Czy zwiększyć pamięć RAM?

Oddaję kompa do remontu. Chcę wymienić Windowsa, zrobić partycję dysków bo mam za mało miejsca na instalki. Całego go przejrzeć bo ma już dwa latka i troszkę zaczyna się dusić. Remont zanosi się generalny więc co można polepszyć to chcę wymienić. Interesuje mnie pamięć RAM, w tej chwili mam 512MB. Czy jeżeli dołożę (sama jeszcze nie wiem ile) to co z tego wyniknie dla kompa? Czy w ogóle dokładać czy to co mam w tej chwili w zupełności strarcza? Jeśli ktoś wie, to jaki byłby szacunkowy koszt tego dołożenia pamięci? Pozdro from @ll!

Dane komputera:


płyta główna: Gigabyte K8NS

procesor: AMD Sempron 3000+ PL64 BOX

pamięć: 512MB PC400 Kingston

dysk twardy: 80GB WDCaviar WD800JD

karta graficzna: Gigabyte R9550 128D (128) TD

karta muzyczna: zintegrowana

karta sieciowa: zintegrowana 10/100 RJ45

nagrywarka: LG DVD +/- R/RW/RAM/DL

Chyba że waszym zdaniem zamiast RAM-u powinnam wymienić co innego, czekam na sugestie.

tak przyda się dodatkowe 512MB, koszt w granicach 70zł, dzięki temu będziesz mógł uruchomić więcej aplikacji jednocześnie.

Zdecydowanie warto dorzucić druga kostkę. Teraz zależnie od tego co kupisz i od szczęścia możliwe jest, że będziesz musiał ustawić Command Rate 2 BIOSie na 2T. Wpłynie to troche niekorzystnie na wydajność, ale komfort pracy na 1 GB pamięci RAM będzie nieporównywalnie większy. Chyba, że cały czas miałeś ustawione 2T to powinno grać :slight_smile:

Command Rate 2 BIOSie na 2T - co to jest? Mów do mnie powoli :wink: bo nie zaliczam się do grona zaawansowanych. A co to jest te 2T tego też nie wiem… :wink:

CommandRate może mieć wartość 1T bądź 2T - powinieneś to znaleźć w BIOSie, ale przed tym wciśnij w głównym ekranie w BIOSie CTRL+ F1 - wówczas pojawią się dodatkowe opcje - powiedz jak masz teraz ustawione i będziemy wiedzieć. Możesz też po prostu włączyć program cpu-Z - do ściągnięcia ze strony http://www.cpuid.com i na zakładce “memory” będziesz miał napisane timingi pamięci oraz właśnie ten command rate, który tez jest timingiem pamięci.

Command Rate t1 i t2 w rzeczywistości nie mają większego (zauważalnego wpływu) na wydajność pamięci, test :

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=327-4

z BIOS-em nie dałam rady - sorry :frowning: ale cpu-Z mam i pokazuje command rate - 2T

To w takim razie OK - myślę, że nie będzie problemu z instalacją kolejnych kostek pamięci.

Ale gdyby się pojawiły to się zgłoś - napiszę co trzeba zrobić by sprawdzić czy pamięci będą grać ze sobą, bo i to nie jest pewne - ale pamiętaj - przedstawiam najczarniejszy scenariusz :wink:

poszukiwanie cr jest bezzasadne - daruj sobie dokup identyczną pamięć (jaką posiadasz) duala na tej płycie i tak nie uruchomisz :P.

Właśnie z tego powodu, że tutaj nie ma duala wartość command rate ma bardzo duże znaczenie. Owe semprony z dwiema dwustronnymi kośćmi nie chciały wysoko chodzić na 1T. Albo 2T albo bardzo nisko taktowana pamięć RAM z 1T.

bylem w posiadaniu płyty głównej dfi lanparty nforce 3 + geile ultra cl2 - pracowały jako ddr 433 z cr 1T :wink: po zmianie na cr 2t nie było znacznego spadku wydajności, pracowały stabilnie jako ddr 466.

No to miałeś wyjątkowe szczęście - trafił Ci się dobry kontroler pamięci w procesorze po prostu. Wielu już miało problemy z taktowaniem 200 MHz na z 1T.

Jestem pod wrażeniem! :wink: Ja chciałam tylko wiedzieć czy dokładanie pamięci ma w ogóle jakiś sens. Bo ja na tych wszystkich parametrach, danych, command rate’ach i wartościach się nie znam i nie mam pojęcia o co wam chodzi. Zrozumcie, umysł humanistyczny… Pozdrawiam!

Jak najbardziej warto kupować - napisaliśmy to już na samym początku! :slight_smile:

No to dzięki wielkie! O to mi chodziło, temat uważam za zamkniety :wink: =D> :mrgreen: :calus: :cmok1:

Pamięć ram zawsze się przyda