Czym najlepiej czyścić procesory? (kolekcjonerskie)

Czołem,

Izopropyl jest ok, ale zazwyczaj był zbyt delikatny.

Ja w serwisie używałem do tego benzyny ekstrakcyjnej - nie zauważyłem aby niszczyła procesory, po czyszczeniu i nałożeniu nowej pasty procki działały latami bez problemu.

Lekko tłusty osad po niej dopiero zbierałem płynem do głowic magnetycznych, czyli mieszaniną izopropyli.

Można spróbować też rozcieńczalnika “nitro”, ale ze względu na to że w większości składa się z toulenu i acetonu może rozpuszczać tworzywa sztuczne (polimery i żywice) - ale

z tego też powodu doskonale czyści pożółkłe porowate plastiki zabytkowych obudów :).

 

edit: łamliwe stickery gwarancyjne po lekkim podgrzaniu dostają pięknych pęcherzyków i można je delikatnie zdrapać szpatułką nylonową czy zaostrzonym patyczkiem, tak

aby nie porysować powierzchni pod naklejką.

 

W takim razie kupię i izopropylowy i benzynę ekstrakcyjną i zobaczę jaki będzie efekt. Dzięki wielkie za garść podpowiedzi! :wink:

Jak w aptece go nie dostaniesz, to dostaniesz na pewno w sklepie z elementami elektronicznymi. Całkiem możliwe, że znajdziesz go też w hipermarketach typu Real czy Tesco - ostatnio widziałem tam cynę i kalafonię do lutowania elektroniki, więc izopropanol też powinien być.

Izopropanol - wątpię aby był dostępny w aptekach, szukaj w sklepach chemicznych.

Najprościej jednak na Allegro lub w innych sklepach internetowych - litr kosztuje kilkanaście zł.

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=p&string=izopropanol&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-ele-1-1-0629 - możesz poszukać sprzedawcy ze swojego miasta i kupić bezpośrednio u niego - odpadną koszty przesyłki.

 

Samym “nóżkom” procesorów tego typu chemią nie zrobisz żadnej szkody, najwyżej będą bardziej czyste i nabiorą połysku.

 

Od spodu procesorów nie ma tranzystorów, ewentualnie tylko kondensatory, rezystory i zwory :wink: i ta chemia nie zrobi im żadnej szkody - są przylutowane i nie odpadną anie się nie rozpuszczą.

Mocniejsze rozpuszczalniki, np. aceton mogą (ale nie muszą) uszkodzić zielony lakier, którym są często pokrywane niektóre powierzchnie procesorów

Dzięki Cedar za wskazówki :slight_smile: