Debian na raspberrypi skonfigurowany jako router

Proszę o pomoc w konfiguracji debiana na malince jako router. Schemat sieci wygląda tak:

Chcę zrobić oddzielną sieć poprzez malinkę i włączenie na niej dhcp, malina ma otrzymać z bramy adres 192.168.1.2 (co jest już skonfigurowane w bramie), mieć dostęp to internetu oraz połączenie ze strony lan, gdzie adresy będą jako 192.168.2.X. 

Jako, że na OpenWrt w tej samej konfiguracji potrafiłem wyklikać to z palcem w zupie przez konsolę, to na debianie już wyższa szkoła jazdy i nie umiem sobie z tym poradzić, więc potrzebuję waszej pomocy co i jak mam zrobić. :slight_smile:

W tym temacie masz opsiane jak utworzyć prosty router na Debianie, załączyłem tam nawet filmik instruktażowy.

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/428524-tworzenie-sieci-na-podstawie-trzech-komputer%C3%B3w-z-linuxem/

Jak będzie coś niejasne, to pytaj.

Zaraz mnie piorun pieprznie czy jakiś inny cud natury…

Tracę połączenie z urządzeniem już kilka minut po ustawieniu na sztywno adresu IP. Znika z listy przypisanych IP na routerze Tak, wiem, że muszę doinstalować serwer dhcp dla łączenia się przez eth0 bez ustawiania na sztywno, ale nie mogę tego zrobić przecież bez internetu, który jestem w trakcie konfigurowania… Muszę łączyć się przez ssh od strony eth0 poprzez tymczasowo switch w routerze który działa w tej chwili jedynie jako serwer dhcp (inaczej nie mam dostępu).

Nie pomaga połączenie bezpośrednie komputera z eth0 i ustawienie adresu na sztywno, nadal brak gadania ze sobą.

Przeinstaluję system (już z 14 raz) i obejrzę ten filmik i zrobię wg. niego.

W dodatku w bramie po stronie wlan0 nie mogę prawie nic zmienić ponieważ jest to zwykły router z wgranym brandowanym firmware.

Na RPi nie musisz instalować serwera DHCP, jeśli chcesz pobierać adres z DHCP, to zamiast inet static, piszesz inet dhcp. Napisz jak konfigurujesz RPi, to powiem Ci co robisz nie tak.

Ok, zorientowałem się, że do obsługi mojej karty wifi najpierw muszę zainstalować kilka paczek z internetu i pobrać firmware (wg. tego http://elinux.org/RPi_Peripherals#Wireless:_TP-Link_TL-WN722N_USB_wireless_adapter_.28Debian_6.29 ) na malince.

Podłączyłem malinę bezpośrednio do karty ethernet komputera, ustawiłem jej na sztywno IP 192.168.137.2 (ip od udostępniania internetu w windows) a w windowsie na 192.168.137.1. ale internetu nadal nie ma.

 

/etc/network/interfaces :

auto lo
iface lo inet loopback
 
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.137.2
gateway 192.168.137.1
netmask 255.255.255.0
network 192.168.137.0
broadcast 192.168.137.255

Daję /etc/init.d/networking restart i wychodzi coś takiego:

pi@raspberrypi ~ $ sudo /etc/init.d/networking restart
[....] Running /etc/init.d/networking restart is deprecated because it may not r[warnble some interfaces ... (warning).
[....] Reconfiguring network interfaces...RTNETLINK answers: File exists
Failed to bring up eth0.
done.

Ten adres jest domyślnie ustawiany dla karty, działającej w trybie AP, jeśli podpinasz się pod sieciówkę i ma ona inną adresację, to masz błędną adresację na eth0.