Czym skopiować zawartość dysku dokładnie jeden do jeden?

Noszę się z zamiarem wymiany dysku SSD (systemowy) na nowy. Chcę kupić takiej samej pojemności i mam nadzieję, że REDO Backup and Recovery da radę przenieść zawartość starego dysku na nowy tak, by komputer z tym nowym działał bezproblemowo.

Tyle, że nauczony poprzednimi doświadczeniami, jeszcze z dużym dyskiem talerzowym (gdzie systemowa była partycja i po zmianie jej wielkości) “REDO” zawiódł. Przed rozpoczęciem przywracania z obrazu sprawdził czy wielkość partycji się zgadza (nie jestem pewien czy tylko to) i odmówił dalszych kroków. Stąd moje pytanie czy jest program (sposób) na zrobienie czegoś w rodzaju ISO całego dysku tak by bez względu na wielkość nowego dysku móc przenieść zawartość starego dysku i żeby był on w pełni funkcjonalny?

Mam też pytanie dodatkowe czy są przenośne kieszenie na dyski SSD? Takie, które umożliwiały by podpięcie poprzez gniazdo USB innymi słowy pytam czy w miarę tani sposób da się zamienić stary dysk na dysk przenośny?

http://clonezilla.org/

Hej,

Do zrobienia klonu dysku polecam soft:
http://www.dobreprogramy.pl/Clonezilla,Program,Windows,49921.html - darmowy, ze spora funkcjonalnością, ale tekstowy,

a kieszeni na SSD jest dużo - na USB 2.0, 3.0

Możesz napisać coś więcej o swojej konfiguracji? Czy to PC, czy laptop? Jaki dysk z gniazdem SATA, mSata,  M2. Jaki system?

Najprościej w Windowsie to, gdy mówimy o normalnym laptopowym dysku SATA 2,5 cala, jeśli masz jakikolwiek zewnętrzny dysk USB SATA, to go otwierasz, wyjmujesz dysk, wkładasz kupiony dysk SSD, podłączasz do laptopa, instalujesz np. darmowy program Macrium Reflect: http://www.dobreprogramy.pl/Macrium-Reflect-Free,Program,Windows,20413.html, odpalasz go, pokazuje Ci wszystkie partycje na dysku systemowym (muszą być zaznaczone wszystkie - te małe przed partycją z systemem też), pod spodem klikasz ‘Clone this disk’, wybierasz dysk SSD w zewn. obudowie podłączony do USB, jeśli jest taki sam, to klikasz na Next i Finish (jeśli jest na nowym mniej miejsca, to np. ten filmik:

pokaże Ci co zrobić). I czekasz aż klonowanie się zakończ. Wyłączasz kompa, wyjmujesz na wszelki wypadek baterię, wyjmujesz stary dysk z laptopa, wyjmujesz SSD z obudowy zewnętrznej i wkładasz go do laptopa. Odpalasz laptopa i tyle.

Z ciekawości - czemu kupujesz dysk o tej samej pojemności, a nie większy? Czasem można trafić w podobnej cenie dysk o większej pojemności, a większa pojemność to też większa prędkość dysku. Patrzyłeś tutaj: http://forum.pclab.pl/topic/1105934-SSD-wątek-zbiorczy-Przeczytaj-zanim-założysz-nowy-temat/ ?

Ja używałem xxclone

Krótko - dd

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie no i oczywiście za pomoc. Jako, że wszystkie sugestie wnosiły coś wartościowego do tematu (no może poza ostatnią) łapcie wszyscy po plusie. Dzięki wielkie.

Problem jednak okazał się dużo prostszy w rozwiązaniu niż tego się bałem. Mój komputer to stacjonatka (system to Windows 7), po rozkręceniu obudowy przepiąłem kable z napędu DVD do nowego większego dysku SSD, zainicjowałem, no i już było z górki…

EASEUS Todo Backup Free 9.1 sklonowałem stary dysk SSD na nowy. Po ponownym złożeniu jednostki centralnej komputer uruchamiał się już bez problemu, a jedyne co trzeba było zrobić to w systemowym zarządzaniu dyskami dodać do partycji systemowej wolną przestrzeń.

Kieszeń na dysk też bez problemu dostałem w sklepie komputerowym. Do wyboru do koloru.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc.

Niby dlaczego? dd to bardzo przydatne narzędzie które bez problemu radzi sobie z tym co chciałeś zrobić.

W sumie racja, a ja nie napisałem wyżej o jaki OS mi chodzi. W nagrodę masz dwa plusiki.

System operacyjny nie ma tutaj znaczenia. dd dostępne jest w każdej dystrybucji live i z tego poziomu można zrobić kopię.