Da się sformatować system nie posiadając płyty?

(Nerfipro174) #1

Tak jak w tytule? Gdzieś zapodziałem płytę, szukałem już wszędzie i nie znalazłem ;/. Nie mam partycji recovery

(Nibel33t) #2

Potrzebujesz sformatować dysk, czy postawić na nowo Windowsa, bo to co innego? Formatowanie usuwa dane partycji i tworzy nowy system plików. Sformatować partycje inne niż C możesz z poziomu Windowsa: prawy klik na ikonie dysku w Moim Komputerze i opcja Formatuj albo przez Panel sterowania —> Narzędzia administracyjne —> Zarządzenie komputerem ----> Zarządzanie dyskami.

(Nerfipro174) #3

Chodzi mi o to żeby komputer był taki jak po czystym zainstalowaniu windowsa tzn żeby nie było żadnych plików w komputerze, strasznie sobie zawaliłem system wirusami i innymi gównami i teraz niemam jak tego sprzątnąć ;/

(Nibel33t) #4

Musiałbyś zdobyć płytkę z systemem w odpowiedniej wersji. Podczas instalacji podaj kod licencyjny z naklejki. Jak zainstalujesz system i wszystkie sterowniki, zrzuć obraz dysku (partycji C) za pomocą np. Paragon Backup & Recovery, nagraj go na inną partycję / dysk przenośny i w razie potrzeby przywróć system z tego obrazu w przyszłości.

(Nerfipro174) #5

A czekaj, jeszcze jedno, czym się różni komputer sformatowany od formatu partycji C? Pytam bo jestem w tych sprawach całkowicie zielony. Zawsze robił mi to mój kumpel ale ostatnio wyjechał za granicę i teraz niewiem jak mam to zrobić ;/

(bart86) #6

dysk możesz mieć podzielony na partycje C,D,E,F… itd, system zawsze zainstalowany jest na C i wystarczy sformatować tą partycje i zainstalować na niej system na nowo, w ten sposób reszta partycji zostaje nie naruszona

można te sformatować cały dysk czyli skasować wszystkie partycje i utworzyć je na nowo, wtedy będziesz miał czysty cały dysk bez danych

(Nerfipro174) #7

Ale mi chodzi o to czy jeżeli sformatuję partycję C, później D a później E (bo partycje mam tylko 3) to komputer będzie tak jak po normalnym formacie? Bo jak już mówiłem że gdzieś zgubiłem płytkę z windowsem ;/ 

(bart86) #8

bez płytki nic się nie zrobi, musiał byś taką zdobyć

(Nerfipro174) #9

To jak , da radę coś zrobić?

(rgabrysiak) #10

Jak będziesz miał płytę z system - tak.

(skub1973) #11

Jaki to windows? A  zresztą wiele wersji można pobrać jako oryginalne pliki ISO wprost ze strony microsoftu, w zamian za zarejestrowanie :slight_smile: Wypalić na płytkę i wio!

Jak masz nalepkę z nr seryjnym windy to nie ma żadnego problema.

Co do formatowania; D, E sformatujesz z poziomu Windy. C - tak jak opisywali Ci wcześniej.

Ale po co formatować D i E; i tracić pliki, skoro Ty chcesz tylko sobie Windę na nowo postawić?

Postaw Windę i w pierwszej kolejności Avast [albo co tam preferujesz] i skan tychże dysków.

(mrFreeze) #12

Dodam od siebie, że jak już postawisz system i będziesz chciał coś zainstalować z innej partycji możesz znowu zawirusować komputer. Są wirusy które np. infekują wszystkie “exeki” na całym dysku. Czyli stawiasz system instalujesz antywira i skanujesz pozostałe partycje.