DDR2 czy DDR3 co wybrać

(Nowicjusz50lat) #1

Moja płyta to ASRock 4Core1600P35 i chcę wymienić/dodać pamięć. Obecnie mam 2 GB DDR2 i mam problem co wybrać. Dodać do tego co mam 4 GB DDR2 i było by 6 czy też założyć 4 GB DDR3 z tym że według producenta płyty, płyta ta max. obsłuży 4 GB DDR3.

System to Win 7.

Janusz

(witek-pl) #2

Tylko 4GB DDR3 moim zdaniem gra nie warta świeczki, lepiej chyba dokupić więcej DDR2 (najlepiej z identycznymi parametrami te kltóre posiadasz: taktowanie, opóźnienia) za grosze można wyrwać w drugim obiegu (portale typu tablica). Większy komfort da więcej RAMu niż nieco szybsze taktowanie.

Nie napisałeś w ilu kościach masz te 2GB…

(j24) #3

Jestem praktycznie pewny, że nie ma takiej możliwości aby na jednaj płycie chodziły jednocześnie 2 typy RAMu (Oczywiście zakładam że płyta ma złącza do różnych pamięci). Inny typ pamięci to inny typ pracy. Dobrze by było gdybym się mylił.

(Johny) #4

Wszystko zależy od płyty,możliwe,że musisz wymienić całą pamięć na jeden typ,bo mogą się gryść,mieszania typów nie zaleca się

(witek-pl) #5

Nie będą się gryźć bo nie będą działać razem. Wybierasz albo jedne albo drugie. Ja wybrałbym tak jak napisałem wyżej…

(Rradek22) #6

Pamięci się dobiera co do procesora, w zależności jaki typ pamięci on obsługuje

(Leon$) #7

jeżeli twój system jest 32bitowy to nie widzę sensu zakładania więcej jak 4GB ponieważ system nie będzie w stanie obsłużyć więcej

jeśli masz 64bity system obsłuży nawet 16GB

:slight_smile:

(pawcio1212) #8

NIE

jeżeli chcesz kupować za niedługo nowy komputer to ddr3 od razu będziesz miał kupione ale w innych przypadkach nie opłaca ci się jeszcze

(slawex1983) #9

Mam Phenoma 940 podkręconego do 3.6 GHz, Radeona 6950 i 4 GB RAM DDR2. Brat ma Phenoma 965 3.6 GHz, fabrycznie podkręconego Radona 6870 i 4 GB RAM DDR3 (1600 MHz?). W testach pamięci jego komputer osiąga zauważalnie lepsze wyniki. W codziennym użytkowaniu nie widać różnicy, a w grach często mój komputer jest szybszy. Tak więc jeżeli możesz za małe pieniądze kupić pamięć DDR2, to się nie wahaj. Można też rozważyć kupno DDR3 ale szkoda byłoby się w nią pakować, jeżeli płyta obsłuży maksymalnie 4 GB. Może nowy bios załatwi sprawę? A być może w chwili premiery płyty nie było po prostu modułów DDR3 większych, niż 2 GB? Podobnie miałem lata temu z płytą ECS K7S5a, która to obsługiwała pamięć SDR i DDR, przy czym działały na niej moduły, które teoretycznie nie powinny. Pozdrawiam.

Jeżeli nasz kolega niedługo kupowałby nowy komputer, to lepiej teraz za grosze dołożyć do starego jeden moduł 2 GB DDR2, a do ewentualnego nowego peceta postarać się o 2x4 GB DDR3 o niskich opóźnieniach i w możliwie wysokim taktowaniu.

(Nowicjusz50lat) #10

System to 32 bit i oczywiście jak założę DDR3 to wyciągnę starą pamięć (DDR2)

Dodane 18.10.2012 (Cz) 16:05

Obecnie to 2 GB DDR2 (dwie kości)

(pawcio1212) #11

@slawex1983

nowe 2GB ddr2 kosztuje poniżej 100zł a 2x2GB ddr3 kosztuje poniżej 90zł

więc ddr2 już się nie opłaca(z powodu małej produkcji, jeżeli taka jeszcze jest oraz ceny)

(Nowicjusz50lat) #12

Wydawało mi się że jednak lepiej dokupić więcej obecnej pamięci (DDR2) ale chciałem to skonsultować. Myślę że 8 GB (DDR2) spokojnie wystarczy. Dzięki za podpowiedzi.

Janusz

(Leon$) #13

po co?

system nie zobaczy więcej jak niecałe 4

:slight_smile:

(witek-pl) #14

Oczywiście nowych się nie opłaca, dlatego jak pisałem lepiej szukać sprawnych używek od osób z okolicy które pozbywają się często za grosze.

8GB nie ma sensu kupować jeśli chcesz zostać przy systemie 32bit, ale przy 6GB można spokojnie z dodatkowych niewykorzystanych utworzyć RAMdysk, i wrzucić na niego plik wymiany, “kesz” przeglądarek itp: i dać nieco odsapnąć twardzielowi.

(Nowicjusz50lat) #15

Według producenta DDR2 wejdzie nawet 16 GB.

Podsunąłeś ciekawy temat którego nie znam, może jakiś link.

(przybylas) #16

Ale przecież system 32 bitowy nie zaadresuje więcej pamięci niż 3,5~GB więc nawet jak będziesz miał 16GB włożone do płyty głównej to z tego nie skorzystasz.

Więc nie wiem co Ci da RamDysk skoro on korzysta właśnie z tej zaadresowanej pamięci.

Ps.

Wracając do tematu ja bym wybrał 4GB DDR3 i zaczął myśleć na 64 bitowym systemem.

Z dwóch powodów:

1. są szybsze

2. są tańsze

(Rradek22) #17

przybylas ,

bla bla bla… wcale że nie… ja mam te co w podpisie i są 2 razy szybsze niż przykładowo DDR3 1333Mhz CL9

(przybylas) #18

Jak ktoś chce wydać 59.99$ na takie kości to prosze (cena wzięta na szybko z http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820145184)

(Rradek22) #19

Wiem że są trochę drogie ale ja swoje mam po okazyjnej cenie, jeżeli już o to chodzi :smiley:

Więc nie prawdą jest że DDR3 jest zawsze szybsze od DDR2

(przybylas) #20

No ale porównując “ze średniej pułki” ddr2 z ddr3 “ze średniej pułki” ddr3 w 90% przypadków będę szybszy i tańczy od ddr2

porównywanie jednych z najszybszych ddr2 ( 59,9$ ) z np (Kingston DDR3 4GB 1333MHz Non-ECC CL9 DIMM ) za 60zł trochę niema sensu :smiley:

ps. nie pamiętam żebym użył słowa “zawsze” :slight_smile: