Czy zmieniac e4300 na quada?

Witam. Mam możliwość wymiany procesora E4300 na Q8200. Czy dostane duży wzrost wydajności w grach ?

No jasne !

To zależy, większość gier nie wykorzystuje dodatkowych jąder bo w grach jednak przede wszystkim liczy się taktowanie a dwu rdzeniaki ZAWSZE będą miały wyższe taktowanie [stare Core 2 Quady są zlepkiem dwóch Core 2 Duo przez co jeden z nich może się gorzej podkręcać (z innego wafla jest na przykład)], co do Twojej zmiany to owszem miałbyś pewien wzrost wydajności ale na Twoim miejscu bardziej zainwestowałbym w dobre chłodzenie i podkręcił tego procka [z tego co widziałem bardzo ładnie się podkręca i z łatwością podkręcisz go powyżej 3GHz(ja swojego Q6600 2.4GHz pomimo że Quad podkręciłem do 3GHz) a z Core 2 Duo jest jeszcze wyżej ale to zależy od chłodzenia i płyty głównej]

Dodane 06.11.2009 (Pt) 21:26

A propo, jeśli już zamierzasz kupić Quada to bardziej bym Ci proponował Q6600 [można spokojnie podkręcić (mój nawet się podkręcił do stabilnych 3GHz i to z minimalnie obniżonym napięciem :smiley: ), ma wsparcie dla wirtualizacji, pobiera trochę więcej prądu ale jest wydajniejszy bo Q8200 już bardzo nie podkręcisz (FSB Cię ogranicza)], jest minimalnie droższy ale uwierz mi byłby to lepszy zakup.

czy q8200 działa na gigabyte GA-N650SLI-DS4 (chipset nvidia nfocre 650i) bo na stronie producenta pł.gł. pisze ze nie obsługuje ? ;/

Skoro nie ma na stronie gigabyte to znaczy, że nie obsługuje i tak nie jest opłacały, bo dużo lepszym wyborem jest q6600 lub q9x50.

greghoster:

Zgadza się, na tej płycie Q8200 nie ma oficjalnego wsparcia.

Tak jak koledzy BenderBendingRodriguez i Scorpio polecam Q6600

BenderBendingRodriguez:

pulpitn.th.jpg

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=799532

Hm… A nie dałoby rady zaktualizować BIOS? Przejrzyj na stronie Gigabyte BIOSy pod swoją płytę główną. Zobacz jakie procesory zostały dodane do obsługi :smiley:

Podkręciłeś do 3GHZ z obniżonym napięciem? Naucz mnie tak :slight_smile: . Ale wynik OC wcale nie jest jakiś “fajny”. Procka tego podkręcali do 3,5GHZ na lajcie, do 3,7GHZ przy bawieniu się w zaawansowane opcje pamięci itd. itd.

Tak jak kolega wspomniał, nie opłaca się wymieniać Twojego procka na tego Quada, raz jest to nieopłacalne, dwa w grach nie będzie dużej różnicy (to zależy bardziej od grafiki). Jeśli nie mówimy o grach - dostaniesz trochę kopa, ale jak za tą cenę lepiej brać wspomnianego Q6600.

Pozdrawiam.

A właśnie, że wzrost wydajności będzie duży tym bardziej, że system x64 w pełni wykorzysta moc quada a wszelkie nowe gry wychodzą z obsługą quada i zalecają nawet posiadanie quada.

64 bity dużo nie dają, chyba że od wakacji się dużo zmieniło, nieraz trochę poprawiają wydajność (niedużo), nieraz gdy gra nie wspiera mogą nawet minimalnie obniżyć :wink:

A czytałeś testy Quad’a 8200? Do gier lepszą wydajność uzyskałbyś na E8400 (już nie wspominając o OC ~4ghz)…

Nie ma żadnego znaczenia czy system jest 32 czy 64-bitowy, a 4 rdzenie obsługuje w pełni nawet wiekowy Windows XP Pro x86. To indywidualna cecha danej aplikacji czy obsługuje ona wielowątkowość czy też nie.

Core2Duo E4300 można nieźle podkręcić. Ma FSB 800MHz, wystarczy ustawić 1066MHz i będzie chodził jako 2,4GHz, nie powinien mieć z tym problemów, jeśli pamięć działa na 533MHz. Sam mam ten procesor i u mnie absolutne maksimum jakie da się wycisnąć bez ruszania napięcia to 2,66GHz, ale to już jego granica możliwości, ustawione mam na 2,4GHz i nie ma problemów. Po prostu BIOS podczas uruchamiania komputera zauważył, że to Core2Duo i ma ustawione FSB zaledwie 800MHz, a takie procesory z reguły mają 1066, więc spytał, czy przestawić. Odpowiedziałem twierdząco i tak mu zostało :smiley:

Na stronie Gigabyte pisze, że ta płyta obsługuje Quady Q6600 (2,4GHz) i Q6700 (2,66GHz), innych nie.

Niektóre gry może nie wykorzystają w pełni Quada, lecz wkrótce to się zmieni. Procesorów na krzemie nie da się taktować wyżej niż ok. 3,6GHz, dalsze podnoszenie wydajności to tylko albo zmiana architektury, albo dodawanie kolejnych rdzeni. W najbliższej przyszłości standardem będą procesory kilku-kilkunasto rdzeniowe.