Darmowe odpowiedniki oprogramowania

W związku z tym iż mam już dosyć różnego rodzaju żałosnych dyskusji typu “używam piraty, bo oryginalne są za drogie”, postanowiłem stworzyć temat, w którym wypiszę parę odpowiedników komercyjnego oprogramowania.

Oczywiście zachęcam wszystkich do dopisywania do listy - mam tylko jedną prośbę - utrzymujcie porządek (najlepiej, aby pisać w tej samej konwencji).

Microsoft Office - OpenOffice , pakiet na Google (otwiera nawet format MS Office 2007)

Nero - tutaj bardzo długo szukałem odpowiednika i przyjmując, że Nero to program do nagrywania płyt, a nie kombajn multimedialny to InfraRecorder

ACDSee - duży wybór - wg mnie najlepsze XnView, FastStone Image Viewer

program graficzny - (celowo nie podaję nazwy bo do Photoshopa trudno znaleźć w pełni funkcjonalny odpowiednik :wink: ) dla większości w zupełności wystarczy Paint.NET, moje spolszczenie do wersji 3.08 (na podstawie wersji dla 3.00)

program do ucinania filmów MPEG2 - Free Fast MPEG Cut

WinRAR - zdecydowanie 7zip (wersja 4.42; lepsza wersja - choć ciągle beta - 4.47)

GetRight - Free Download Manager; moje spolszczenie - UWAGA: nadpisuje ustawienia programu! (jak ktoś chce tylko spolszczenie to musi wypakować 7-Zipem

Na razie byłoby na tyle. Powodzenia w używaniu wyłącznie oryginalnych aplikacji

Wypalanie CD/DVD - DeepBurner

Program graficzny - GIMP

Przeglądarka graficzna - IrfanView

i wiele innych w vortalu :wink:

A Gimp?

Temat i tak praktycznie nie ma sensu, bo większość ludzi i tak woli piracić niż stosować zamienniki. Ale dodam coś od siebie:

Windows - GNU/Linux, *BSD

jeszcze zapomniałeś o windows - Linux ,

WinRAR - TUGZip lub IZArc

Getright-Flashget

Flashget - Free Download Manager :stuck_out_tongue:

Polecam darmową wersje FotoOffice2007 - FotoOffice HOME

FotoOffice HOME:

http://pliki2.gdata.pl/pliki/fotooffice … 7_home.exe

lub

http://pliki.gdata.pl/pliki/fotooffice/ … 7_home.exe

Jasna rzecz - zapomniałem o FDMie (w sumie to spolszczenie w paczce też jest miękkie). Dodaję do listy.

Co do GIMPa to nie uznaję go za program Windowsowy. Niewygodny interfejs wszystko bije linuksowym wyglądem i dlatego mi się nie podoba - po prostu nie umiem go używać. A w Paint.NET wszystko jest jasne i klarowne - intuicyjnie wiem gdzie co jest i jak tego użyć, w gimpie miałem przez 2 lata problemy, tutaj żadnych.