Czy warto rozbudować kompa?

Ponawiam swoje pytanie sprzed kilku miesięcy: czy warto zainwestować w rozbudowę komputera? bo jak narazie to nie mam zamiaru kupować nowego. Konfig w podpisie. Teraz zacząłem grać w Bad Company 2 i trochę już sprzęt nie domaga jeżeli chodzi o płynną grę nawet na low/med. Co polecacie? Chodzi mi tu o rozbudowę nie pod względem jednej gry ale także na te tytuły, co wyjdą w przyszłości.

Pozdrawiam,

Jeśli ten z podpisu to się mało opłaca.

NIE, nie warto inwestować w rozbudowę komputera który ma więcej jak załóżmy max 6 miesięcy. Po tym czasie jest to CAŁKOWICIE NIEOPŁACALNE.

Komputer który został kupiony przez pewien czas będzie spełniał swoją funkcję. W tym czasie będzie ulegał naturalnego zużyciu. Nowe części przedłużą czas agonii komputera ale tylko na krótki czas. Przez co jest to błędne koło.

Lepszym rozwiązaniem jest odłożyć trochę pieniędzy na nowy komputer a stary oddać osobom biedniejszym. Po pierwsze można kogoś uszczęśliwić a po drugie odpada problem kosztów utylizacji sprzętu.

Odpowiedź brzmi nie.

odświeżam

oddaje tego kompa bratu który zamierza grać dużo w Bad Company 2(grę, która wykorzystuje 4 rdzenie) na low detalach(najwięcj widać) tak żeby było te 40-50fps. Jaki procek by się przydał i czy zmiana zasilacza będzie konieczna? komp z podpisu. Tylko nie pisać, że nie warto rozudować bo to wiem, ale nie stać mnie na kolejny komp, a chce zeby ten trochę jeszcze pociągnął.

Podaj dokładną nazwe płyty(jest dużo jej wersji),ile kasy masz na rozbudowe ? ,uważam że jest duża szansa by ten komputer zacnie wzmocnić lekkim zastrzykiem gotówki :D.

http://www.proline.pl/pic/asus-p5k_0.jpg

dokładnie taką

co do kasy, do 700zł, może trochę wiecej.

Możesz wymienić procka na : www.esc.pl/product_info.php?products_id=24336 ,jak podaje Asus twoja płyta go obługuje ,nie wiem czy akurat z twoją wersją biosu, www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/P5K.html

Karta graficzna www.esc.pl/product_info.php?products_id=15721 ,warto też pomyśleć o zmianie zasilacza ,na allegro chodzą dobre zasilacze Fortrona APN 400 W ,chodzą tanio i są dobrymi zasilaczami,zawsze możesz kupić coś ze sklepu ,jeśli twój budżet na to pozwala.

czekam na opinie innych userów

ale dzięki

W Twoim przypadku, wąskim gardłem prawdopodobnie jest procesor (co zresztą sam zauważyłeś). Podkręcałeś go? Bo do tego się nadaje. Spróbuj go podkręcić i zobaczyć jak skaluje się wydajność w grze.

Z 4rdzeni możesz wziąć Q8300 za 500zł (moim zdaniem nie opłaca się brać znowu 2 rdzeni, tyle że tym razem trochę szybszych) i oczywiście próbować go podkręcić trochę (na ile będzie pozwalało chłodzeni BOXowe. Po wymianie na ten procesor, to będzie już koniec rozbudowy, następnym razem będziesz musiał wymienić całą platformę (znowu, branie znowu 4 rdzeni w starej technologii, tyle że trochę szybszych, mija się z celem).

Grafikę uważam, że można zostawić i podkręcić ile się da. Rdzeń tak się udał nvidii, że z 10 razy go odgrzewała. :slight_smile: Niestety mało może być pamięci niekiedy, jaka natywna rozdzielczość monitora? Tutaj prawdopodobne jest, że z czasem modernizacja może się przydać, ale myślę że później niż procesor.

Można zobaczyć ile podczas gry zapełnionej jest pamięci operacyjnej, jak koło 1,75GB, to warto dokupić kolejne 2 takie same kostki (i to też będzie koniec w tej kwestii).

proc leci na 2,7ghz, max ok. 45stopni, na więcej potrzeba wyższego napięcia a ja poprostu nie wiem jakie będzie odpowiednie, gdyż po zmianie w BIOSie opcji na ENABLE, najniższe dostępne napięcie wynosi 1.1V. Aktualnie proc chodzi na 1.6V.

Zasilacz do tego Q8300 starczy?

co do rozdzielczości, nie potrzebuje grać na jakiś nie wiadomo jakich rozdziałkach, 1024x768 w zupełności mi wystarcza, chociaż za wyższe się nie obraże.

Procesor: AMD Phenom II X2 550 /3.1GHz, L3 6MB, 80W, BOX, AM3/ 315 zł

Płyta główna: Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333/ 330 zł przy odrobinie szczescia odblokujesz dodatkowe 2 rdzenie i bedziesz miał quada :smiley:

1,6V na procesorze? Trochę sporo, nawet jak na 65nm, ale widzę, że mocno go podbiłeś, choć w temperatury ciężko mi uwierzyć…

Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej zasilacza, bo już nie pamiętam jakie ma parametry ten ModeCom, ale powinien sobie poradzić (co prawda przechodzisz na 4rdzenie, ale równocześnie z 65nm na 45nm).

Jeżeli nie zależy Ci tak na rozdzielczości (jaką natywną rozdzielczość ma Twój monitor?) to ta karta graficzna powinna sobie radzić.

No ja kupiłem phenoma II x2 coś sie bawiłem w BIOSie i nagle pisze na booterze itp itd że mam 4 rdzenie. To o co w tym chodzi? Bo jeśli faktycznie robią się 4 rdzenie w cenie dwóch to ja ci polecam tego phenoma i ci opiszę jak to zrobić :slight_smile:

vademecum-amd-phenom-odblokowanie-rdzeni-t340162.html

Nie wszystkie procesory nie na wszystkich płytach odblokowują się bez problemów.

oj sory, oczywiście że nie 1.6V na procu tylko 1.160, mój błąd :>

No to do 1,4V możesz bez większego zagrożenia podbijać, chociaż trzeba patrzeć, jak napięcie skaluje się z maksymalnym taktowaniem, zysk 100MHz przy podbiciu 0,1V jest raczej nieopłacalny.

zrobie zdjęcie tabliczki i wrzucę

i chyba wezmę tego Q8300 a do tego jeszcze ze 2GB ramu i trochę żywot się przedłuży

EDIT:

http://yfrog.com/14dsc02390ukj

inaczej tego zdjęcia nie dałem rady zrobić.

348W maksymalnie na +12V, spokojnie starczy na ten zestaw.

Ile w czasie gry wykorzystujesz RAMu?

za chwilę sprawdze

EDIT

wykorzystuje ok. 925MB, czyli 45%