Czym należy się kierować przy zakupie elektroniki do dysku?

Czym należy się kierować przy zakupie elektroniki do dysku (np. do dysku Seagate’a)?

Chcesz wymienić płytkę PCB w HDD?

Szukaj dysku z tej samej partii, jak najbliższe numery seryjne - a najlepiej poprzedni lub następny.

Na inne nie patrz wcale.

Pamiętaj o ochronie przed ESD, w przeciwnym wypadku ponowisz uszkodzenie.

Wiesz, że w uszkodzonym HDD kłopoty sprawić może umieszczony bezpośrednio przy głowicy wzmacniacz odczytu?

Bez rozszczelnienia chassis i wymiany głowic via clear_room uszkodzenia nie usuniesz.

Może się zdarzyć, że po wymianie głowic konieczna będzie “kalibracja” HDD, ale to już w sposób programowy.

Elektronika powinna być do dysku tej samej firmy,typu

Z własnego doświadczenia dotychczasowego wiem że to za mało, bo zdobyłem elektronikę z dysku o tym samy modelu tej samej firmy.

Różniły się firmware’m, Data code (nie wiem co to jest) i site code’m (również nie wiem co to jest) no i oczywiście numer seryjnym.

PS. Objawy mojego dysku:

(z założenia ma to być dysko zewnętrzny w obudowie bo mam tylko 2 gniazda sata na płycie)

po włączenie dysku program partycjonujący (w moim przypadku MiniTool Partition Wizard Home Edition) lub diskmgmt windows’a się zawieszają, jeżeli wyłączę i włączę dysk spowrotem nie killując wcześniej MiniTool Partition Wizard Home Edition to mi wykrywa dysk oraz czasami format plików (NFTS) jak już wykryje format plików to przy pomocy MiniTool Partition Wizard Home Edition mogę zobaczyć drzewo katalogów na dysku. Gdy próbuję wejść na dysko z poziomu explorer’a “Komputer” lub Total Commander’a i klikam na dysk to mi system nie wykrywa systemu plików a TC się zawiesza.

Drugi niepokojący objaw do dźwięk jak by coś iskrzyło

Jeżeli ktoś to może zdjagnozować to będę wdzięczny.

Dodane mniej niż minutę temu