Czy WINE działa na dysku gdzie jest tylko linux?

Witam,

Mam pytanie, czy emulator WINE działa na dysku, gdzie jest tylko linux?

Działam pierwszy dzień w linuxie i nie wszystko idzie tak gładko, jak się spodziewałem. Zainstalowałem WINE poprzed komende “urpmi wine”, ale gdy probowalem go skonfigurowac poprzez wine cfg to wyskakiwalo ze, “/.wine is not owner by you”. Chodzi mi o instalacje STEAMa (Counter-Strike) na Linuxie. Po nie udanej próbie “wine cfg” spróbowalem kliknąć 2 razy w instalke i owszem ruszyło, ale gdy mialem wybrać katalog docelowy, to mialem do wyboru tylko… C:/Program Files/ albo C:/Windows i jeszcze jeden jakis katalog. Oczywiście wybór czegokolwiek kończyl się dziwnymi errorami. Dziwne bo Windowsa nie mam, bo dysk został sformatowany (?) i jest teraz tylko LINUX (po zainstalowaniu linuxa wszedłem do GPARTED LIVE i są tam: hda1 - 12 GB - ext3 oraz hda2 podzielony na partycje, jedna swap 512 mb, druga 63 GB ext3 i trzecia 3,6 GB także ext3).

Szukałem informacji na internecie co do wine i znalazłem tą stronke: http://www.angelfire.com/linux/linuxgui … y/wine.htm

Jest tam napisane, ze przy konfigurowaniu trzeba m.in. wpisać:

“Path” = “/dos” # tutaj wpisujemy ścieżkę, gdzie mamy zamontowaną partycję windowsową

“Windows” = “c:\windows” # Katalog windows

“System” = “c:\windows\system” # pełna ścieżka do katalogu system

No i teraz pytanie, czy w takim razie jest jakakolwiek szansa, że WINE odpali mi Counter-Strike’a na systemie, gdzie mam tylko LINUXA?

PS: Dodam, że używam Mandriva 2009 spring

Do działania Wine nie jest potrzebny zainstalowany Windows.

Dzieki,

Druga sprawa - instaluje teraz wine z pliku rpm.

Ściągnąłem wine-1.1.25-1mdv2009.1.i586 , i wpisuje:

rpm -ivh wine-1.1.25-1mdv2009.1.i586.rpm

Wyskoczyło:

błąd: Niespełnione zależności:

cabextract jest wymagany przez wine-1.1.25-1mdv2009.1.i586

libwinel jest w konflikcie z wine-1.1.25-1mdv2009.1.i586

Instaluje cabextract przez urpmi, i zostaje tylko ten drugi błąd. I co z nim zrobić? Google na wpisanie słowa “libwinel” wywala cały 1 (słownie JEDEN) wynik.

spróbuj usunąć ten pakiet libwinel

I to ma wystarczyć, nie żyjemy w średniowieczu, żeby pojedyńczo ściągać paczki i je instalować, meneger pakietów ma to robić sam.

Raczej " ~ /.wine is not owner by you". Sprawdź właściciela katalogu .winer w swoim katalogu domowym, albo od razu np.

chown -R gutar /home/gutar/.wine

Oczywiście zmień to w zależności od nazwy użytkownika

Zapewne dało się stworzyć jakiś nowy katalog w “program files” i go wybrać - chyba że problem wynika z tego co powyżej

Nie ma dziwnych błędów, wszystkie mniej więcej mówią co jest nie tak

Zmień czcionkę na jakąś czytelniejszą bo to oczywiście libwine 1