DDR2 - Pytania dot. Dual channel

Witam.

Posiadam komputer o parametrach:

Chcę dokupić moduł RAM do w/w komputera, oczywiście tej samej firmy, i tego samego modelu. Tylko zastanawia mnie jak to jest z wydajnością w grach gdy ma się single channel (64bit) tak jak mam teraz, a dual channel (128bit) jakbym miał 2x2GB właśnie tego ramu. Wydajność zawsze podskoczy tam o ten 1% czy 2%, a co wtedy gdybym miał trzy takie kości? 3x2GB Goodram DDR2 800MHz CL5 - to był by ogólny single channel czy może jakaś hybryda - dual channel dla dwóch połączonych kości i single channel dla jednej osobnej?

Ma ktoś jakieś obeznanie w tym temacie?

Pozdrawiam


EDIT: Przy okazji - Gdy dokupię jedną lub dwie kości ramu, mogą się zmienić moje osiągi OC procesora? (oby nie zmalały.)

W sprawie formalnej - kupujesz kości/moduły pamięci RAM (a nie ramu)

Skrót “RAM” jest nieodmienny, bo to jest skrót i używa się go zawsze ze słowem “pamięć”. :wink:

Co do tematu: 1 moduł- single, 2 moduły - dual, trzy moduły - single, cztery moduły - dual (zasada najczęstsza, ale też możliwe inne kombinacje - zobacz link do Wikipedii)

W domu mam 2 x 1 GB + 2 x 512 MB i też pięknie działa w dualu.

Bardzo często przy płytach produkowanych od kilku lat działa jeszcze “asymetric dual” - mam tak w komputerze firmowym - 1 x 1 GB + 1 x 256 MB

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

Okej, mniejwięcej kojarzę, a teraz jak się to ma w praktyce i właśnie w wypadku takim jak moim? 6GB < 4GB ? Czy raczej w grach to nie ma znaczenia i wyjdzie na to, że większa pojemność po prostu będzie lepszym wyborem?

Dzięki za poprawę co do odmiany :wink:

Lepiej mieć więcej zawsze mniej mielenia dyskiem podczas wczytywania map, dual w grach może dodać 1-3 FPS (test na platformie z prockiem klasy C2D), to nie jest odczuwalne, chyba że ktoś ma zamiar odpalić np CoD BO na kiepskiej karcie to 3 a 6 fps może zrobić różnicę :wink:

Moim zdaniem kup jeszcze jedną kość 2GB. Zapłacisz około 100zł (z przesyłką). Skok będzie niezły. A dlaczego więcej nie kupować? Ponieważ nie warto za dużo inwestować w platformę S775. Reszta części w twoim komputerze świetnie się nada do nowej płyty i procka np. 1155. Oszczędź teraz trochę kasy i jak uzbierasz całość (może do tego czasu trochę stanieją części) i kup. Wtedy to będziesz mógł sobie kupić z 6GB RAMU ale w DDR3 :]

Hm, no nie wiem moim celem było raczej porządne wykorzystanie S775. Dokupić pamięci RAM, a procesor kiedyś wymienić na quada, nie bez powodu niedawno kupiłem tę płytę główną. Teraz najbardziej mnie zastanawia fakt wydajnościowy i różnice między 3x2GB RAM a 2x2GB RAM. Czy 4GB w dualu będzie wydajniejsze niż 6GB w singlu… :wink:

@ Tobi , No wiesz, 3 a 6 FPS to żadna różnica, ale przykładowo u mnie Crysis 2 Demo na max detalach w full HD ma nieraz niskie FPSy gdzie widać dławienie się, więc tych momentach właśnie te chociaż 3 FPSy w górę bardzo uprzyjemniło by rozgrywkę :wink: (Średnio mam ponad 30FPS). Tak samo jest z innymi “mocnymi” tytułami - mają po 24-27 FPS więc te 2-3 FPS w górę jednak było by super.