Darmowy backup do RAID z obsługą WinPE iu dobrą kompresją

Cześć,

Poszukuję darmowego do zastosowań niekomercyjnych (domowych) programu do robienia backupu dysków/partycji, w tym migawek całego systemu operacyjnego.

Haczyk - ma działać z systemem zainstalowanym na bootowalnej macierzy host RAID0 SATA (z płyty głównej), umożliwiać robienie obrazu systemu z uruchomionego OSa (hot backup, ale to ma praktycznie każdy) i KONIECZNIE wspierać przywracanie obrazu systemu z nośnika bootowalnego (pendrive lub płyta WinPE) z danymi backupu na płycie DVD-RW (o ile się zmieści - partycja systemowa Win7 64bit ma 64GB), a na pewno z HDD zewnętrznego podłączonego przez USB. Przy systemie postawionym na 3x HDD w RAID0 backup na zewnętrznym dysku to praktycznie konieczność i ma się dać przywrócić szybko taki OS w razie awarii macierzy (pomijając bezpieczeństwo danych instalowanie WinXP a potem Win7 Upgrade na bootowalnej macierzy RAID0 z mobo bez kontrolera FDD to droga przez mękę i ogromna strata czasu).

Dodatkowe wymagania co do programu do backupu - wskazane ale nie bezwzględnie konieczne:

  • DOBRA (w znaczeniu mały plik wynikowy backupu) kompresja backupów

  • pomijanie w backupie systemu plików niepotrzebnych (pagefile.sys hiberfile.sys)

  • wspieranie backupu przyrostowego

  • backup przez sieć domową do udziału CIFS/NFS/FTP

  • wspieranie poza MBR również GPT

Te 5 powyższych cech jest wskazane, ale póki nie absolutnie niezbędne.

Najważniejsze i absolutnie niezbędna jest natomiast możliwość przywracania obrazu systemu z nośnika bootowalnego w razie awarii macierzy host-RAID.

Zanim zadałem tu pytanie trochę darmowego do zastosowań niekomercyjnych oprogramowania do backupów przeszukałem i wytestowałem.

Większość niestety nie wspiera przywracania obrazu NA macierz z nośnika bootowalnego (WinPE). Jedynym na dobrą sprawę który w miarę OK się sprawdza

to EaseUS Todo Backup Free 4.0.1 - wersja z końca ubiegłego roku wspiera już przywracanie na RAID0 i GPT, przy odrobinie zacięcia i pobraniu oraz zainstalowaniu od Microsoftu

~1,5 GB środowska WinPE dało się nawet utworzyć płytę bootowalną WinPE oraz dodatkowy wpis do na HDD sekcji uruchamiania systemu z WinPE z backupem (wersje płatne mają

to prosto z pudełka dla wygodnickich). Dla osób szukających podobnego rozwiązania po ~2 miesięcznych testach różnych programów do backupu z czystym sumieniem

EaseUS TD Backup Free w obecnej wersji mogę polecić na OS zainstalowany na bootowalnej macierzy.

http://www.todo-backup.com/products/hom … ftware.htm

Do tego do obsługi partycji na macierzach Parted Magic w wersji z 2011.12.30 lub późniejszej też ładnie obsługuje duże macierze i jest prawie OK.

W sumie jedyny minus EaseUS TD Backup Free to strasznie duże pliki backupów (kiepski niestety poziom kompresji oraz niemożliwość wyłączenia z obrazu systemu plików

(pagefile.sys oraz hiberfile.sys itp) oraz problemy z backupami przyrostowymi. Wszystko to powoduje, że backupy systemu zajmują bardzo dużo miejsca - obrazy np: robione darmowym

Backup & Recovery 2012 Free są prawie dwa razy mniejsze przy najwyższej kompresji, ale ten i inne darmowe które sprawdzałem nie wspiera niestety przywracania obrazu na macierz

RAID ze środowiska WinPE. Osoby które miały do czynienia z podobnymi poszukiwaniami oprogramowania proszę o podanie typów lepszego darmowego do zastosowań niekomercyjnych

programu do backupu dla macierzy host-RAID ze wsparciem przywracania na taką macierz ze środowiska bootowalnego programu (WinPE lub podobny).

Wszystkim pozostałym dość szczegółowe opisanie problemu i powyższy typ, mam nadzieję że będzie pomocne i zaoszczędzi poszukiwań - EaseUS TD Backup Free 4.0 jest niezły, i przy pewnym

dodatkowym nakładzie pracy robi to co założyłem - jedyny minus to ta nieefektywna kompresja (duże backupy).

P.S.

Sugestie kupna SSD na system proszę pominąć. Kupno choćby 64GB SSD tylko na system, a zostawienie macierzy RAID0 do amatorskich zabaw z edycją i montażem materiału AV, duże gry ze Steama (jego katalog u mnie to ponad 400 GB) itp. chodzi mi po głowie od dość dawna, wstrzymuję się jednak do czasu aż ceny za 64GB SSD zbliżą się do poziomu ~200 zł (tyle dawałem za 1 TB szybkie dyski do macierzy - nie dam się zwariować by płacić 2-3 razy tyle za 64GB SSD o żywotnośći MLC NAND 25 nm ~2-3lata), dodatkowo na obecnej płycie tylko z SATA2 transfer większych bloków będzie na takim dysku prawie 2 razy wolniejszy niż na obecnej macierzy (osiągającej w początkowej 64GB części na OS ~500 GB/s), oczywiście na małych plikach i IOPS SSD jest nie do pobicia. Samsung MZ-7PC064D/EU lub przy bardziej strawnych cenach Samsung MZ-7PC128D/EU jest w planach - wygrywa z gołymi zestawami Cruciala M4 choćby dołączoną pełną wersją Norton Ghosta - jak dla mnie plus niezaprzeczalny. Taki dodatek bywa bardzo przydatny i potrafi przeżyć sprzęt - swego czasu s.p. Epox dołączał do swoich mobo Norton Ghosta jeszcze w wersji dyskietkowej - do starszych komputerów bez napędu optycznego i wsparcia w BIOSie bootowania z USB było to nieocenione po zrobieniu bootowalnej dyskietki.