiał jakiś serwer (np. na stronkę www). W innych przypadkach raczej nie odczujesz różnicy.

ja mam zewnętrzne IP oprócz tego że płacę 10 złotych miesięcznie więcej nie odczuwam różnicy. Miało niby pomóc w sieci torrent ale jak ledwo co ciekło tak samo cieknie dalej. nie polecam szkoda kasy :cry:

Dobra już wiem

A moje ostatnie pytanie:

Ogólnie nie ma znaczenia jakie masz IP i tak namierzą zawsze dostawce twojego neta a logi doprowadzą do ciebie :slight_smile:

Nie rozumiem… możesz nieco jaśniej?

To że jak masz wewnętrzne IP to wchodząc na strony widać ip dostawcy twojego internetu a u dostastawcy są logi uzytkowników na serwerach co które doprowadzą do twojego komputera a mając zewnętrzne lokalizują już ciebie identyfikując pule adresacji że należy do twojego dostawcy tylko nie muszą już sprawdzać logów bo mają twój IP :slight_smile:

Dla laika owszem trudniej, dla uprawnionego specjalisty żadnej różnicy praktycznie nie ma, gdyż jest tak jak napisał Pysiu. Jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo jeśli chodzi o włamania spoza Twojej sieci wewnętrznej, to trudniej będzie się włamać komuś na Twój komputer (bo chronią cię zabezpieczenia Twojego dostawcy internetu).

Poza tym istotnym dla Ciebie powinien być fakt, iż mając wewnętrzne IP nie możesz pobierać z serwerów hostingujących pliki (np. Rapidshare). Mając zewnętrze IP jesteś widziany jako pojedynczy użytkowników i wszelkie limity oraz ograniczenia dotyczą wyłącznie Ciebie i Twojego komputera, a nie całego osiedla.

Tak do końca nie jest to prawdą, zawsze można skorzystać z serwisów umożliwiających ukrycie Twojego IP i bez większych przeszkód korzystać z owych serwisów.

Wiadomo, że można skorzystać z jakiegoś rumuńskiego serwera proxy tylko pytanie; czy to jest zupełnie legalne? I czy nie spowolni naszego łącza?

Jeżeli ściągasz legalne treści i nie korzystasz ze zmiany IP w celu ominięcia limitów to nie widzę w tym nic nielegalnego.

Odnośnie spowolnienia to chyb jest ono oczywiste, ale coś za coś.

Mam na myśli legalne treści i omijanie ograniczeń związanych z wewnętrznym IP :wink:

Tak czy owak musimy się zastanowić czy zewnętrzne IP ma dla nas sens. Jeśli pobieramy z tego typu serwerów duże pliki to myślę, że warto. Drugim argumentem jest stawianie serwerów dla gier sieciowych… Wszystko zależy od tego do czego wykorzystujemy Internet.

Jest jak najbardziej legalne.

zewnętrzne ip przyda sie do p2p… np do emule ;]

No, ale limity na RS można ominąć w zupełnie prosty i legalny sposób - kupić konto premium. Ostatnio za 5 zł widziałem na Allegro konta…xd