Czy warto robić konta dla poszczególnych użytkowników?

(Marekstepien) #1

Witam.

Zastanawiam się czy opłaca się robić konta dla poszczególnych użytkowników komputera (w moim przypadku dla mnie i brata) czy jest to bezsensowne? Aktualnie mam tylko jedno konto administratora.

Co możecie powiedzieć na ten temat? Jakie są tego zalety i wady?

(Skicio) #2

przemyśl sobie pracę na koncie administratora... takie coś zmniejsza znacznie bezpieczeństwo pracy na kompie, no ale twój wybór

(Łukasz14) #3

zależy jeśli brat i ty umieszczacie dużo plików na pulpicie a nie w żadnych folderach top 2 konta są bardzo przydatne, jeśli też cenicie sobie swoją prywatność danych na kompie to załóżcie sobie 2 osobne konta użytkowników

(Margor10) #4

"Uruchamianie systemu Windows 2000 jako administrator sprawia, że system staje się podatny na ataki programów typu koń trojański lub inne ryzyko utraty bezpieczeństwa. Nawet prosty akt odwiedzin witryny internetowej może okazać się niezwykle groźny dla systemu. W nieznanej witrynie internetowej może kryć się kod programu typu Koń trojański, który zostanie pobrany do komputera i wykonany. Jeżeli użytkownik jest zalogowany z uprawnieniami administratora, program typu Koń trojański może płatać takie złośliwe figle, jak sformatowanie dysku twardego, usunięcie wszystkich plików, utworzenie nowego konta użytkownika z dostępem administracyjnym i wiele, wiele innych.

Należy dodać się do grupy Użytkownicy lub Użytkownicy pełnomocni. Logując się jako członek grupy Użytkownicy, można wykonywać rutynowe zadania, także uruchamiać programy i odwiedzać witryny internetowe, nie narażając komputera na niepotrzebne ryzyko".

Oto cytat z pomocy systemu win2000.

No i oczywiście, jeśli cenicie sobie swoją prywatność, to załóżcie sobie dwa oddzielne konta użytkowników z hasłem - jedno dla Ciebie, którym będziesz się posługiwał do codziennej pracy, a drugie dla Twego brata+konto administratora, które Ty będzie obsługiwał, ale tylko w przypadku, jakby trzeba było zainstalować jakiś program czy jakiś sterownik itp.

A wady? Hmmmm... ja widzę jedynie taką, że za każdym razem będziecie musieli wpisywać ręcznie nazwę użytkownika i hasło, bo system pamięta ostatniego użytkownika, więc np. Twój brat korzystał ostatnio z komputera, a teraz Ty go włączasz, to system będzie pamiętał Twojego brata jako ostatniego, kto korzystał z komputera, ale wystarczy, że wpiszesz swój login i hasło. No i tak w kółko będziecie musieli wpisywać i swoje loginy i hasła dostępu, ale jak dla mnie to niewielka "cena" za ochronę prywatności.

Pozdrawiam.

(Pinio150) #5

To zalezy jezeli cenicie swoja prywatnosc to załózcie. Ja mam na trzy osoby komp podzielony i ja jestem ADMINISTRATOREM i jestem w tego bardzo zadowolony. Ja zarzadzam całym kompem i jest on pod moimi rządami.

(Lost World) #6

Po co?

Dogadajcie się , co wolno a czego nie i po sprawie.Nie warto iść na łatwiznę.

(Marekstepien) #7

Chyba skorzystam z Twojej porady Lost World i po prostu dogadam się z bratem co może robić :slight_smile: Przynajmniej spróbuje :smiley: Założę oddzielne konto, ażeby nie przesiadywać na koncie z uprawnieniami administratorskimi :slight_smile:

Dziękuje wszystkim za rady.

Pozdro :slight_smile:

(system) #8

zależy od tego, ile osób korzysta z kompa... jest to wygodniejsze i otrzymuje się więcej prywatności. ;]

(Cameel91) #9

może i więcej prywatności... ja jak miałem 2 konta użytkowników, to panował chaos ;pp