Data utworzenia kopii zapasowej

(Bambusik) #1

Chciałbym zrobić kopię zapasową systemu, mam na myśli Vistę. Wiem jak to zrobić, tzn. może nie do końca, bo nurtuje mnie pytanie, gdzie albo jak wpisać tam datę, by tak kopia była właśnie od tego momentu. Może troszkę dziwnie i niezrozumiale to napisałem, więc napiszę jeszcze prościej. Mam laptopa Acer, kupiłem go 3 miesiące temu do tej pory nie zrobiłem jeszcze kopii zapasowej systemu, a teraz mam na kompie już zapewne trochę ''syfu'', jakiś niepotrzebnych rzeczy itp. Chciałbym by ta kopia była, taka, jaka jest pierwotnie, inaczej mówiąc taka jak w dzień kupna laptopa. Pozdrawiam

(system) #2

W obecnej chwili nie ma możliwości wykonania kopii zapasowej z przeszłości. Najlepiej wykonać takową zaraz po zakupie systemu. Dodatkowo sprawdź czy nie posiadasz czasem partycji recovery, na której znajduje się system właśnie w takim stanie w jakim był gdy pierwszy raz go odpalono. Jeśli takową partycję posiadasz, to zawsze możesz zainstalować z niej Vistę i po zakończeniu procesu instalacji system będzie taki jaki w dzień zakupu (zaznaczam - wszystkie programy, które potem instalowałeś zostaną usunięte). Przypuszczam, że nie wyłączałeś automatycznego tworzenia kopii - więc Vista co jakiś czas sama tworzy nową kopię nadpisując poprzednia - chyba, że to wyłączyłeś.

Istnieją programy do tworzenia własnych partycji recovery, dzięki czemu możesz utworzyć sobie taką partycję jak już zainstalujesz wszystkie potrzebne aplikacje - jak i czym to zrobić - temat poruszany wiele razy na forum - poszukaj.

(Bambusik) #3

W takim razie moje pytanie jak znaleźć te partycje ''recovery'' Piszesz, że temat poruszany wielokrotnie, niestety ale nie mogę tematu takie znaleźć, więc dlatego pisze, gdybym znalazł bym nie pisał...

(system) #4

Bo poruszany wielokrotnie :arrow: klik

Na początek musisz się dowiedzieć czy w ogóle takową posiadasz. Najprostszy sposób to zsumowanie pojemności wszystkich partycji jakie masz na dysku - jeżeli suma będzie odpowiadać ilości miejsca jakie powinno być na dysku (czyli masz np dysk 250GB to po zsumowaniu da coś koło 250 (+- 1GB) to nie masz partycji recovery. Jeżeli jednak będzie brakowało 2, 4, 5, 8GB - to masz takową partycję.

Potem szukasz instrukcji obsługi do lapka i tam masz szczegółowe instrukcje. Poszukaj dokładnie w tematach forum.

(Bambusik) #5

Podziękuję Ci, ale też nadmienię, że podałeś mi linka to rzeczy w ogóle nie konkretnych, jeden splot postów ze słowem ''recovery'' to akurat sam potrafię znaleźć, co też wcześniej uczyniłem. Prosiłem Cię o konkretną instrukcję. Co do dysków to mam dwie partycje, właśnie sobie zsumowałem i wyszło mi, że brakuje mi jakieś 30 G !!

(system) #6

Trochę za dużo. Ale prawdopodobieństwo, że masz partycję jest wysokie. Więc zajrzyj proszę raz jeszcze do instrukcji, aby dowiedzieć się szczegółów. Chodzi o to, że jeżeli chciałbyś teraz zainstalować system raz jeszcze, właśnie z partycji recovery, to odbywa się to tak: podczas rozruchu wciskasz któryś z klawiszy Fx (np w przypadku asusa jest to F8 lub F12). Wówczas uruchamia się instalator systemu recovery i postępując za jego wskazówkami instalujesz system. Nie wiem jak sprawa ma się z Acerem. Może ktoś inny poda dokładne info, choć w instrukcji takie żeby winny być - ja miałem przy swoim notebooku.

A powiedz mi jeszcze - masz płytę z systemem, czy nie dostałeś takiego nośnika przy zakupie? Jeżeli nie - to na 100% masz ukrytą partycję. Aha, podaj jeszcze model tego Acera.