Debian myszka się tnie

(Rykendo) #1

Witam!

Dziś zainstalowałem sobie Debiana z kde (najnowsza wersja) na takim komputerze:

Celaron 366 mhz pod S370

96 MB SDRAM PC100

Nie znam niestety reszty. Jak powiecie mi jak to sprawdzić to sprawdzę :slight_smile:

Problem polega na tym, że mysz się tnie. Już na samym starcie :frowning: Na Windows 98 było ok. Co jest nie tak? Proszę o pomoc! Co mam zrobić?

Pozdrawiam!

PS: Mogę wstawić wam filmik, co się dzieje na moim pulpicie.

(Kaka') #2

Trochę mało pamięci jak na KDE (GNOME również). Być może z tego wynika cały problem. Zainteresuj się lżejszym środowiskiem graficznym o nazwie Xfce. Możesz także postawić sobie sam menadżer okien (FluxBox np.).

Pozdrawiam.

// OT > kosz.

(Rykendo) #3

To teraz powiedz mi jak zainstalować xfce i jak usunąć kde

(Kaka') #4

To brzmi jak żądanie :wink:

aptitude purge kde && aptitude install xfce4

Pamiętaj, że musisz mieć odpowiednie wpisy w sources.list.

(Rykendo) #5

Jakie to wpisy? :frowning: Jestem początkującym linuxowcem :wink:

(Kaka') #6

Trochę samodzielności - bez tego w Linuksie ani rusz.

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=10787#10787

(Rykendo) #7

Jakim programem i jak go pobrać jeżeli go nie posiadam w systemie wyedytować plik sources.list? Próbuje Konqueror'em ale coś mi nie wychodzi...

(Kaka') #8

Konqueror to - ogólnie rzecz biorąc - przeglądarka plików i internetowa. W KDE masz już dostępne narzędzia do edycji plików tekstowych, takie jak na przykład: kwrite, kedit.

Pamiętaj, że owy plik musisz otworzyć z prawami administratora (roota) aby móc zapisywać jakiekolwiek zmiany.

(Rykendo) #9

Jak wejść do roota? Przy logowaniu, gddy jest start systemu? Dobrze mówię?

(Kaka') #10

Niekoniecznie. Logować się możesz w każdej chwili (wpisując np. su w konsoli).

(Rykendo) #11

Moglibyście mi podać całe polecenie do konsolki uruchamiające kedit z roota

(Kaka') #12

rykendo , nie przesadzasz? W tym momencie pytasz o podstawową rzecz. Jeżeli dalej będziesz miał takie nastawienie jak teraz, daleko nie zajdziesz. Wysil się trochę i zajrzyj do tutejszej szukajki czy chociaż by Google albo Yahoo!. Wystarczy wpisać linux logowanie administrator, a już otrzymasz mnóstwo trafnych wyników. Pomyśl nad tym...

Co do polecenia...

su && kedit /etc/apt/sources.list

(Rykendo) #13

Przepraszam! Mysz tzn. system się tnie i to utrudnia mi prace na komputerze. Na przykład żeby trafić na ikonę przeglądarki trzeba się trochę pobawić kursorem :stuck_out_tongue: Teraz jestem na Windowsie. Ściągam wersje Debiana z xfce. Wiem, że to złe nastawienie, idę na łatwiznę. Ale po instalacji (tzn. jutro) wezmę się ostro do pracy z moim nowym systemem! Zrobię co należy, dostosuje Debiana do swoich potrzeb... Będę używał szukajki :wink: Pozdrawiam!

PS: W ostateczności napiszę do was :slight_smile:

(Norbert Stepniakowski) #14

A po co ściągasz i będziesz instalował od nowa? zainstaluj sobie xfce i usun KDE w sposob w jaki Ci mówiono.