Czy warto używać Linuksa?

(Chojinka) #1

nie znam linuxa dlatego pytam:

czy warto?

czy sam pobierze sterowniki do płyty głownej, kamery, karty graficznej i muzycznej?

skąd go pobrać bezpiecznie?

nie gram w gry ale za to robie grafikę - photoshop.

(MaRa) #2

PCLinuxOS lub Mint. Obydwa są typu liveCD, można uruchomić z płyty i sprawdzić czy wszystko działa, mają też wszystkie kodeki oraz sterowniki.

Jest jeszcze Pardus oraz Mandriva, ale ta w darmowej wersji One nie ma wszystkich kodeków (nie odtworzy płyt DVD-Video i prawdopodobnie mp3).

To zależy od tego do czego go będziesz potrzebował.

Do części sprzętu będą już w jądrze i zainstalują się podczas instalacji systemu, do reszty będziesz musiał doinstalować.

Ze strony domowej konkretnej dystrybucji.

Starsze wersje Photoshopa podobno dobrze chodzą pod Wine, jak jest z nowszymi - nie wiem, ale skoro stać Cię na PSa, to pewnie masz też oryginalnego Windowsa, wiec Linuksa zainstaluj obok tego Windowsa.

(Marius142) #4

Co ty za głupoty wypisujesz, jak nie odtwarza płyt DVD i mp3.Nawet jak nie ma ich po instalacji to większość kodeków dociągnie się samych,jeśli nie to można je samemu doinstalować z repozytorium.Co do obróbki grafiki to jest darmowy odpowiednik photoshopa , gimp.Ja osobiście mogę ci polecić Ubuntu tu możesz je sobie je pobrać a zarazem masz forum z którego możesz uzyskać pomoc w razie problemów http://ubuntu.pl/

(roobal) #5

Mandriva One właśnie zawiera kodeki, Free nie bo ma być w pełni wolnym oprogramowaniem. Co do Photoshopa to rozwiązań jest kilka:

• Męczenie się z uruchomieniem pod Wine;

(Chojinka) #6

właśnie mam problemy z windowsem i niewiem czy wydać kasę na windows 7 czy poprostu linux a kase zainwestować w coś innego.

czy linux ma jakieś wielkie minusy?

Tak. Jest tylko dla ludzi którzy potrafią korzystać z Google.

(roobal) #8

Nie tyle z Google co z własnej głowy :wink: A tak na serio to nie ma systemu bez wad/minusów, dla jednego wady będą zaletami a zalety wadami, np. zbyt wysokie bezpieczeństwo systemu i zbyt duża ilość zabezpieczeń i denerwujące niektórych co chwilowe pytania o hasło administratora przez system. Dla jednego minusem będzie brak PS na Linuksa a dla innego zaletą bezpieczeństwo tego systemu.

Proponuję zapoznać się z tym wpisem na blogu http://www.dobreprogramy.pl/Zalety-i-wa ... 19472.html :wink:

Pozdrawiam!

(marcin82) #9

@chojinka

Zdecydowanie polecam PCLinuxOS. Na początek w sam raz. Jednak jeśli Ci się spodoba, można się bawić w edycję plików konfiguracyjnych jak w każdym innym linuksie. Jest w pełni "ograny" kodekami oprócz pakietu "win32-codecs-all". O Photoshopa najlepiej zapytaj tutaj:

http://www.pclinuxos.com/forum/

albo tutaj:

http://forum.pclinuxos.org.pl/

Pobierzesz stąd (strona chwilowo niedostępna :stuck_out_tongue: ):

http://www.pclinuxos.com/ .

(Soren) #10

@chojinka

Polecam pozostać na windowsie. Czemu? Linux specyfiką działania różni się od windowsa. Photoshop tylko przez wine (mogą występować kwiatki). Ponad to czuje że zainteresowałeś się nim z nudów a nie przez to że szukasz alternatywnego rozwiązania dla windowsa.

Poznać zawsze warto ale zdaje mi się że nie spełni on twoich oczekiwać.

(Chojinka) #11

muszę coś znaleść bo stary windows xp jest na wymarciu. nowy windows 7 to wydatek przynajmniej 400zł. problem polega na tym iż nie mam sterowników do niczego więc xp pomimo zainstalowanych sterów z różnych stron nie działa tak dobrze jak 4 lata temu a kasę mógłbym zainwestowć w potrzebne mi programy. dodam że nie gram tylko robię grafikę.

(nintyfan) #12

Czy warto? Jeżeli zainstalujesz sobie ten system i będzie działać, a nie będziesz ignorować komunikatów o konfliktach z zależnościami podczas instalacji czegoś, to warto. Systemy z tej rodziny(prócz Linspire) nie popsują się same, nie złapią jakiegoś wirusa, i ogólnie są bezproblemowe. Dla mnie są też o wiele logiczniej przemyślane i uporządkowane, jak i bardziej intuicyjne(chociaż by głupie menu systemowe w Linuksie, a Windowsie, to niebo a ziemia).

(Poczta2001) #13

@ chojinka

Windows XP z tego co wiem będzie wspierany do 2014 więc tak szybko nie wymrze :smiley:

Jeśli używasz Photoshopa to warto się trzymać platformy, na której natywnie działa ten program, czyli Windows i MacOSX.

Można próbować uruchomić ten program dzięki WINE na linuksie i czasem nawet to się udaje :wink:

Jeżeli mimo to chcesz spróbować jak będzie u ciebie działać linux, to najlepiej pobrać obraz płyty jakiejś popularnej dystrybucji i przetestować system bez instalacji na dysku. Jeżeli wszystko będzie działać, to wtedy instalować.

Do grafiki jest dużo programów, dostępnych w repozytoriach np. wspomniany już gimp, inkscape, blender, krita, xara i wiele innych.

Powodzenia!

(etam) #14

Ja nie wiem dlaczego tak o tym photoshopie gdybacie. Nikt nie przytoczył najważniejszego źródła informacji jakim jest appdb.winehq.org.

Photoshop i Photoshop Elements działają (lub nie) w zależności od wersji programu i wine.

(RubasznyRumcajs) #15

więc zamiast siedzieć i dywagować na temat Linuksa to poszukaj sobie sterowników na stronie producentów sprzętu (szczerze wątpię, by pozbyli sie sterowników do XP do sprzętu sprzed 4 lat).

inną sprawą jest to, że zamiast się wypytywać możesz sobie samemu to sprawdzić i zadecydować

(trux) #16

Nie musisz rezygnować z Windowsa. Najlepiej jak byś zainstalował GNU/Linuksa na drugiej partycji (obok Windowsa). Wtedy przetestujesz sobie czy system pasuje Tobie, czy nie.