Czy zakup laptopa na Ryzenie to ryzyko oraz czy warto kupić z dedykowaną kartę graficzną?

To zależne co będziesz robił i jakie strony odwiedzał.

8GB wystarczy.

Dokładnie ten sam zestaw widziałem w instalowaniu tej samej wielkiej aktualizacji. To było na “laptopie nr 1”

obok był “laptop nr 2” z tymi lepszymi parametrami i poszło gładko.

Widziałem w domu. Oba laptopy zamówiłem, jeden odesłałem a drugi zostawiłem (był to prezent dla siostry).

nie :wink:
na sztywno zjedzą 256 max 512 mb. To ponadto tylko w wypadku gier, a i tu do 2 GB nie dobija raczej bo tradycyjne zapełnianie Ram nie pozwoli na tyle :wink: Zawsze też możesz wybrać …. wersję z 4 GB RAM i samemu dołożyć 8GB, może Ci to wyjść nawet taniej niż w sklepie dodatkwoe 4 GB :wink:

Dobrze kombinujesz. 12GB to takie w sam raz. Jednak nigdy nie wiadomo jak to jest z danym laptopem i ew. utratą gwary przy rozkręcaniu i upgradowaniu sprzętu na własną rękę. Nie chciałbym czekać 2 lat na skończenie się gwary więc już co tsm dopłace ten wysoki haracz :-/

To już nie te czasy że któryś producent jest bardziej awaryjny, zresztą nigdy tak nie były tylko serie.

Lenovo?! Serio??? Raczej bym widział Acera w tym zestawieniu. Jak masz znajomych sprzedawców/serwisantów to zweryfikuj swoją opinię.
DreamMachines to obrandowane kadłubki Clevo (jak Hyperbook czy Xtreem/Smart7) i raczej kierowane do graczy.
Co do i5-8250U vs. i7-8650U - między nimi jest średnio jakieś 10-15% różnicy wydajności na korzyść tego drugiego (więcej cache L3 i podbity zegar robią swoje). Nie sprawdzałem jak to się przekłada na cenę laptopów.

O matko! Intel Core i5-8250U to jest to coś, co posiada mój nie tak tani laptop (kosztuje ponad 3000 zł). Na tym procku jak odpalisz filmik na YT w Google Chrome, to przeglądarka nie jest w stanie scrollować strony z filmikiem bez stutteringu. Paradoksalnie niektóre lżejsze gry chodzą spoko, np. Rocket League. Ale temperatury jakie osiąga obudowa laptopa podczas gry w Rocket League grożą poparzeniem skóry przy zbyt długim dotyku spodu obudowy.

@Kuba99x zależy co planujesz robić na tym lapku ostatnio znajomy go kupił i jest zadowolony matryca 120 Hz Assasins Creed Origins na wysokich na ultra też pójdzie ale wtedy jest mniej fps ma go w wersji 8GB single-channel ale czego wymagać od laptopa za tą kasę i wentylatory są dość ciche nie wyją jak to w recenzjach przesadzają

Marka laptopa?

ASUS, ale system postawiony na czysto.

Czyli jakiś ASUS VivoBook. Ja użytkuję od ponad roku model ASUS VivoBook S15 z i5-8250U (system postawiony od zera) i nie zauważyłem takich problemów, które opisujesz (w szczególności z YT). Na lapku jest robiona prosta obróbka grafiki/filmów (konwersje, składanie filmów, amatorski audioprocessing), ale jakoś szczególnie się nie rozgrzewa (co najwyżej wentylator głośniej działa). Gry - sporadycznie (głównie w miarę nowe przygodówki). Szczerze powiedziawszy jestem z niego bardzo zadowolony.
Kiedy kupowałem lapka chciałem pierwotnie coś na Ryzenie, ale wybór był po prostu żałosny (by nie rzec - żaden).

Właśnie ASUS VivoBook S15 to jest ten, który ja mam. I o ile w trybie adaptera AC wydajność jest bardziej niż zadowalająca, o tyle w trybie baterii wideo w 1080p i 60fps zarzyna mi przeglądarkę. Jako przeglądarki używam Chrome, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

Jak nie musisz działać na baterii to tego nie rób. Ja użytkuję laptopy ze względu na oszczędność miejsca
(przenośność) od kilkunastu lat i baterię zawsze traktuję jako darmowego UPS (kilka razy naprawdę to zdało egzamin). Poza tym - 100% czasu na zasilaczu.

W pełni się zgadzam z użytkownikiem @CezarJuliusz :Jeśli nie musi być PC to warto lapka bo oszczędność miejsca jest niesamowita, a jak ma działaś jako stacjonarny to pomysł z baterią non stop dobry. Bateria się szybko zużyje ale za to mamy darmowego UPS.

Czy lapek z tytułowego wpisu może być? Czy są jakieś zastrzeżenia?

Na wstępie laptop jest OK, jeżeli chodzi o konfigurację do pracy i lekkich gier :wink: Ja zawsze jednak radzę: poszukaj 17 :wink:

Offtopic mode on:

…jeżeli nie musi być lapek, to warto PC - oszczędność… ZDROWIA :wink:
Nie będę odsyłał do ustawy o BHP pracy przy komputerze, zalecam tylkomiłośnikom gamingu na 15 calach przeczytać opracowanie w artykule i swoje stanowisko z porównać z rysunkiem :wink: Ktos po coś mądry to chyba opracowywał …. :wink:
“Laptop to sprzęt przenośny, gdzie ekran, klawiatura i komputer stanowi integralną całość. Tym samym można odnieść wrażenie, że do tego typu konstrukcji nie mają zastosowania przepisy w sprawie bhp przy monitorach ekranowych. Co ważne, laptop nie spełnia wymogów minimalnych oraz w zakresie ergonomii. […] W przypadku używania laptopa jako stacjonarnego sprzętu biurowego, niepodłączonego pod monitor zewnętrzny, problemem jest szczególnie wysokość, na której znajduje się ekran. Stosowanie laptopa usytuowanego bezpośrednio na blacie stołu powoduje konieczność przyjmowania pochylonej pozycji ciała, która jest na dłuższą metę uciążliwa. Oceniając tę sytuację przez pryzmat wymogów ergonomii zawartych w rozporządzeniu, należy uznać, że zasadnym rozwiązaniem jest stosowanie podstawek podnoszących laptop – i tym samym zintegrowany z nim ekran. Rozwiązanie to poprawia nie tylko widoczność ekranu, ale powoduje brak konieczności przyjmowania nadmiernie pochylonej pozycji podczas pracy.
Oczywiście używanie takich podkładek wyłącza możliwość stosowania klawiatury laptopa. Tym samym niezbędne jest podpięcie zewnętrznej klawiatury oraz myszy. Pozwoli to na prawidłową pod względem ergonomicznym pracę. Zastosowanie podstawki pod laptop to dobre rozwiązanie w przypadku komputerów przenośnych o większej przekątnej ekranu. Jeżeli więc pracodawca wyposaża pracownika w laptop z niewielkim ekranem w ramach stacjonarnego stanowiska pracy, za niezbędne należy uznać korzystanie z monitora zewnętrznego. Powinien on spełniać takie same parametry, jak monitor podłączany do komputera stacjonarnego.”, czyli 40-75 cm od oczu.

https://www.rp.pl/Kadry/306109990-Praca-przy-laptopie-z-zachowaniem-wymogow-ergonomii.html

image

1 polubienie

Zastrzeżenia zawsze się pojawią do niemal każdego modelu - nie ma laptopa idealnego. Jeśli tego ASUSa wyrwałbyś w jakiejś promocyjnej cenie (~2800PLN) to warto.

1 polubienie

Bardzo przydatne info!!! Dzięki

Chyba coś w tym jest. Z roku na rok coraz gorzej. Nawet te obłędnie drogie lapotpy potrafią mieć wtopy takie jak LAN 10/100. Śmiech na sali. (Dell, Asus)