Czy warto wymienić Ati 4850 z 512DDr5 na GTX470 lub coś inne

(ste-fan) #1

Czy warto wymienić Ati 4850 z 512DDr5 na GTX470 lub coś innego może jakiegoś Radeon'a.

Posiadam monitor lcd 1280x1024 i nie które gry nieraz mi przytną - gram na max detalach (tylko w Mafii2 musiałem wyłączyć PsyhX bo tneło jak się patrzy - bo HD4850 niema psyhx więc zrozumiałe to iż tneło)

Czy jakbym wymienił 4850 na GTX470 to odczuje to w grach, czy podczas grania różnica miedzy Dx9/Dx10 a Dx11 jest zauważalna ?

Proszę o pomoc !

i jakiej firmy kupić GTX470 ja bym wybrał Asus ze względu, iż mam taką płytę główna i EPU który na niej jest też by mi obsługiwał GPU.

i proszę nie pisać, że to jest wymiana malucha na mercedesa:)

(Pharun) #2

Tutaj można łatwo porównać karty graficzne. Tak, odczujesz różnice - GTX470 jest ok 2x wydajniejszy od R4850, obsłuży PhysXa i przy mocy Twojej maszyny będzie w pełny wykorzystany, chyba że to Twoje GS przy opisie karty to tak naprawdę G5 - wtedy różnica nie będzie aż tak duża. Poza tym i przy Radeonie i przy ewentualnej zmianie na GFa zalecam Ci też zakup monitora, najlepiej full hd - przy takiej maszynie i takich kartach graficznych 1920x1080 będzie działało płynnie a radość z gier na takiej rozdzielczości wzrośnie 100krotnie.

(george32801) #3

4850 na GTX 470? Oszalałeś? OPŁACA SIĘ! Będziesz miał całkowicie inny komputer! Zupełnie co innego! To już GTX 460 jest ZDECYDOWANIE lepszy od tego radka.

(suchmen) #4

Oczywiście, że się opłaca zwłaszcza, że masz tak dobry sprzęt.

(Dwodnicki) #5

i7 poradzi sobie z gtx470/460 nawet przesiadka na gtx460 1GB to będzie zauważalna różnica. A gtx470 jest o parę dobrych procent wydajniejsza, do tego ma 1280mb pamięci , a jeśli grywasz w gta4 to bardzo dobrze wiesz że ogranicza ona detale co do ilości pamięci na grafice. Więc im więcej tym lepiej. Pamiętaj że physx w gtx470(ogólnie geforce) obciąża gpu na to, a w radeonach physx nie obsługuje i obciąża cpu - albo już sam nie wiem gdzieś o tym czytałem, ale nie mogę teraz dowodu znależć:confused: By sprawdzić czy się mylę.

Tylko sprawdź czy Ci zasilacz uciągnie. A ten asus będzie ok, bo reszta tak samo wygląda i nie jakoś zbytnio nie mają zmienionego chłodzenia.

(suchmen) #6

Physx to zaawansowane obliczenia używane przy fizyce w grach, które są dokonywane przez grafikę nvidii odciążając tym samym procesor od liczenia tejże fizyki. W ati tego nie ma aczkolwiek w kilka gier z physx-em da się grać ale warunkiem jest mocny procesor i to, że nie zawsze to działa dobrze. Ati potrafi obsługiwać silnik o nazwie Havoc (silnik ogólnodostępny ale ostatnio robiący wrażenie).

(ste-fan) #7

A może poczekać do grudnia bo mają wejśc nowe karty graficzne Nvidii i Ati wieć może ceny GTX480 spadną

(Dwodnicki) #8

Oczywiście jeśli się nie pali i nie "przepadną" pieniądze na grafikę bo można czekać:stuck_out_tongue: Jasne warto nawet ceny powinny spaść, choć jak święta to i mogą pójść do góry...

(ste-fan) #9

A brać Nvidie czy coś z stajni Ati, bo wszyscy zachwalają GTX470 i GTX480 za wydajność, a z drugiej strony mówią iż to całe fermi jest gorące i prądożerne i wogule niewypał ....

(Dwodnicki) #10

Jeśli chodzi o wydajność to gtx470> 5850/5830. Tak samo jak gtx460 768mb >5770. Ja bym raczej brał gtx'a patrzę na wydajność a jeśli się grzeje to wtedy trzeba mieć odpowiednią obudowę-przewiewną i wybrać odpowiednią firmę z lepszych chłodzeniem etc. A np między gtx460 a 5770 jest 40W przy maxymalnym obciążeniu różnicy to jeszcze nie tak dużo a wydajność o niebo lepsza, nie wiem jak z grafiką o półkę wyżej, nie mam czasu zaglądnąć na zestawienie gpu i porównać a te pamiętam bo sam wybierałem podczas zakupu komputera i wybrałem gtx460

(Gural7) #11

Ja bym brał dwa GTX 460 768 MB od Gigabyte,wtedy to odczujesz dopiero różnice w tej samej cenie co GTX 470/480.

(ste-fan) #12

A może 2x GTX 460 gigabyte ? naprawdę nie wiem co wybrać! HELP ! zasilacz da rade z SLI bo jest 750W chieftec! tylko niewiem czy buda Zalman GS1000 jest na tyle przewiewna bo jak podkrece procesor i7 920 z 2,66 do 4,2 to przy max obciązeniu osiaga 101' C (komp się nie wyłącza lecz długo tak go nie nagrzewam i wyłączam program obciążający) i dlatego nie podkręcam procka, chłodzenie cpu to NOCTUA NH-C12P SE14. HELP !

(Gural7) #13

100 stopni na procesorze to naprawdę bardzo dużo,zainwestował bym w wydajne chłodzenie skoro podkręcasz.Naprawdę warto brać 2X GTX 460 zasilacz spokojnie wystarczy.

(ste-fan) #14

No tak, ale z tym chłodzeniem cpu to nie wiem co jest bo przecież NOCTUA NH-C12P SE14 to nie jest box'owe chodzenie - może pasty mam za dużo? A może będę musiał zmienić na wodę lub jakieś inne ? Sprawdzałem ceny i 2xGTX460 wychodzi jakies 300zł miej niż GTX480 wiec może tego ?

(george32801) #15

Hm, a jaką pastę używasz i ile czasu temu ją założyłeś? Jeżeli Ci zależy na dobrym przenoszeniu ciepła z proca na chłodzenie i znasz się na rzeczy to polecam zmienić pastę na Coollaboratory Liquid Pro. (Porównanie z innymi pastami)

(Gural7) #16

Tak,możliwe że za dużo pasty dałeś,i 2X GTX 460 bije GTX 480 jak chce.Dzięki temu że w nowej serii Geforce bardzo poprawili skalowanie wydajności SLI i zamiast osiągać coś koło 50 % przyrostu obecnie wyciskają 80-90 % jak pokazują testy.

(Pharun) #17

Tutaj oczywiście przy założeniu że oba wejścia PCI-Ex masz x16 bo jeżeli jest tylko jedna x16 a druga jest wolniejsza to oczywiście pełnej mocy karty się nie wyciągnie.

(Gural7) #18

No raczej,przecież ta płyta obsługuje tylko X16,posiada 6 portów X16 dla wiadomości i także nie będzie żadnego problemu z podłączeniem dwóch kart z mocarnymi systemami chłodzenia.

(Rmk) #19

Na tą chwilę najbardziej opłacalny wbrew pozorom jest GTX465 z 10 kostkami ramu bo wystarczy wgrać bios od GTX470 i karta staje się GTX470. A różnica po między HD4800 a HD5800/GTX4xx jest ogromna.

(Gural7) #20

RMK_99 dokładnie,trzeba szukać wersji gdzie przy slocie jest napis Nvidia,jak narazie każdemu udało cię przerobić GTX 465 @ GTX 470.