Czy warto zmienić system?

Witam. obecnie posiadam laptopa HP Pavillon dv5 1040ew ze standardowo zainstalowanym Windowsem Vistą 32 bit Home Premium. Ale jestem z niego nie zadowolony gdyż ciągle wyskakują mi jakieś błędy typu np. jakiś błąd i program zostanie za chwilę zamknięty(bardzo często) albo kilka razy zdarzyło się że pojawiał się błąd eksploratora windows “Program eksplorator windows przestał działać” i się na nowo wszystko włącza, a za chwile to samo i tak w kółko. poza tym wiele gier i programów które mam jest niezgodnych vistą nawet w trybie zgodności i mam problem z połączeniem się siecią LAN do innych użytkowników w moim domu którzy używają WInXP( u nich połączenie jest automatyczne i bezproblemowe). Oprócz tego za kolejną wadę mogę podać fakt, iż pomimo że mam 4 gb ramu to Vista wykrywa tylko 3 GB. wiem że wersje 32 bitowe nie wykrywają tylko 64.

W związku z tym mam nastepujące pytania:

  1. Czy istnieje możliwość odistalowania systemu Windows Vista i zainstalowania Windows XP?

  2. Czy taka zamiana jest bezpieczna i korzystna dla mojego komputera? Czy czymś to grozi?

  3. Czy w ogóle jest sens podejmować taką akcję?

  4. A co myślicie na temat zainstalowania zamiat Visty Ubuntu? jakie są jego wady i zalety?

P.S nie posiadam płytki z Vistą gdyż nie była ona dołączona do laptopa, ale system jest oryginalny i mam na niego licencję. Co mam zrobić gdybym chciał do niego po pewnym czasie powrócić?

  1. Tak :wink:

  2. Niczym nie grozi. :slight_smile:

  3. To już zależy od Ciebie.

  4. Nie próbowałem.

Co do P’sa. Nic. Zainstalować Vistę i wpisać oryginalny cd-key :wink:

cześć, Nie masz płytki z windowsem bo zamiast tego HP robi partycję z ustawieniami fabrycznymi, do których możesz powrócić używając zainstalowanego standardowo programu Recovery Manager.

Nastąpi sformatowanie partycji C: (utracisz wszystkie dane) i będziesz miał taki system jak po pierwszym uruchomieniu komputera. Ale nie wiem, czy jak zmienisz system to czy będziesz mógł ponownie zainstalować ten program.

(tylko przypadkiem nie usuń/sformatuj partycji recovery)

Zawsze będziesz mógł użyć pirackiej(lub od kogoś pożyczonej) płyty z Vistą Home P żeby użyć swój klucz. Tylko do końca nie wiadomo czy użycie pirackiej płyty będzie legalne… ale samą licencję powinno zaakceptować bez problemu.

Jak chcesz zainstalować XP to musisz mieć klucz do XP. Kluczem z Visty nie możesz aktywować XP.

Piracka czy pożyczona i tak nie będzie legalna. Jeżeli system jest w wersji OEM to klucz licencyjny jest przypisany do danego nośnika.

Co do zastąpienia Visty Ubuntu to jak już polecam dwa systemy obok siebie. Jezeli nie miałeś wcześniej kontaktu z linuksem to nie dasz rady, mimo iż Ubuntu jest jednym z łatwiejszych distro w obsłudze…

PZDR

Co do Visty to jeśli nie masz Service Packa to zainstaluj (najlepiej na świezy system, po odinstalowaniu zbędnych programów). Na początku też miałem podobne przygody ale po zaisntalowaniu SP 1 musze stwierdzić, że system Vista działa bez zarzutów. Co do gier to najlepiej ręcznie ustawić zgodność z XP SP2. Co do sieci to było na forum.

Nie miałem np. najmniejszych problemów stawiając sieć przez hamachi Vista - XP.

Instalując XP możesz (choć nie musisz) mieć problemy z niektórymi sterownikami.

Xp mam oryginalnego. Z Linuxem nie miałem wcześniej kontaktu ale chętnie go wypróbuję. Ale mam pytanie odnośnie tego czy jak zamienię Viste na Xp to czy wszystko bedzie dalej działało poprawnie?

Dary radę w tym systemie Linux chociaż trochę jeśli jesteś zaawansowany w windows. Ją też w Linux mistrzem nie jestem ale jakoś sobie radzé. Co do windowsa to musisz kupić sobie nowy. Więc lepiej za darmo skorzystaj z linuksa.

Tak… Też tak mam zrobione.

Nawet nie o to chodzi że nie dasz rady, ale, że zewnętrzne urządzenia(drukarki, skanery) lubią nie działać na linuxie…

np. bardzo mało drukarek/skanerów Canona można uruchomić…

Ja właśnie dlatego zastawiłem Windowsa… (mimo że na co dzień używam Ubuntu)

loss , a próbowałeś zrobić reinstalkę? Sprawdziłeś czy nie masz zawirusowanego kompa? Ja mam lapka z vistą i pierwszę słyszę o tym żeby coś takiego się działo, u mnie Vista działa znakomicie, lepiej niż XP i stabilniej, więc może to nie wina systemu, a wirusów?

laptopa mam od miesiąca, poza tym działa zapora windows + norton i codzienne skanowanie, komputer jest czysty. Najbardziej denerwuje mnie problem związany z eksploratorem windows, gdzieś wyczytałem że najprawdopodobniej zainstalowany jest jakieś program który nie współpracuje z Vistą. Wpisz ten temat w google i zobaczysz że nie tylko ja mam taki problem.

Norton jest beznadziejny. Akurat miałem zainstalowaną 60-dniową wersję jak kupiłem komputer. To dla tego miałem Duży problem z połączeniem się z innym komputerem w sieci lokalnej. To całe Internet Security powoduje że twój komputer jest niewidoczny i sam nie możesz nikogo w sieci zobaczyć… zmień antywira… Powinno częściowo rozwiązać problem z siecią :slight_smile:

Spróbuj przywrócić system przez ten Recovery Manager (jeśli nie usunąłeś partycji recovery). Tylko wcześniej zgraj wszystkie swoje dokumenty i pocztę na inny komputer lub płytki.

Witam! Viste mozesz spokojnie zmienic na xp nawet podjerzewam ze bedzie ci szybciej chodzil komputer. Jesli chodzi o linuxa to osobiscie polecam ci Ubuntu dla poaczatkujacego uzytkownika wydaje sie byc odpowiedni, jest wzorowany na najstarszej rozwijajacej sie dystrybucji Debian.

Tak wydaje się … Tobie.

loss

Spróbuj na live CD Mandrivy openSUSE i np to nieszczęsne ubuntu a wtedy ocenisz co ci najbardziej odpowiada.

Nie wzorowany , tylko zbudowany w oparciu na niestabilnych pakietach Debiana.

W Viście sprawdź co ją boli . Nie pozbywaj się jej pochopnie, wbrew pozorom to całkiem dobry system o ile się o niego zadba.

Wg postu usera bartek46op w 13.10.2008 (Pon) 11:31

Panel sterowania\System i konserwacja\Informacje wydajności i narzędzia >> Po lewej 604602008-10-13_112939.png

następnie masz okno:

http://img.wklej.org/images/485222008-10-13_113010.png

Będzie tam pisało co zwalnia system, co opóźnia start systemu etc

Ja mam wyłączone takie usługi w Vista.

Może Ci się to przydać jakbyś sam chciał nieco odchudzić Vistę.

Karta inteligentna

Klient DNS

Klient śledzenia łączy rozproszonych

Kontrola rodzicielska

Konfiguracja usług terminalowych

Logowanie pomocnicze

Propagacja certyfikatu

Rejestr zdalny

Routing i dostęp zdalny

Udostępnianie połączenia internetowego (ICS)

Usługa Czas systemu Windows

Usługa zasad diagnostyki

Usługa Windows Media Center Extender

Usługi terminalowe

WebClient

Zasady usuwania karty inteligentnej

Zainstaluj CCleaner i porządnie oczyść sobie rejestr i inne śmieci .

A linuksa i tak polecam jako drugi system :smiley:

Baardzo się przydaje :smiley:

Spójrz na mój podpis :smiley:

też mam laptopa Hp 1080ew od miesiąca i miałem problem z systemem ciagle mulił , błędy itd… #-o

proponuję wgrać czysta viste z innej płytki , bo ta od HP to porażka :cry:

zainstalowałem czysta viste bez programów Hp i teraz kompik odżył :lol:

To nie jest prawda , po długich oporach i między innymi dlatego że komp/laptop musiał zostać sformatowany zdecydowałem się znowu na vista ultimate sp1 aczkolwiek poprzednie instalki odbywały się bez sp1 a było to pare miesięcy temu (po kiku dnich vista sypała się jak “autostopowiczka” i zawsze wracałem do xp) a teraz zachęcony pozytywnymi opiniami o vista z sp1 zainstalowałem wczoraj system vista ultimate(sp1 zintegrowany) i dzisiaj praktycznie mam go już dość , co chwile jakieś błędy , wieszanie IE, brak odpowiedzi z explorera i wiele innych nieprzewidzianych zwiech , a dzisiaj dobiły mnie aktualizacje , poprostu pomyślałem że wszystkie te kłopoty może ustąpią po zainstalowaniu dostępnych poprawek, sciągło ponad 100mb ,zainstalowało no i załamka totalna , system uruchamia się dwa razy dłużej jak przed zainstalowaniem poprawek , ciekawe czy przynajmniej bedzie działał stabilnie a to może już jutro napisze.

Używam Visty od 1.5 roku, może przyzwyczaiłem się, ale nie narzekam. Bywa, że działała wolniej, ale z czasem, jak coś w niej “zaskoczy” wszystko wraca do normy. Dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie komputera, popadłem w nałóg, codzienne przy zamykaniu czyszczę całość przy użyciu CCleanera. Ten sam program można użyć również do czyszczenia rejestru. Dodatkowo dobry jest Vista Manager , program który ma dużo funkcji, w tym czyszczenie, optymalizacja systemu, zmiana wyglądu, zabezpieczenia itd.

Po zainstalowaniu dodatku SP1 system zwolnił, ale jak zrobiłem optymalizację, działa normalnie. Informacji o błędach Visty od dawna nie maiłem. Mam wersję Home Premium.

Mam ten sam laptop.Na nim bez zarzutu chodzi linux w dystrybucjji: ubuntu, mandriva, kubuntu… wersji 32 i 64 bit. Najszybciej chodzi kubuntu 64 bit…Polecam jednak wersje 32 bitowe ze wzgledu na skype…