Darmowy pakiet biurowy - który wybrać?


(lostek815) #1

Na komputerze stacjonarnym posiadam pakiet MS Office 2010 i teraz poszukuję jakiegoś darmowego pakietu biurowego na laptopa.

Znalazłem te cztery, ale trochę nie ogarniam bo wszystko jest na bazie OpenOffice:

http://www.dobreprogramy.pl/Apache-Open ... 12754.html

http://www.dobreprogramy.pl/LibreOffice ... 21562.html

http://www.dobreprogramy.pl/OpenOffice. ... 12495.html

http://www.dobreprogramy.pl/OpenOffice. ... 12944.html

To czym się różnią te programy? Z tego co widzę to OpenOffice.org 2.4.2 jest już przestarzały, czyli OpenOffice.ux.pl 3.4.4-1 jest jego kolejną wersją czy to już zupełnie inny program? Z drugiej strony Apache OpenOffice 4.0.0 to niby wcześniejszy OpenOffice.org, czyli to jest kontynuacja, ale pod zmienioną nazwą? I jeszcze ten LibreOffice 4.1.1 też na bazie OpenOffice. Normalnie idzie się w tym wszystkim pogubić, co jest co i z jakiej firmy.

Generalnie mój laptop ma system Windows 8, więc pakiet biurowy musi na nim działać. Musi też być kompatybilny z pakietem MS Office 2010, który posiadam na komputerze stacjonarnym, tak, żeby obydwa programy czytały nawzajem swoje pliki bez żadnych problemów. I fajnie jakby pakiet był po polsku. Który pakiet mam więc wybrać? A może jeszcze jakiś inny, np. Ashampoo Office 2010? Swoją drogą czym różnią się te wersje programów firmy Ashampoo przygotowane dla użytkowników portalu dobreprogramy.pl od normalnych wersji?


(Marcin Grelik) #2

OpenOffice.ux.pl 3.4.4-1 to spolszczona wersja OO 3.4.1 i pewnie OO ux nie pójdzie na Win8. Z podanych pakietów to moim zdaniem tylko LibreOffice nadaje się. Ostatnia aktualizacja tego pakietu jest z czwartku. Używałem poprzednich wersji jak pisałem pracę magisterską. Zapisywałem dokument z rozszerzeniem .docx wysyłałem promotorce, a ona z powrotem .docx z naniesionymi komentarzami w takich dymkach po prawej stronie, nie wiem jak to się nazywa w MSO. Apache też byłby dobry, ale nie ma Polskiej wersji. Z Ashampoo nigdy nie korzystałem, ale w opisie obsługiwanych systemów nie ma W8.


(=Bogdan=) #3

Sprawdź jeszcze "IBM Lotus Symphony" też całkiem niezły pakiet. Nie wiem czy działa na W8, na W7 64bit działa bez problemu.


(lostek815) #4

Podobno niedługo ma być polska wersja Apache, a przynajmniej w komentarzach tak ktoś napisał. Jeśli więc by była to co wówczas lepsze: Apache czy Libre?


(Adrianoss) #5

Polecam Ci Open Office, jest darmowy i tak samo funkcjonalny jak MS OFFICE.