Debian - skąd i co pobrać

Chcę pobrać sobie Debiana

Najlepiej na DVD

dokopałem się do tej strony

ftp://ftp.no.debian.org/pub/linux/debia … 6/iso-dvd/

i tu są 2 obrazy po 4 Giga ;o

muszę pobierać oba ?/

wersja stable ma bardzo stare pakiety wiec lepiej pobrac wersje testing (ktora mimo nazwy zachowuje sie stabilnie)

do pobrania jest tutaj

sa to 3 plyty dvd ale pierwsza wystarczy do instalacji

Pobież netinstall Etch’a. Ściągając DVD obciążasz serwery, co nie jest zalecane. Jeżeli naprawdę nie potrzebujesz tych DVD to pobież netinstall lub pierwszą CD.

a netinstall to będzie mi ciągnęło z neta podczas install ??

tak tylko ze jesli masz neo to prawdopodobnie nie odpali podczas instalacji

Nie. Zainstaluje Ci się system bazowy, a tłumacząc to na “Twój” język to będzie to sama konsola. Potem instalujesz xserver ( http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=698 ), następnie go konfigurujesz ( http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=3053#3053 ) i instalujesz np. KDE:

aptitude update && aptitude install kde

Złączono Posty : 24.01.2007 (Sro) 20:57

Polecam doczytać co to jest netinstall, a dopiero potem pisać na ten temat…

Pozdrawiam!

Złączono Posty : 24.01.2007 (Sro) 21:03

Co do neo to instalacja jest dość prosta.

hehe dwie troche sprzeczne wypowiedzi

chyba jednak sobie zamóie Debiana na allegro

aha i tak mam neo ;/

A chcesz się przekonać, że mam rację?

Błąd. Sam to zrobiłem i żałuje, bo nie dość, że trochę kasy poszło, to musiałem na to czekać.

Jaki modem? Tak czy siak konfiguracja jest dość prosta.

Ściągnij netinstall lub pierwszą CD. Jeżeli boisz się konsoli to ściągnij pierwszą CD, bo tam już jest xserver i po instalacji od razu będziesz miał środowisko graficzne.

z konfiguracją sobie poradzę :stuck_out_tongue:

bardziej chodziło mi o wersję DVD, a że widziałem że na serwie są 2 to ni wiedziałem czy 2 jest potrzebna

Reasumując:

pobrać 1 DVD testing ??

akurat nie musze doczytywac bo instalowalem ta metoda wiec wiem

i wcale nie uwazam zeby dla poczatkujacego lepszym rozwiazaniem bylo konfigurowanie neo bez X’ow niz pobranie po prostu dvd i instalacji odrazu z srodowiskiem graficznym

Przepraszam, ale czy Ty naprawdę tą DVD potrzebujesz? Nie wiem - chcesz mieć pakiety na płycie czy jak? Jeśli tak to bezsensu, po prostu bezsensu. W Debianie pakiety często się zmieniają i zanim się obejrzysz to ta DVD będzie już przestarzała. Tak jak powiedziałem polecam netinstall lub CD. Wiem, że ciągle o tym wspominam ale gdybyś naprawdę w tym siedział (czytaj: siedział w Debianie itp.) to byś mówił tak jak ja…

Ale jak już musisz pobrać tą DVD to tak, pobierz pierwszą płytę DVD.

Pozdrawiam!

Złączono Posty : 24.01.2007 (Sro) 21:44

Ok, ale chcę powiedzieć, że naprawdę wiele osób ściąga niepotrzebnie płyty DVD/CD obciążając serwery. Wczoraj na przykład padł główny serwer Debiana w Polsce, no nie padł, ale był przeciążony. Dlaczego? Chyba już się domyślasz.

A to, że instalacja neo pod x’ami jest, hmm, “łatwiejsza” to nie sądzę bo i tak wszystko robisz w terminalu.

Kolega matiit i tak zrobi jak chce - ja tylko doradzam…

Kaka’, jeśli matiit nigdy nie instalował DEBIANA, nie zawracaj mu głowy netinstalem, bo chłopina polegnie przy pierwszej próbie instalacji, nie mówiąc już o konfiguracji neostrady pod usb, ma ochotę ściągnąć dvd niech ciągnie:), a fakt że wersja unstable jest taka chyba tylko z nazwy :slight_smile:

mam routerek :stuck_out_tongue: :smiley:

więc pytanie do Kaka’

przekonałeś mnie zeby nieściagać DVD

więc wystarczy 1 CD ??

Też mam, więc w przypadku łączenia się za pomocą eth, będziesz miał net zaraz po instalacji. A jeżeli nie to wystarczy 5 minut żeby to skonfigurować.

Nie wiem co masz na myśli pisząc “1”, ale masz ściągnąć pierwszą płytę CD a nie jedną - bo to akurat różnica :wink:

Złączono Posty : 25.01.2007 (Czw) 16:23

Na pierwszej jest instalator Debiana więc tylko tą potrzebujesz.

tak chodzi o pierwszą CD

a jest na 1 płycie Gnome i Kde ??

Na pierwszej płycie jest GNOME (przynajmniej tak było w listopadzie 2006). No ale jak chcesz możesz sobie inne środowisko zainstalować. Debian ma około 20300 oficjalnych paczek + jeszcze nieoficjalne. Teraz sobie to policz :wink: Będziesz mógł mieć co chcesz.

Pozdrawiam!

ok

rozwiałeś moje wątpliwości i odpowiedziałeś na moje pytania

wielkie dzieki

widze że jesteś doświadczonym userem Debiana

mam jeszcze jedno pytanie

Jak z szybkością działania i startu

Złączono Posty : 25.01.2007 (Czw) 17:22

btw to jest testing czy stable ? bo nie ma oznaczenia

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=552

Debian nie jest demonem szybkości. Demonem szybkości to jest Gentoo - nie znam szybszego i bardziej “żmudnego” distro. Żmudne bo nie chce mi się wszystkiego kompilować i czekać kilka godzin…

Debian nie jest wolny. Uruchamia się średnio tak samo jak Windows XP zaraz po instalacji. No też zależy od tego co masz w kernelu itp. Bo jeśli skompilujesz sam kernel to poczujesz różnicę w szybkości. Ale ja jadę na dystrybucyjnym i jestem zadowolony.

Stable nie ściągaj bo nie ma co. Ściągnij Etch (testing): http://cdimage.debian.org/cdimage/etch_ … 86/iso-cd/