Czym jest plik hbpix?

Witam wszystkich.

hbpix

Takie właśnie coś pobiera mi się samoczynnie na komputer. Zdarzyło się to już drugi raz, po pierwszym razie przeskanowałem kompa Avastem, Malwarebytes oraz Eset online scanner. Żaden z tych programów nic nie wykrył. Próbowałem szukać informacji w necie, ale nie miałem za bardzo czasu, wyczytałem tylko, że to raczej bezpieczny plik, ale sam fakt, że bez żadnej ingerencji użytkownika pobiera się na urządzenie powinien zmartwić. Nie uważam się za całkowitego laika, nie szperam po podejrzanych stronach ani nie instaluję podejrzanego softu. Co to może być? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam.

To jest Adware. Jak usunąć Hbpix - tu masz stronę http://www.cyber-securitylab.com/pl/jak-usunac-hbpix/ tyle że tłumaczona jest jakimś translatorem, ale strona jest bezpieczna. https://reports.adguard.com/en/cyber-securitylab.com/report.html

Jest to nowy typ ransomware.

Prześlij ten plik do analizy do Kaspersky Virus Desk

https://virusdesk.kaspersky.pl/?utm_source=support.kaspersky.com&utm_medium=referral&utm_campaign=support_pl&utm_content=safety101_tab

Może trochę przesadzam, ale nie ufam tej stronie. Maszynowe tłumaczenie, nieco prymitywne wskazówki postępowania… Moim zdaniem to jakiś clickbait. No i Malwarebytes szaleje na tej stronie, co chwilę coś blokuje.

@anon25492837 Skąd taka informacja? Masz coś więcej na ten temat?

EDIT: Właśnie to zrobiłem.

Zgłoś tą stronę do https://virusdesk.kaspersky.pl i zobacz co wyjdzie.

Malwarebytes zablokował to “narzędzie” do usuwania hbpix. W międzyczasie przejrzałem kilka stron na ten temat, nie mam żadnych dziwnych programów, usług, ani wtyczek w przeglądarce. Nic, co może być podejrzane. Nic, co można usunąć.

Zapomniałem podać, żeby nie pobierać tego pliku, bo to jest typ szkodnika PUP. Ja pobrałem i sprawdziłem Virus Total i wyszły tylko dwa wyniki negatywne, w tym Malwarebytes. Sorry za złe informacje.

Mam tylko nadzieję, że to żaden ransomware. Szkoda by było stracić jakieś pliki. Trzeba w końcu przejść do obozu tych, którzy już robią backup. :stuck_out_tongue:

Dobry backup nie jest zły. Ja zawsze robię kopie zaraz po zainstalowaniu systemu a później co jakiś czas.

Najlepiej unikać i używać AdwCleaner + MBAM, a jak nie usunie to FRST i czyszczenie w dziale bezpieczeństwo.

A combofix nie wywali tego?

Nie bo chyba ma nowszy Windows niż 7 (chyba że to jakiś Transformation Pack by zmienić wygląd ikonek).

Jest forum niemieckie, gdzie opisują też podobną sytuację. I logi są przy tym wymagane. Tak więc:


I czekaj za ekspertami.

1 polubienie

A tutaj przykład jednej z sytuacji z tym plikiem:
https://www.trojaner-board.de/186904-automatischer-download-chrome-hbpix.html

System to Win10, także Combofix nie pomoże. Malwarebytes nic nie znajduje. AdwCleaner także. Logi poszły do działu Bezpieczeństwa.