Czyszczenie kompa z kurzu podstawy

(Krzyskle99) #1

witam, chciałbym wyczyścić komputer z kurzu od czego zacząć (wiem jak otworzyć), ale nie chciałbym odłączać kabli bo puźniej nie poskładam, poza tym mam z przodu kompa wlot powietrza (koło tego filtr) jak to wyczyścić ?

pozdrawiam

mam nadzieje że dobry dział, jak nie byłym wdzięczny moderatorowi który by to przeniósł do prawidłowego działu

(S3BA_) #2

Kup spray do czyszczenia kompa.

(Krzyskle99) #3

thx.

(Krzyskle99) #4

a jeśli nie odłączam karty graficznej, procesora itp  to moge uszkodzić kompa ? 

(S3BA_) #5

Jeśli nie będziesz nic odłączał to trudno jest cokolwiek uszkodzić.

(Jjoasz) #6

nie zapominając, ze każdy wentylator działa jak dynamo...

ps. ja rozkładam na części pierwsze, z wymianą pasty i termopadów włacznie :sunglasses:

(Cedar) #7

Wentylatory komputerowe z komutatorem elektronicznym (a tylko takie są stosowane w sprzęcie komputerowym)  nie działają jak dynamo/prądnica itp.

Rozkręcenie ich strumieniem sprężonego powietrza (lub innego gazu) nie spowoduje pojawienia się na ich wyprowadzeniach napięcia, niezależnie od ich prędkości obrotowej.

Nadmierna prędkość obrotowa może najwyżej zaszkodzić ich łożyskom.

(Jjoasz) #8

wystarczy mostek na diodach w sumie 8)

dla komfortu i bezpieczenstwa lepiej odłączyć wszystkie kable na czas czyszczenia, szczególnie sprężonym powietrzem - już widzę autora gnącego się by wyczyścić wentylator GPU... wacikiem?

(Cedar) #9

Co ma do tego mostek? Na wyjściu napędzanego wentylatora komputerowego nie ma napięcia - ani stałego ani jakiegokolwiek innego, więc mostek nie ma co prostować.

Masz na myśli np. piankę do czyszczenia tworzyw sztucznych czy inne "pronto?  :badgrin:

Temat był opisywany na tym (i każdym innym forum komputerowym) tysiące razy.

Tzw. "sprężone powietrze w areozolu" (w rzeczywistości jest tam najczęściej inny gaz) i do dzieła.

Najważniejszy zasady:

• odłączyć komputer całkowicie od zasilania przez wyjęcie przewodu zasilającego z gniazdka sieciowego.

• "sprężonym powietrzem" nie "psikać" z odległości mniejszej niż około 10 cm oraz uważać aby z pojemnika nie wydostawał się skroplony gaz, który powoduje znaczne schłodzenie czyszczonych elementów co skutkuje kondensacją pary wodnej z otoczenia, która jest szkodliwa dla podzespołów komputera.

PS. "pużniej"? Co to znaczy?

(Niewiadowski) #10

Polecam również psikać pionową, wylotem do góry. Odwrotnie odkurzamy wodą :confused:

(Cedar) #11

Pionowo to zawsze :wink:

Jednak czy wylotem do góry czy do dołu to nie można być pewnym.

Różni producenci mają różne konstrukcje pojemników - niektóre są z wewnętrznym wężykiem sięgającym do dna, niektóre bez tego wężyka (spotkałem oba rodzaje).

Najlepiej przeczytać instrukcję z opakowania oraz sprawdzić na "neutralnej" powierzchni.