Debian Testing AMD64, ciągły restart przy uruchamianiu jądra


($orn) #1

Witam! :slight_smile:

Dział miał zapaść sądny dzień i po sesji miałem w 100% przejść na linuksa. Ściągnąłem sobie płytkę netinstall i wypaliłem z Debian testing amd64. Mój laptop jest trochę dziwny i dopiero teraz przy tej wersji Debiana udała się cała instalacja. Wcześniej występował ten sam problem co teraz, ale w chwili ładowania instalatora ( restartował się). Teraz kiedy udało mi się zainstalować w końcu wersję x64 chciałem ją odpalić i nastapił ten sam problem! Jajko 2.6.32 i w chwili wybrania zwykłego jajka jak i tego "bezpiecznego" nagle się restartuje i nie chce uruchomić. Najlepsze w tym wszystkim jest to że nie jestem w stanie przeczytać co powoduje błąd bo dzieje się to za szybko. Innymi słowy nie mogę dodać się do systemu. Czy ktoś może mi pomoc?


(dragonn) #2

Podaj jaki to laptop. Może dał byś radę zrobić zdjęcie aparatem, albo filmik, bo tak na ślepo to naprawdę trudno pomóc :/. Na sam początek możę spróbuj dodać do parametrów jądra noacpi, grubie na wpisie z twoim jądrem wciskasz e, następnie na końcu linii kernel (linux w przypadku grub2 dajesz noacpi) w przypadku grub 1 muszi dać jeszcze enter na linię kernel i na końcu dajesz noacpi dajesz enter i następnie b (w grubie 2 CTRL + X), nie wiem jak grub jest teraz w testing, ale to poznasz po tym czy jest linia kernel


($orn) #3

Clevo M860TU - to mój laptop.

Noacpi spróbuje jutro. Widać coś po tym laptopie?

PS: W testingu jest Grub 2.


(dragonn) #4

http://kmuto.jp/debian/hcl/Clevo/M860TU

Może to jest winowajca? Próbowałeś może i386 instalować?


($orn) #5

Próbowałem.

32 bity śmigają :wink:


(dragonn) #6

No cóż czyli to mamy problem, trochę to dziwnie że w ogóle się instalacja uruchomiła dla x64, będzie zmuszony używać 32 bitów.


($orn) #7

Mam nadzieję, że tylko przez chwilę. Bo wcześniej było tak, że instalacja 64 bitów się nie uruchamiała - żaden instalator , ani tekstowy ani graficzny! Teraz już przeszło instalację jako tako więc chyba jest coraz lepiej :wink:


(mati75) #8

Stary graficzny nie działa, w tej chwili jest pisany nowy.


($orn) #9

To nie ma znaczenia, czy działa czy nie, wersja 32bity mi działa. Jednak nie chcę przejść na wersję 32-bity :confused: Nie po to mam komputer przystosowany w końcu pod 64 bity, aby mieć wszystko 32 bitowe.

Nagrałem dwa filmiki:

http://www.sendspace.com/file/krz69p

Może teraz coś się wyjaśni.


(system) #10

Z laptopów Clevo korzysta firma NTT. Ja posiadam model Corrino 617SU na płycie głównej właśnie Clevo M7X0SU.

Mój kolega posiada też NTT jednak starszy model i tam okazuje się, że 64 Bit nie wstają. Mój model poprawnie działa z 64 Bit, jednak ze względu na flasha siedzę na 32.


(mati75) #11

Coś jest nie tak w Debianie x64, bo mi przestały działać aplikacje 32 bitowe.


($orn) #12

Ogólnie coś się Debian psuje. Używam Debiana od wersji 4.0 i nigdy takich problemów nie było jak są teraz. Wydanie stabilnej wersji i problem z instalacją grafiki nvidii po prostu dobiło ten system w moich oczach. Cały czas liczę na to, że wersja STABLE będzie w 100% przetestowana i nie wypuszczą takiego potworka w wersji 6.0 Nawet jak siedziałem na 5.0 kiedy była testingiem to nigdy takich kwiatków nie miałem.

Czekam więc na stabilne wydanie. Mam nadzieję że nie rozczarują.


($orn) #13

Co ciekawe udało mi się zainstalować dwa dni temu Linux Mint 9 x64 bez żadnego problemu , natomiast Debian testing x64 cały czas ma ten sam problem... Dziwne :stuck_out_tongue:


(etam) #14

Bezsens. Ja mam openSuSE w wersji 64bit i flash działa przez nspluginwrapper bez problemów. Nawet nie trzeba nic ręcznie grzebać w systemie. Skrypty w paczce z flashem same wszystko robią.

Wracając do tematu: Ja też mam ntt corrino i procesor obsługuje 64bity, ale kiedyś kolega miał identyczny model ale z innym procesorem, na którym 64bity nie chodziły. Wniosek: nie oceniaj procesora po obudowie komputera.

Może spróbuj czegoś innego zamiast debiana? Ja ze swojej strony polecam openSuSE.


($orn) #15

Mint i Ubuntu chodzą bez problemu w wersji x64 :smiley: działają. Z tego co widzę co Mint i Ubuntu mają 2.6.32-24 jądro a Debian ma 2.6.32-5? Może dlatego?


(mati75) #16

Debian i ubuntu przyjmują inne oznaczenia. Jądro jest to samo.


($orn) #17

To co w takiej sytuacji może być nie tak? Grub?


(system) #18

A może byś zainstalował Debiana x32 i potem skompilował sobie jądro pod procka albo ściągną gotowe.