Czysta instalacja Windows 7 na laptopie


(Rad Rosinski) #1

Cześć,

chciałbym wykonać czystą instalację systemu Windows 7 na laptopie. Przywracałem już raz system za pomocą partycji recovery, ale ta instaluje masę niepotrzebnych i prawdopodobnie obciążających laptop programów. Przeczytałem już podpięty w tym dziale temat, więc z grubsza wiem co należy zrobić, ale mam jeszcze parę wątpliwości. Byłbym wdzięczny za poświęcenie mi chwili czasu i odpowiedzi na moje pytania.

 

  1. Czy koniecznie potrzebuję wszystkich sterowników, które znalazłem dla swojego modelu laptopa na stronie producenta? Jest tego ponad 60 plików, w tym kilka sie dubluje (kilka wersji jednego sterownika).

  2. Prawdopodobnie najważniejsze pytanie: posiadam oryginalne płyty z Windows 7 Home Premium, w wersji x86 i x64, ale to UAKTUALNIENIE, które kupiłem kiedyś dla PC z oryginalnym Windows XP. Czy te płyty są wybrakowane względem "pełnej" wersji, z racji, że to "tylko" uaktualnienie, czy zawartość jest taka sama, a różni się jedynie zastosowanie, licencja itd. Muszę użyć tylko płytki, klucz z laptopa się zgadza.

  3. Jeśli tych płytek da się użyć, to czy system będzie się dało aktywować przez Internet?

 

Dodam jeszcze, że niedługo po zakupie laptopa, chciałem zrobić taką czystą instalację za pomocą tych płytek i chyba coś musiałem sknocić, bo system się zainstalował, ale jakby... osobno. Miałem chyba dwa Windowsy, bo przy starcie miałem do wyboru system (Windows 7 albo... Windows 7), z czego ten nowy był kompletnie nie do użycia (z powodu braku sterowników, które, jak błędnie założyłem, pobiorą się same z Windows Update, tak jak na PC). W takim układzie skorzystałem z tego Recovery, bo nie miałem innego wyjścia.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i rady!


(S3BA_) #2
  1. Ściągnij tylko najnowsze sterowniki.

  2. Wersja jest ta sama. instalujesz, podajesz klucz z naklejki i aktywujesz


(Kurp55) #3

Tu masz dobrą istrukcję instalowania - http://www.purepc.pl/oprogramowanie/jak_zainstalowac_windows_7_poradnik_krok_po_kroku_z_pendrive_i_dvd?page=0,3


(Hl3b4n) #4

niestety w żaden w sposób nie mogę odpalić płytki :confused: Nawet nie wiem jak do biosu wejść :confused:


(janki111) #5

Przy instalowaniu na czysto Windows 7 musisz pamiętać by wybrać opcję instalacji niestandardową i wtedy sformatować odpowiednią partycję i na niej zainstalować czysty system. Wtedy prawdopodobnie zrobiłeś opcję upgrade.


(S3BA_) #6

Możesz wywołać BOOTMENU i z niego uruchomić płytkę dvd.


(Michal Jadczuk) #7

U mnie jest F2 więc niech wszystkie klawisze funkcyjne sprawdzi.

 

Co to samego tematu to ściągnij też na wszelki wypadek Windowsa z neta (torrenty, RS, chomikuj) w razie gdyby te płyki o których wspomniałeś były wybrakowane (choć wątpie).Pamiętaj, żeby wersja się zgadzała. Koszt niewielki, a zwiększasz prawdopodobieństwo sukcesu.

 

A tak w ogóle to nie łatwiej z preinstalowanego systemu wywalić niepotrzebne śmieci? Ja tak robię za każdym razem, gdy odświeżam windowsa.