Czyżby źle zaktualizowany BIOS?

Witam. Dosłownie kilka dni temu postanowiłem zaktualizować BIOS. Z tamtym BIOS-em było wszystko w porządku, ale skoro pojawiła się nowa wersja, to pomyślałem, że warto ją zainstalować. Niby wszystko jest dobrze, ale zauważyłem jakieś jedno małe niedociągnięcie i nie wiem, czy mam się tym przejmować, czy nie. Otóż, gdy wchodzę do BIOS-u i zmienię jakieś ustawienie, a potem jednak się rozmyślam i klikam na Discard Changes and Exit, to rzeczywiście ustawienie, które wprowadziłem się nie zapisuje, ale komputer się nie restartuje automatycznie sam, tylko najpierw wyskakuje taki komunikat i muszę go zrestartować sam. Z tamtą wersją BIOS-u tak nie było. Czy jest to spowodowane jakimś błędem, który wystąpił podczas aktualizacji?

Dodane 13.10.2012 (So) 19:17

A może to tylko błąd systemu i format pomoże?

http://extreme.pcgameshardware.de/mainboards-und-arbeitsspeicher/229036-asrock-z77-extreme-4-problem.html

Szukajka wynazła, co powyższe. Zworka / wyjmij baterię na 20 minut - a niech się same ustawienia zrestartują. I daj znać. Swoją drogą - to na pewno standardowy BIOS a nie np UEFI? EDIT: Zajrzyj jeszcze tu:

http://www.hardwareluxx.de/community/f219/asrock-p67-z68-extreme3-4-7-fatal1ty-gen3-835953-119.html

Jezu, ja mam sobie to tłumaczyć? Nie znam niemieckiego aż tak dobrze :smiley: Chociaż uczę się go od ładnych 10 lat…

Tak, to nie zwykły BIOS tylko UEFI. Czy to ma coś do rzeczy? :stuck_out_tongue:

Bateryjkę już raz wyjmowałem, ale tylko na dosłownie minutkę. Dlaczego na 20 minut aż?

Ale BIOS się raczej dobrze zaktualizował, tak? Czy mogę go jeszcze raz wgrać?

Jeśli to ma miejsce w trakcie POST, to zainstalowany system nie ma nic do tego.

Poza tym w dwóch linkowanych wątkach również nikt nie znalazł rozwiązania. Prawdopodobnie jest to błąd w tej konkretnej wersji firmware’u/BIOS’u.

Bios aktualizowałem zgodnie z instrukcją. Tzn. najpierw wyłączyłem antywirusa i firewalla, potem odłączyłem komputer od internetu, następnie włączyłem ten program, który sam zaktualizował mi BIOS i zostałem zapytany, czy chcę uruchomić ponownie system, więc się zgodziłem. Następnie, jeszcze przed wyświetleniem ekranu logowania do systemu, coś tam jeszcze się zainstalowało i później komputer włączył się już normalnie. Dobra. Wyrzucę to z siebie… Nie chcący, bawiąc się w BIOS-ie ustawieniami, tak coś pogrzebałem, że wyłączyłem kartę graficzną -.- I nie mogłem nic zobaczyć, więc wyjąłem bateryjkę i po włożeniu jej ponownie już było wszystko ok. I już później nic nie zmieniałem w BIOS-ie, żeby nie powtórzyć tego ^^ Tak czy siak, to zapewne nie ma nic wspólnego z tym “błędem?!”.

I czy ktoś może mi przetłumaczyć ten 4. punkt z tej instrukcji? To znaczy coś w stylu “Nigdy więcej nie aktualizuj BIOS-u”? :stuck_out_tongue: Czyli, że BIOS można aktualizować tylko raz? Wiecie, z angielskiego mam 3-, więc kiepsko dość…

To oznacza to, że masz nie wgrywać od nowa tej samej wersji BIOS’u. Co to za wersja?

P2.10