Darowizna 50% skutera

Mam pytanie. Mój ojciec kupił skuter. Chciał abym miał zniżki w OC. W wydziale komunikacji chciał zarejestrować mnie jako współwłaściciela. Pani z okienka powiedziała że trzeba spisać darowiznę i dopiero od przyszłego roku będzie można mnie dopisać. Czy ktoś mi wyjaśni dokładnie ? Czytałem trochę w internecie ale dalej za bardzo nie rozumiem.

Wszystko załatwisz w wydziale komunikacji. Jeśli OC jeszcze nie jest wykupione to spisujesz w wydziale komunikacji na ich druku darowiznę potem w urzędzie skarbowym chyba trzeba coś zapłacić, jesteś potem dopisany do dowodu jako współwłaściciel idziecie do ubezpieczyciela i spisujecie tam umowę OC ze zniżkami ojca i ewentualnymi zwyżkami współwłaściciela.

To zależy od wartości przedmiotu darowizny oraz stopnia pokrewieństwa pomiędzy stronami darowizny

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const … &id=157914

z http://darowizny.wieszjak.pl/podatek-od-darowizn

Ciekawe, “Darowizna” a jaka cześć podoruje skutera silnik czy ramę?

mogę się mylić bo 3 lata temu to robiłem, ale nie przypominam se żadnych darowizn.

Inaczej sytuacja by wyglądała jeśli w trakcie podpisywania na umowie widniałby właściciel i współwłaściciel. Po prostu mniej biurokracji by było. A jeśli motor kupiła jedna osoba, to w tym przypadku co autor pisze trzeba przekazać część udziałów w ruchomości. Należy spisać stosowny dokument w wydziale komunikacji i jak pisałem w zależności od stopnia pokrewieństwa i wartości ruchomości płaci się podatek.

Dziś ubezpieczałem autko, tez jestem wpół.

Pani która ubezpiecza się zdziwiła na takie coś, jak darowizna :smiley:

normalnie darowizna skutera bo w rodzinie najbliższej jest bez podatku.czyli w urzędzie wpisują cię w dowód jako współwlaściciela

Niestety wprowadzono jakąś poprawkę i już takie coś nie działa. Musi być pojazd o pojemności powyżej 700cm3 dopiero wtedy naliczana jest zniżka. Powiedzieli mi tak w ubezpieczalni.

Ciekawe. to przyczepki tez już nie możesz zostać współwłaścicielem?? No i podciwego malucha hehehe :o

Trzeba było się zapytać o paragraf tego nowego przepisy

PS: ile teraz by cie kosztowało tylko na siebie ubezpieczyć ten skuter?

Ale ubezpieczanie na mnie tego skutera mijało by się u mnie z celem bo chciałem go tylko dla tego żeby mieć potem zniżki. A tak to wole żeby mój ojciec wziął który ma 60% zniżki.