Czyżby źle zaktualizowany BIOS?


(system) #1

Witam. Dosłownie kilka dni temu postanowiłem zaktualizować BIOS. Z tamtym BIOS-em było wszystko w porządku, ale skoro pojawiła się nowa wersja, to pomyślałem, że warto ją zainstalować. Niby wszystko jest dobrze, ale zauważyłem jakieś jedno małe niedociągnięcie i nie wiem, czy mam się tym przejmować, czy nie. Otóż, gdy wchodzę do BIOS-u i zmienię jakieś ustawienie, a potem jednak się rozmyślam i klikam na Discard Changes and Exit, to rzeczywiście ustawienie, które wprowadziłem się nie zapisuje, ale komputer się nie restartuje automatycznie sam, tylko najpierw wyskakuje taki komunikat i muszę go zrestartować sam. Z tamtą wersją BIOS-u tak nie było. Czy jest to spowodowane jakimś błędem, który wystąpił podczas aktualizacji?

-- Dodane 13.10.2012 (So) 19:17 --

A może to tylko błąd systemu i format pomoże?


(Humanoid) #2
http://extreme.pcgameshardware.de/mainboards-und-arbeitsspeicher/229036-asrock-z77-extreme-4-problem.html

Szukajka wynazła, co powyższe. Zworka / wyjmij baterię na 20 minut - a niech się same ustawienia zrestartują. I daj znać. Swoją drogą - to na pewno standardowy BIOS a nie np UEFI? EDIT: Zajrzyj jeszcze tu:

http://www.hardwareluxx.de/community/f219/asrock-p67-z68-extreme3-4-7-fatal1ty-gen3-835953-119.html

(system) #3

Jezu, ja mam sobie to tłumaczyć? Nie znam niemieckiego aż tak dobrze :smiley: Chociaż uczę się go od ładnych 10 lat...

Tak, to nie zwykły BIOS tylko UEFI. Czy to ma coś do rzeczy? :stuck_out_tongue:

Bateryjkę już raz wyjmowałem, ale tylko na dosłownie minutkę. Dlaczego na 20 minut aż?

Ale BIOS się raczej dobrze zaktualizował, tak? Czy mogę go jeszcze raz wgrać?


(deFco247) #4

Jeśli to ma miejsce w trakcie POST, to zainstalowany system nie ma nic do tego.

Poza tym w dwóch linkowanych wątkach również nikt nie znalazł rozwiązania. Prawdopodobnie jest to błąd w tej konkretnej wersji firmware'u/BIOS'u.


(system) #5

Bios aktualizowałem zgodnie z instrukcją. Tzn. najpierw wyłączyłem antywirusa i firewalla, potem odłączyłem komputer od internetu, następnie włączyłem ten program, który sam zaktualizował mi BIOS i zostałem zapytany, czy chcę uruchomić ponownie system, więc się zgodziłem. Następnie, jeszcze przed wyświetleniem ekranu logowania do systemu, coś tam jeszcze się zainstalowało i później komputer włączył się już normalnie. Dobra. Wyrzucę to z siebie... Nie chcący, bawiąc się w BIOS-ie ustawieniami, tak coś pogrzebałem, że wyłączyłem kartę graficzną -.- I nie mogłem nic zobaczyć, więc wyjąłem bateryjkę i po włożeniu jej ponownie już było wszystko ok. I już później nic nie zmieniałem w BIOS-ie, żeby nie powtórzyć tego ^^ Tak czy siak, to zapewne nie ma nic wspólnego z tym "błędem?!".

I czy ktoś może mi przetłumaczyć ten 4. punkt z tej instrukcji? To znaczy coś w stylu "Nigdy więcej nie aktualizuj BIOS-u"? :stuck_out_tongue: Czyli, że BIOS można aktualizować tylko raz? Wiecie, z angielskiego mam 3-, więc kiepsko dość...


(Humanoid) #6

To oznacza to, że masz nie wgrywać od nowa tej samej wersji BIOS'u. Co to za wersja?


(system) #7

P2.10