Darmowa i legalna muzyka w Internecie

Informacja ta pochodzi z NewsRoomu serwisu CHIP Online

Internet i komputery

Darmowa i legalna muzyka w Internecie

BMI amerykańska organizacja chroniąca prawa autorskie artystów podpisała interesującą umowę z firmami Singwell International i LTD Network.

Na jej podstawie w trzecim kwartale 2004 roku uruchomione zostaną technologie P2P - QTRAX i Xpeer, które dostarczą internautom darmową muzykę. Opłaty dla artystów pochodziły będą z reklam, które obejrzy meloman.

Muzyka darmowa będzie tak długo, jak długo pozostanie na dysku twardym. Za jej skopiowanie na CD trzeba będzie zapłacić. Do dostarczanych plików MP3 dołączone będą mechanizmy zabezpieczające DRM. BMI będzie dzięki temu na bieżąco wiedziało, co dzieje się z danym plikiem, gdyż komputer będzie wysyłał specjalne raporty na ten temat.

Pomimo tych zabiegów użytkownik ma pozostać, jak zapewniają przedstawiciele BMI, anonimowy.

Od pewnego czasu twierdzę, że Internet (a w szczególności p2p) wywrócą obecny przemysł muzyczny do góry nogami.

Taka umowa jest pierwszą znaczacą i zwiastujacą przełom w dystrybucji muzy. To chcąc nie chcąc oznacza również poczatek końca ery klasycznej płyty CD.

Dzisiejsze pokolenie nastolatków kupuje bardzo małe ilości płyt CD, muzę ściagają poprzez Internet (i jest to nie tylko kwiestia ceny płyt w sklepach)

Zresztą przykład ostatniej płyty Perfektu jest zwiastunem nowej fali również na polskim rynku. Najpierw płyta w Internecie, a po roku dopiero na CD (może??)

Nawet ciekawe rozwiązanie. Chętnie wypróbuje ten program (oczywiście jak będzie dostępny w Polsce). Jak mówi staropolskie przysłowie “Wilk syty i owca cała”, będzie się to tyczyć oczywiście tego programu i jego użytkowników (przynajmniej mam taką nadzieje). :slight_smile:

No zobaczymy jak to sie rozkreci :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mam nadzieję że coś z tego wyjdzie, byłoby to fajne rozwiązanie. :smiley:

a mi to tito mam 10 mp3 na krzyz i mi wiecej nie potrzba, aha mam jeszcze cala plyte kawalkow fasolek :lol:

No ja dziękuje za taki program p2p aby mnie ktoś szpiegował i miał na dysku cała masę spayware… :-x :-x

RaKathar;czemu uważasz ze p2p wywracja przemysł muzyczny do góry nogami…?? ja bym sie kłocił.

To jest prawda że p2p przewracają przemysł muzyczny do góry nogami, i nie ma się tu o co kłucić. Każde nagranie ściągniete przez p2p jest niestety nielegalne. Wiele osób woli sobie ściągnąć nagranie niż kupić orginalną płytę i nie zawsze jest to kwestia pieniędzy. Często płyty są w przystępnych cenach a i tak są masowo ściągane z internetu. Autorzy nie dostają za nie żadnego wynagrodzenia więc co tu dużo mówić. :smiley: :smiley:

Zostawmy sprawę legalności lub nielegalności z boku - napisano już tak wiele.

Powód nieco prozaiczny - lenistwo konsumenta.

Internet pozwala na mnóstwo rzeczy bez wychodzenia z domu.

Ale ważniejsza rzecz jest taka. Jest tak naprawde niewiele płyt CD które są słuchane w całości. Zwykle dwa trzy utwory są znakomite (lub dobre) a reszta to wypełniacze czasu.

Kupując poprzez internet - to kupujacy wybiera.

Koszta produkcji płyty plus tantiemy dla wykonawców to 30-35% ceny płyty. A z niej zaledwie 30% jest dobre. (zwykle poza nielicznymi wyjatkami)

Czyli chcesz kupić tak naprawdę muzykę za 10% wartości płyty i to legalnie.

A to właśnie już niedługo umożliwi Internet.

Kwestia szpiegów to kwestia technologii oprogramowania. I tak są i tak.

Tu się niestety mylisz, kolego, bardzo się mylisz… ;]

Zgadzam się, jak masz w domu oryginał to ci wolno no i oczywiście gdy to jest darmowe nagranie :stuck_out_tongue:

Jakim cudem serwis http://www.mp3.wp.pl jest legalny i zachęca jeszcze do ściągania muzyki z p2p :slight_smile:

jest legalny takim cudem ze podpisuje umowe z wydawcami, i promuje w ten sposob nowe albumy znanych artystow, a niektore pliki mp wydawcy udostepniaja na swoich stronach rowniez w celach promocyjnych :stuck_out_tongue:

Posiadanie w domu orginału muzy lub programu nie daje żadnego prawa do jego rozpowszechniania - na przykład w sieciach p2p :stuck_out_tongue:

Na mp3.wp.pl jak niemogę znaleść jakiejś mp3 to piszą:

Czyli zachęcaja do sciaganie muzyki z p2p. Wychodzi na to ze wszystkie mp3 na p2p sie legalne!!