Czym się rożni Windows 32bit od 64 bit

Witam tak jak w Temacie,czym się rożni normalny Windows xp professional 32bit od 64bit.

Słyszałem ze rożni się tylko kolorami. A czym jeszcze się rożni??

Np, mam Windows xp professional 32bit i chce mieć 64bit,to tylko muszę kopic nowego windowa 64bit czy można coś zrobić??

z góry dziękuje

Przede wsystkim nie ma XP64 po polsku. Jest tutaj dość dużo problemów ze sterownikami, ale za to obsługuje pamięć RAM 4GB i więcej.

Więcej:

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/arti … 58994.html

i wiele innych w szukajce forumowej, np:

viewtopic.php?f=13&t=270671&start=0&st=0&sk=t&sd=a

viewtopic.php?f=13&t=219212

viewtopic.php?f=1&t=256100&st=0&sk=t&sd=a

Musisz kupić nową wersję.

Mam jeszcze jedno pytanie posiadam 2gb ram-u i mam zamiar dokupić jeszcze 2gb.

I o to moje pytanie czy będzie czytało 4gb ram-u,bo czytałem ze Windows Xp Professional 32bit wykrywa 3,25gb-ram-u

64 bitowy system tak, 32 - nie.

Czyli jak dokupię 2gb ram-u to tylko będzie czytało 3.25gb ram-u??

A co z pozostała resztą?? nie pracuje??

Tak, systemy 32 nie obsługują więcej. Po prostu nie będą wykorzystane, tak to mogę wytłumaczyć :slight_smile:

No dobrze,A co z pozostała resztą?? nie pracuje??

System 32 bitowy może zaadresować maksymalnie 4GB pamięci. Ale pamięć to nie tylko RAM, ale cahe dysku, procesora, pamięć karty graficznej, napędów itd. Dodatkowo dochodzi cała kwestia adresowania urządzeń, do których system odwołuje się przez pamięć. Z tego powodu, licząc od tyłu, adresowanie pamięci RAM jest obcinane o wspomniane wyżej adresowanie. Dlatego też, jeżeli jedna osoba posiada kartę graficzną z 512MB pamięci, a druga z 1GB pamięci, to tej drugiej system pokaże mniej pamięci RAM (zakładam, że mają po 4GB ramu). To stąd właśnie, jedna osoba widzi z 4GB tylko 3.5GB, a inna 3.25 i mniej.

Oczywiście, gdy ktoś posiada 2GB ramu, to pozostałe adresy są wolne dla innych elementów. W tym momencie system nic nie musi obcinać.

To jak ja mama Kartę Graficzną GF8600GT 256mb, Intel Core 2 Duo E4500 2,20Ghz dysk 250gb to ile u mnie będzie pokazywało się ram-u?