Czy wpięcie pamięci ram bliżej procesora zwiększy jej wydajnosć?

Gdzies to słyszałem, że wpięcie własnie kostki ramu bliżej procesora sprawi, że bedzie chodzic szybciej.

 Jakaś bzdura. Skąd to wziąłeś?  Parametry pracy pamięci ustawiasz w biosie. Często wiele kości współpracuje i działa wielokanałowo, co poprawia wydajność. Ale fizyczna odległość od procesora? 

Jeśli masz jedną kość to nie ma większego znaczenia gdzie ja umieścisz. Chyba że producent w instrukcji wyróżnił niektóre porty, ale  nie ma to związku z odległością. Zresztą skąd pewność że ścieżki idą w prostej linii?

dobre może ma to znaczenie różnica pewnie wynosi 0,01 % :slight_smile:

 

Obecnie procesory mają wbudowane kontrolery ram w procesor. Bardziej powinieneś zainteresować się czy działa dual Channel gdy masz min 2 kości niż odległościami od procesora, co nie ma znaczenia. 

Nie ma znaczenia nawet w mniejszym zakresie.

Gdyby miało, to komputer po prostu by nie działał - czas dostępu do poszczególnych modułów pamięci RAM byłby różny, co spowodowało by błędy uniemożliwiające prawidłowy odczyt i zapis danych. Ścieżki danych do gniazd pamięci RAM są projektowane tak aby ich długość była taka sama do każdego gniazda.

ciekawe pytanie, kolego musisz zmierzyć długość ścieżek do procesora a następnie wykonać działanie matematyczne porównując długość ścieżek z prędkością impulsu elektrycznego który wynosi ok. 3 mln km na godzinę.

Może i to było głupie pytanie :slight_smile: