Czy warto zmieniać E6320 na E5400?

Serdecznie witam.

Otóż mam dylemat co do własnego komputera… Dostałem go od znajomego bez HDD, zasilacza i RAM’u. Już wszystko dokupione ;-). Oczywiście ten znajomy tak się znał, że wybrał nieodpowiedni procesor do płyty głównej. Płyta obsługuje FSB 800MHz, a procesor siedzi na 1066. :roll: Oczywiście komputer działa wszystko ok, ale z obniżonym FSB do 800MHz co za tym idzie otrzymuje mniejszą moc.

Specyfikacja:

Jak już mówiłem płyta główna obsługuje FSB 800MHz więc działanie procesora wygląda tak jak na poniższych screenach:

1. Normalna praca

53qco0srrdz9r5rvn4l.jpg

2. Stres

960u7htv6d98kyx78u7u.jpg

Jakie są moje odczucia pracy na takim sprzęcie? Hmm… Działanie po komputerze jak najbardziej OK, ale gry… Hmm ciężko stwierdzić. Gra się w miarę dobrze, lecz bardziej wymagające tytuły już tną.

Lista gier, w które gram i już tną - rozgrywka nie jest do końca płynna:

Muszę z tym coś zrobić, bo jednak sporo wydałem na powyższe tytuły i chciałbym pograć w nie trochę przyjemniej niż teraz. Owszem teraz da się grać i przejść całe, ale to nie sprawia frajdy jakby miało się grać przede wszystkim płynniej i troszkę “ładniej” poprzez lekkie zwiększenie detali. Mam zamiar kupić jeszcze Crysisa ale narazie się wstrzymam, bo stwierdziłem, że coś trzeba do tego PC dołożyć by jak już mówiłem grało się lepiej.

Wracając do mojego procesora C2D E6320… Po aktualizacji BIOS’a do płyty głównej pojawiła się funkcja O.C FSB1066 Core.2 CPU. (Patrz zdjęcie niżej)

ilwel5xiu6ohkqwvz9je_thumb.jpg

Jak zaznaczę tę opcje na Enabled to wszystko działa jak powinno, bez straty stabilności przy FSB1066. Ale tak szczerze… Co to mi daje? W grach nie odczuwam zupełnie żadnej różnicy. Może ten 1-2 FPS więcej… Nie mam pojęcia.

Oto screeny działania procesora:

1. Normalna praca

kdx0btl9br4t6sp6mpj.jpg

2. Stres

31racoegtggjcrz91j6f.jpg

Tak czy siak w sumie nie używam tego trybu OC bo po co to jak wzrostu wydajności zero…

Tak więc z ciekawości szukałem w miarę tani procesor na moje FSB 800MHz. Bardzo zainteresowała mnie oferta INTEL Dual Core E5400 z tej AUKCJI. Procesor ma dwa rdzenie 2,7GHz. Jest bardzo tani jak na taki procesor.

Teraz mam pytanie do Was - czy warto zmienić mój procesor C2D E6320 na Dual Core E5400? Jaki będzie wzrost wydajności? Może będzie również mały? Może to karta graficzna jest słaba jak na te gry? Co mi poradzicie?

Po zmianie procka stracił bym 2MB Cache L2 i technologię wirtualizacji, którą mój procesor obsługuje a ten E5400 nie. Co jest lepsze w grach? Dual Core 2,7GHz czy Core 2 Duo 1.4GHz (tak jak u mnie :P). A może faktycznie zmiana procesora zupełnie nic nie da bo grafika za słaba?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Przy ustawieniu O.C FSB1066 Core.2 CPU pamięci będą taktowane z szybkością 533MHz, za to szyna procesora 1066MHz, procesor z 1865MHz. Bez tego proceosr będzie miał szynę 800, pamięci również, rdzeń 1200-1400MHz .

Może grafika zbyt słaba do średnich i wysokich detali?

To może lepiej Płytę główną jakąś nową kupić? Byle by była tania. To wtedy i ramy i procesor działały by na max mocy, a w przyszłości ten procesor bym wymienił…

No chyba, że faktycznie karta słaba. To wtedy doradźcie mi jaką kartę mogę tu kupić i by działała z takim zasilaczem jaki mam. Max… hm… 300/400zł.

Co lepiej? Płyta główna czy grafika? Czy może ten procesor…?

bądźmy szczerzy, nic dziwnego że wymienione gry ci tną bo zarówno procek jak i grafa są za słabe na te gry ale zdecydowaną wine ponosi tutaj grafa. wymiana płyty głównej mija się z cele bo to ci nic nie da. wymiana procka poprawi działanie komputera ale znacząco na gry nie wpłynie bo nadal grafa sporo za słaba. będąc na twoim miejscu logicznym wyjściem by nie być stratnym jest wymiana grafy na np taką: http://allegro.pl/item893823592_hit_gig … p_wwa.html i procka troche podkręcić i gry odrazu zaczną lepiej działać nawet bez kręcenia procka a w drugiej kolejności kupić np dual core E6300 i wszystko będzie elegancko śmigać. choć i tak w przyszłości nie obędzie się bez zmiany zasilacza.

też bym na pierwszym miejscu skupił się nad wymianą karty graficznej

Hmm ok dziękuje za odpowiedzi. Czyli zaczynam zbierać na jakąś kartę graficzną. Prawdopodobnie tę, którą polecił azazel666.

Taka karta nie zaszkodzi mojemu zasilaczowi? Bo jednak ona bierze sporo więcej mocy od mojego 7900… :?

Różnica w grach będzie na pewno zauważalna na takim procku? (i to na obniżonej prędkości do 1400MHz) ?

zamiast tej 9600 weź ati HD4770, np. http://allegro.pl/item905133533_rewelacyjny_his_radeon_4770_512mb_gddr_5_full_hd.html

dokładasz niecałe 50zł i masz kartę klasy HD4850 zużywającą dużo mniej W.

FSB ustawisz na 1066 i powinno być ok z tytułami które wymieniłeś

masz dobry zasilacz więc raczej przy geforece 9600gt nie powinno być żadnych problemów.

będzie i to bardzo. no nie zagrasz sobie wszystko na high przy rozdziałce 1680x1050 ale spokojnie na 1440x900 więcej niż średnich powinno śmigać, oczywiście zależy od gry.

co do grafy jak proponuje tymek_85 to cóż to już twój wybór, jedni wolą ati inni invidia ale to twoja decyzja na czym ci najbardziej zależy, na małym wydatku by gry przyzwoicie działały czy na przyzwoitym kompie na dłuższy czas. w twoim wypadku sprawa dość prosta, albo wymieniasz odrazu grafe procek i zasiłke albo w kolejności jak masz kase grafe, zasiłke i procek. jeśli samą grafe to wystarczy jakiś 9600gt, wszystko powyżej wiąże się ze zmianaą zasilacza.

Monitor mam taki, że i tak gry dla mnie “na max” to tylko 1024x768 :-). Monitor dostanę za parę miesięcy więc wtedy bym myślał o wyższych rozdzielczościach. :stuck_out_tongue: A póki co pozbieram myślę, że na tego 9600GT albo RADEON’a 4770… Hm zasilacz na bank będzie wytrzymywał?

Aaa i tak jak mówię - przy powyższych tytułach ale przy rozdziałce 1024x768 (max 1280x960) na max detale przy takim procesorze będą działać te gry?