Czy warto zwiększyć pamieć do 4GB?

(izok1980) #1

Witam mam pytanie odnośnie zwiększenia pamięci RAM w moim laptopie belinea b.book 2.1.Obecnie mam 2 GB pracuje na systemie Vista HP zwiększyć pamięć do 3 czy do 4 GB czy będzie to wykorzystywane? nie gram w żadne gry głownie praca na internecie jakiś film i to wszystko :).Z pewnością to przyspieszy prace lapka,ale czy będzie wykorzystane aż 4 GB pamięci nie wiem.Nie wiem jakie mam obecnie pamięci ale mam zamiar kupić Goodram 2GB 677 mhz w jednej kości i tu chciałbym zapytać czy jeśli pozostanę przy 3 GB to będą się gryzły pamięci ze sobą przykładowo innych firm o tych samych parametrach? bo wtedy zostanie jedna kość co mam obecnie.No chyba że będę zwiększał do 4 GB wtedy kupie 2 takie same.I na koniec malutkie pytanie dotyczące gwarancji laptopa jeśli wymienię pamięć mogę stracić gwarancje? dzięki za odpowiedz

Pozdrawiam :slight_smile:

(Piotr Wik) #2

jezeli vista*32 to wykorzystasz jedynie 3,2GB. Dla szybkości pamieci lepiej mieć wiecej kosci o mniejszej pojemności niż jedna dużą (lepiej 2 kości*1GB niż 1kość*2GB).A najlepiej w dualu.Gwarancję stracisz.

(izok1980) #3

dzięki za info puma :wink:

Pozdrawiam

(witek-pl) #4

dlaczego straci gwarę? klapka pod memory nie jest plombowana...

(Adalbert) #5

Ctrl+Alt+Del i zobacz ile osiąga wartość "Szczyt" w "Pamięci zadeklarowanej". Jak przy maksymalnym korzystaniu z kompa masz ponad 1,5GB, warto pomyśleć o dorzuceniu pamięci, natomiast jeżeli jest poniżej, nie wyrzucałbym kasy w błoto, bo różnicy w ogóle nie będzie (no poza tą w kieszeni).

A gwarancji zapewne nie stracisz, ale najlepiej zadzwonić do sklepu w którym kupowałeś laptopa.

(Technik Elektro) #6

przy ramie na poziomie 2gb wzrostu wydajność nie będzie przy operacjach które aktualnie wykonujesz.

(roobal) #7

Zwiększaj śmiało do 4GB :slight_smile:

Jak się nie znasz to nie pisz takich rzeczy. Po pierwsze każdy system 32-bitowy obsłuży do 4GB RAM, jądro Linuksa obecnie nawet do 64GB RAM na 32-bitowym systemie. Windows z serii Server 32-bit podobno nawet 128 GB RAMu. Po drugie to wymysł Microsoftu, że nakłada takie blokady na wykorzystanie pełnego RAMu, które można wyłączyć. Poczytaj na temat PAE http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa468629.aspx

Tutaj, gdyby ktoś nie wierzył, że systemy 32-bitowe obsłużą więcej niż 4GB RAM http://www.ubucentrum.net/2008/09/uywan ... ram-w.html

Pozdrawiam!

(izok1980) #8

Możliwe że dokupię sobie do 3 GB ram tylko proszę mi jeszcze powiedzieć czy kości innych firm z tymi samymi parametrami będą się ze sobą gryzły dzięki Pozdrawiam :slight_smile:

(roobal) #9

Jeśli to są identyczne parametry to nie będą się "gryzły".

Pozdrawiam!

(Technik Elektro) #10

najpierw wypróbuj potem pisz, włączałeś kiedyś PAE ?? ja tak nic to nie zmienia 3069 do wykorzystania w systemie na toshibie x200 np.

(Emilmlo) #11

To prawda, ale maksymalnie można wykorzystać 3,25-3,5GB, a resztę pamięci zabrana jest przez urządzenia I/O i np PCI oraz karty graficzne, PAE nie zawsze działa dobrze na zwykłych systemach 32-bitowych.

(Piotrk124) #12

A ja wam dam przykład

Miałem 512 mb ramu (ddr1) po wyrzuceniu 512 i zastąpieniu jej kościami 2x1gb(ddr1) wynik w pcmark poprawił się o około 200 punktów co oznacza ze pamięci też mają dość duży wpływ na pracę komputera.

(Piotr Wik) #13

zacytuję cię:"Jak się nie znasz to nie pisz". Poczytaj co koledzy napisali.I tyle.

(Adalbert) #14

piotrk123, wyniki z benchmarków to jedno, a realna wydajność to drugie.

(izok1980) #15

Ja myślę że do 3 GB mogę sobie zwiększyć śmiało wiadomo że więcej pamięci tym komp,laptop szybciej śmiga.A 4GB chyba było by używane podczas gier a ja w takowe nie gram 8).Nie wiem tylko czy mam 2 kości po 1 GB obecnie czy w jednej kości 2 GB wtedy taniej mnie wyniesie dokupienie 1GB i wyjdzie razem 3GB.

(Adalbert) #16

"Ja myślę że do 3 GB mogę sobie zwiększyć śmiało wiadomo że więcej pamięci tym komp,laptop szybciej śmiga." Właśnie nie wiadomo... Bardzo możliwe, że nie odczujesz żadnego przyrostu wydajności po przejściu na 3GB, bo go po prostu nie będzie. Podaj lepiej ile w szczycie wykorzystujesz pamięci (w Menadżerze zadań).

(izok1980) #17

W menadżerze zadań pokazuje 940MB jak mam wałczone gg i przeglądarkę procesor CPU 3-4% a na dole w okienku menadżera zadań jest napisane pamięć fizyczna 46% Pozdrawiam :slight_smile:

(Adalbert) #18

No to przy takiej pracy nie zauważysz żadnego przyrostu wydajności. Możesz postarać się jeszcze bardziej obciążyć pamięć (uruchom maksymalnie dużo programów, które zdarza Ci się otwierać jednocześnie) i zobacz jeszcze raz: jak nie przekroczy powiedzmy 75%, nawet nie myśl o wywalaniu kasy w błoto.

(izok1980) #19

Tak właśnie zrobiłem i wyszło nawet mniej 42%,dzięki za rady :slight_smile:

(Adalbert) #20

Spoko, a zaoszczędzone pieniądze wydaj na coś bardziej potrzebnego. :slight_smile: