Czy warto kupic kontroler USB

  1. Czy np. dysk podłączony do kontrolera bedzie miał wolniejszy transfer i czas dostępu do danych niz podłączony do normalnego USB?

  2. Czy połączenie nie bedzie przerywane?

  3. Czy wydajność kontrolera moze zależeć od płyty głównej czyli czy ten sam kontroler na różnych kompach moze różnie działać jeśli tak czy opłaca sie do starego kompa go kupic?

  4. Czy wybór konkretnego modelu ma znaczenie jeśli tak to czy duze i jaki model polecacie?

Proszę o odpowiedzi :slight_smile:

Jeśli chcesz do niego podłączyć dysk twardy, czytnik kart czy inne tego typu urządzenie to dowiedz się najpierw czy kontroler potrafi z nimi współpracować. Z przerywaniem tez może być rożnie, u mnie takie coś dzieje się z WiFi podłączonym do tego dodatkowego kontrolera przy podłączaniu lub odłączaniu np pendriva do USB znajdującego się na płycie, ale nie wiem czy tak po prostu musi być czy to tylko wina posiadanego przezemnie modelu.

Ogólnie nie polecam tego typu kontrolerów, chyba ze naprawdę jest ci on niezbędny.

Dzięki za rade, jednak nie kupie kontrolera

  1. do jakiego kontrolera ?? sata/ide ?? nie będzie miał

  2. nie

  3. tak, im starszy sprzęt tym starsza wersja kontrolera usb

  4. dowolny usb 2.0 HS.

PCI

nie ma różnicy między pci a zintegrowanym kontrolerem usb

Dobra, jednak kupiłem tan kontroler. Jest mi potrzebny bo postanowiłem uruchomić stary komputer który ma USB 1.1. Na nim nic mi nie działało poza modułem IRDA, komputer sie zawieszał po podłączeniu np pena. Niestety po zamontowaniu i włączeniu komputera nic sie nie dzieje. Nie ma nic na monitorze, komputer nie “pipczy” przy włączaniu ale zasilacz, dysk i wentylator procesora pracują. Kiedy chce go wyłączyć za pomocą przycisku na obudowie nie reaguje. Jedyny sposób wyłączenia to odłączenie od prądu. Próbowałem kilka razy podłączać do różnych gniazd PCI. Na pewno gniazda są sprawne bo w jednym działa karta sieciowa. Kontroler sprawdzałem na swoim drugim komputerze i działa. Więc w czym może być problem?

A da się wejść do BIOSu, albo zresetować jego ustawienia?

Jak jest kontroler włożony do PCI to nie da sie wejść do biosu, po prostu jak by sie od razu zawiesił bo na ekranie też nic nie ma, jak wyjme kontroler to jest wszystko ok. Tak samo jesli podlącze cos pod stare usb to komp automatycznie sie zawiesza i nawet myszką sie nie da ruszyć. Nie zawiesza sie tylko jak podłącze irde a np pena czy mp3 to od razu zawiecha. Zresetować BIOS? Po pierwsze nie wiem czy to coś da, po drugie nie wiem jak po trzecie nie wiem czy będe potem potrafił ustawić wszystko poprawnie, a w tym też chyba nikt mi nie pomoże bo to bardzo stara płyta ma 10 - 15 lat. Może ona po prostu nie obsługuje usb 2.0 i nic sie nie da z tym zrobić ?

A z jakiego ty systemu korzystasz?

Zainstalowałem XP i nawet dobrze chodzi, wystarczy do netu i prostych programów ale jakie znaczenie ma system jak nawet komp sie nie włącza ?

konflikt sprzętu, nic sie nie da zrobić, zadziała tylko usb na pci 1,1