Czy warto inwestować w zewnętrzne IP?

(Jacob) #1

Mam internet, bez zewnętrznego IP - przez co duża część mojego osiedla ma wspólne IP - dodatkowo mam w domu ruter, który nadaje sygnał bezprzewodowo.

W ostatnim rachunku dostałem ofertę, że za 10 złotych mogę przejść na zewnętrzne IP. W sieciach jestem dość słaby dlatego zapytam, co mi daje to, że mam zewnętrze IP?

I czy jeśli nie mam zewnętrznego IP jest mnie trudniej namierzyć czy odwrotnie?

(Marekglapa) #2

Zewnętrzny adres IP jest potrzebny jakbyś stawiał jakiś serwer (np. na stronkę www). W innych przypadkach raczej nie odczujesz różnicy.

(Koszal No 1) #3

ja mam zewnętrzne IP oprócz tego że płacę 10 złotych miesięcznie więcej nie odczuwam różnicy. Miało niby pomóc w sieci torrent ale jak ledwo co ciekło tak samo cieknie dalej. nie polecam szkoda kasy :cry:

(Jacob) #4

Dobra już wiem

A moje ostatnie pytanie:

(pysiu) #5

Ogólnie nie ma znaczenia jakie masz IP i tak namierzą zawsze dostawce twojego neta a logi doprowadzą do ciebie :slight_smile:

(Jacob) #6

Nie rozumiem... możesz nieco jaśniej?

(pysiu) #7

To że jak masz wewnętrzne IP to wchodząc na strony widać ip dostawcy twojego internetu a u dostastawcy są logi uzytkowników na serwerach co które doprowadzą do twojego komputera a mając zewnętrzne lokalizują już ciebie identyfikując pule adresacji że należy do twojego dostawcy tylko nie muszą już sprawdzać logów bo mają twój IP :slight_smile:

(fiesta) #8

Dla laika owszem trudniej, dla uprawnionego specjalisty żadnej różnicy praktycznie nie ma, gdyż jest tak jak napisał Pysiu. Jeśli chodzi o Twoje bezpieczeństwo jeśli chodzi o włamania spoza Twojej sieci wewnętrznej, to trudniej będzie się włamać komuś na Twój komputer (bo chronią cię zabezpieczenia Twojego dostawcy internetu).

(Gorgoroth) #9

Poza tym istotnym dla Ciebie powinien być fakt, iż mając wewnętrzne IP nie możesz pobierać z serwerów hostingujących pliki (np. Rapidshare). Mając zewnętrze IP jesteś widziany jako pojedynczy użytkowników i wszelkie limity oraz ograniczenia dotyczą wyłącznie Ciebie i Twojego komputera, a nie całego osiedla.

(fiesta) #10

Tak do końca nie jest to prawdą, zawsze można skorzystać z serwisów umożliwiających ukrycie Twojego IP i bez większych przeszkód korzystać z owych serwisów.

8)

(Gorgoroth) #11

Wiadomo, że można skorzystać z jakiegoś rumuńskiego serwera proxy tylko pytanie; czy to jest zupełnie legalne? I czy nie spowolni naszego łącza?

(fiesta) #12

Jeżeli ściągasz legalne treści i nie korzystasz ze zmiany IP w celu ominięcia limitów to nie widzę w tym nic nielegalnego.

Odnośnie spowolnienia to chyb jest ono oczywiste, ale coś za coś.

8)

(Gorgoroth) #13

Mam na myśli legalne treści i omijanie ograniczeń związanych z wewnętrznym IP :wink:

Tak czy owak musimy się zastanowić czy zewnętrzne IP ma dla nas sens. Jeśli pobieramy z tego typu serwerów duże pliki to myślę, że warto. Drugim argumentem jest stawianie serwerów dla gier sieciowych... Wszystko zależy od tego do czego wykorzystujemy Internet.

(fiesta) #14

Jest jak najbardziej legalne.

8)

(Pan Ziombl) #15

zewnętrzne ip przyda sie do p2p... np do emule ;]

(Jacob) #16

No, ale limity na RS można ominąć w zupełnie prosty i legalny sposób - kupić konto premium. Ostatnio za 5 zł widziałem na Allegro konta...xd