Czy warto używać Linuksa?

nie znam linuxa dlatego pytam:

czy warto?

czy sam pobierze sterowniki do płyty głownej, kamery, karty graficznej i muzycznej?

skąd go pobrać bezpiecznie?

nie gram w gry ale za to robie grafikę - photoshop.

PCLinuxOS lub Mint. Obydwa są typu liveCD, można uruchomić z płyty i sprawdzić czy wszystko działa, mają też wszystkie kodeki oraz sterowniki.

Jest jeszcze Pardus oraz Mandriva, ale ta w darmowej wersji One nie ma wszystkich kodeków (nie odtworzy płyt DVD-Video i prawdopodobnie mp3).

To zależy od tego do czego go będziesz potrzebował.

Do części sprzętu będą już w jądrze i zainstalują się podczas instalacji systemu, do reszty będziesz musiał doinstalować.

Ze strony domowej konkretnej dystrybucji.

Starsze wersje Photoshopa podobno dobrze chodzą pod Wine, jak jest z nowszymi - nie wiem, ale skoro stać Cię na PSa, to pewnie masz też oryginalnego Windowsa, wiec Linuksa zainstaluj obok tego Windowsa.

Co ty za głupoty wypisujesz, jak nie odtwarza płyt DVD i mp3.Nawet jak nie ma ich po instalacji to większość kodeków dociągnie się samych,jeśli nie to można je samemu doinstalować z repozytorium.Co do obróbki grafiki to jest darmowy odpowiednik photoshopa , gimp.Ja osobiście mogę ci polecić Ubuntu tu możesz je sobie je pobrać a zarazem masz forum z którego możesz uzyskać pomoc w razie problemów http://ubuntu.pl/

Mandriva One właśnie zawiera kodeki, Free nie bo ma być w pełni wolnym oprogramowaniem. Co do Photoshopa to rozwiązań jest kilka:

1. Męczenie się z uruchomieniem pod Wine;

właśnie mam problemy z windowsem i niewiem czy wydać kasę na windows 7 czy poprostu linux a kase zainwestować w coś innego.

czy linux ma jakieś wielkie minusy?

Tak. Jest tylko dla ludzi którzy potrafią korzystać z Google.

Nie tyle z Google co z własnej głowy :wink: A tak na serio to nie ma systemu bez wad/minusów, dla jednego wady będą zaletami a zalety wadami, np. zbyt wysokie bezpieczeństwo systemu i zbyt duża ilość zabezpieczeń i denerwujące niektórych co chwilowe pytania o hasło administratora przez system. Dla jednego minusem będzie brak PS na Linuksa a dla innego zaletą bezpieczeństwo tego systemu.

Proponuję zapoznać się z tym wpisem na blogu http://www.dobreprogramy.pl/Zalety-i-wa … 19472.html :wink:

Pozdrawiam!

@chojinka

Zdecydowanie polecam PCLinuxOS. Na początek w sam raz. Jednak jeśli Ci się spodoba, można się bawić w edycję plików konfiguracyjnych jak w każdym innym linuksie. Jest w pełni “ograny” kodekami oprócz pakietu “win32-codecs-all”. O Photoshopa najlepiej zapytaj tutaj:

http://www.pclinuxos.com/forum/

albo tutaj:

http://forum.pclinuxos.org.pl/

Pobierzesz stąd (strona chwilowo niedostępna :stuck_out_tongue: ):

http://www.pclinuxos.com/ .

@chojinka

Polecam pozostać na windowsie. Czemu? Linux specyfiką działania różni się od windowsa. Photoshop tylko przez wine (mogą występować kwiatki). Ponad to czuje że zainteresowałeś się nim z nudów a nie przez to że szukasz alternatywnego rozwiązania dla windowsa.

Poznać zawsze warto ale zdaje mi się że nie spełni on twoich oczekiwać.

muszę coś znaleść bo stary windows xp jest na wymarciu. nowy windows 7 to wydatek przynajmniej 400zł. problem polega na tym iż nie mam sterowników do niczego więc xp pomimo zainstalowanych sterów z różnych stron nie działa tak dobrze jak 4 lata temu a kasę mógłbym zainwestowć w potrzebne mi programy. dodam że nie gram tylko robię grafikę.

Czy warto? Jeżeli zainstalujesz sobie ten system i będzie działać, a nie będziesz ignorować komunikatów o konfliktach z zależnościami podczas instalacji czegoś, to warto. Systemy z tej rodziny(prócz Linspire) nie popsują się same, nie złapią jakiegoś wirusa, i ogólnie są bezproblemowe. Dla mnie są też o wiele logiczniej przemyślane i uporządkowane, jak i bardziej intuicyjne(chociaż by głupie menu systemowe w Linuksie, a Windowsie, to niebo a ziemia).

@ chojinka

Windows XP z tego co wiem będzie wspierany do 2014 więc tak szybko nie wymrze :smiley:

Jeśli używasz Photoshopa to warto się trzymać platformy, na której natywnie działa ten program, czyli Windows i MacOSX.

Można próbować uruchomić ten program dzięki WINE na linuksie i czasem nawet to się udaje :wink:

Jeżeli mimo to chcesz spróbować jak będzie u ciebie działać linux, to najlepiej pobrać obraz płyty jakiejś popularnej dystrybucji i przetestować system bez instalacji na dysku. Jeżeli wszystko będzie działać, to wtedy instalować.

Do grafiki jest dużo programów, dostępnych w repozytoriach np. wspomniany już gimp, inkscape, blender, krita, xara i wiele innych.

Powodzenia!

Ja nie wiem dlaczego tak o tym photoshopie gdybacie. Nikt nie przytoczył najważniejszego źródła informacji jakim jest appdb.winehq.org.

Photoshop i Photoshop Elements działają (lub nie) w zależności od wersji programu i wine.

więc zamiast siedzieć i dywagować na temat Linuksa to poszukaj sobie sterowników na stronie producentów sprzętu (szczerze wątpię, by pozbyli sie sterowników do XP do sprzętu sprzed 4 lat).

inną sprawą jest to, że zamiast się wypytywać możesz sobie samemu to sprawdzić i zadecydować

Nie musisz rezygnować z Windowsa. Najlepiej jak byś zainstalował GNU/Linuksa na drugiej partycji (obok Windowsa). Wtedy przetestujesz sobie czy system pasuje Tobie, czy nie.