Czym różni się BOX od OEM(W7)?

Chciałbym się dowiedzieć jakie są różnice między BOX’em a OEM’em.Jakie są ich plusy i minusy.A, i jeszcze jedno - czy jeśli mam Vistę SP1, to mogę kupić upgrade do 7 (BOX)? [konkretnie chodzi o to, czy będzie bez problemu działał, bo czytałem, że czasem są problemy]

OEM jest przypisany do konkretnego komputera, po jego zmianie trzeba kupować nowego Windowsa. Nie ma też wsparcia technicznego (telefonicznego) Microsoftu.

Jeśli sprzęt jest często modernizowany, lepszy będzie BOX, jeśli co kilka lat wymiana wnętrza, w międzyczasie nowa grafika i dysk, wystarczy OEM.

Funkcjonalnością się nie różnią.

Różnica jest w też w cenie

OEM kosztuje 300-400 zł

Box nawet 1000-1200 zł za najprostsze wersje

Tak, możesz kupić i zainstalować Windows 7 Upgrade, który jest dystrybuowany tylko i wyłącznie na licencji typu BOX. Pamiętaj jednak, że aktualizacja nie zmienia licencji OEM Visty na licencję BOX, więc aktualizowanego systemu nie masz prawa przenosić na inny sprzęt komputerowy. Natomiast z racji tego, że Upgrade jest dystrybuowany na licencji BOX, masz prawo samą aktualizację przenosić na inne komputery z zainstalowanym systemem Windows Vista.

Nie miałem okazji aktualizować Visty do 7, więc nie wiem czy są problemy. Przy Windows 7 Upgrade ogólnie problemów nie powinno być a to o czym czytałeś to tyczyło się raczej aktualizacji Visty do Windows 7 na licencji BOX i nie chodzi mi tu o wersję Upgrade, tylko o pełną pudełkową wersję systemu Windows 7, którą można zainstalować na czysto bez posiada Windows Vista co jest warunkiem przy instalacji Windows 7 Upgrade. Poza tym jeśli się nie mylę, Windows 7 Upgrade można zainstalować na czysto, jedynym warunkiem legalnego korzystania z tej wersji jest, jak pisałem, posiadanie licencji na Windows Vista.

Dokładnie. Microsoft przewidział możliwość pewnych zmian w konfiguracji sprzętowej komputera i dlatego w każdej wersji określił limit liczby aktywacji systemu Windows na lekko zmodyfikowanym komputerze. Oczywiście wymiana podstawowego komponentu jakim jest płyta główna, wiąże się z wykupieniem nowej licencji na korzystania z systemu, czyli trzeba zaopatrzyć się w nowy system Windows lub korzystać z alternatyw :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie jest aż tak źle, chociaż różnice w dalszym ciągu wydają się spore:

OEM - http://www.skapiec.pl/site/cat/3006/comp/676242

BOX - http://www.skapiec.pl/site/cat/3006/comp/684684

W media markt, jest dostępny windows 7 home premium box upgrade za 499 zł.

To jeszcze taniej.

Już chyba taniej się nie da.