Czy wpięcie pamięci ram bliżej procesora zwiększy jej wydajnosć?


(Xx Domino312x X) #1

Gdzies to słyszałem, że wpięcie własnie kostki ramu bliżej procesora sprawi, że bedzie chodzic szybciej.


(kowgli) #2

 Jakaś bzdura. Skąd to wziąłeś?  Parametry pracy pamięci ustawiasz w biosie. Często wiele kości współpracuje i działa wielokanałowo, co poprawia wydajność. Ale fizyczna odległość od procesora? 

Jeśli masz jedną kość to nie ma większego znaczenia gdzie ja umieścisz. Chyba że producent w instrukcji wyróżnił niektóre porty, ale  nie ma to związku z odległością. Zresztą skąd pewność że ścieżki idą w prostej linii?


(MrBeckham666) #3

dobre może ma to znaczenie różnica pewnie wynosi 0,01 % :slight_smile:

 


(Longhorn2009) #4

Obecnie procesory mają wbudowane kontrolery ram w procesor. Bardziej powinieneś zainteresować się czy działa dual Channel gdy masz min 2 kości niż odległościami od procesora, co nie ma znaczenia. 


(Cedar) #5

Nie ma znaczenia nawet w mniejszym zakresie.

Gdyby miało, to komputer po prostu by nie działał - czas dostępu do poszczególnych modułów pamięci RAM byłby różny, co spowodowało by błędy uniemożliwiające prawidłowy odczyt i zapis danych. Ścieżki danych do gniazd pamięci RAM są projektowane tak aby ich długość była taka sama do każdego gniazda.


(stan55) #6

ciekawe pytanie, kolego musisz zmierzyć długość ścieżek do procesora a następnie wykonać działanie matematyczne porównując długość ścieżek z prędkością impulsu elektrycznego który wynosi ok. 3 mln km na godzinę.


(Xx Domino312x X) #7

Może i to było głupie pytanie :slight_smile: