Debian/Ubuntu - laptop z jaką kartą graficzną kupić?

Witam.

Przymierzam się do kupna laptopa i najprawdopodobniej będę chciał korzystać na nim z linuksa. Najprawdopodobniej będzie to Ubuntu bądź Debian.

Moje pytanie brzmi następująco: jaką grafikę dedykowaną wybrać? Coś ze stajni ATI czy NVIDIA? Osobiście jestem za NVIDIA bo wiem, że nawet starsze karty mają wsparcie jeśli chodzi o sterowniki a Radeony wręcz przeciwnie. Przeczytałem wiele tematów z różnych forów dyskusyjnych, wiele z tych tematów zostało założonych nawet kilka lat temu. Dlatego, proszę powiedzcie jak sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy, czy bać się Radeona czy nie?

Bierz coś z NVIDIĄ a nie zaznasz żadnych problemów ze strony sterowników czy sprzętu.

– WebNuLL

Raczej brać karty nvidii - są dobre i działające sterowniki zamknięte, a w razie czego są też otwarte noveau. AMD/ATI na polu linuksowych sterowników od paru lat raczej nie radzi sobie tak jak nvidia.

Brać nvidię, tylko nie brać żadnych wynalazków typu nvidia optimus, bo z wsparciem tego to jeszcze cieńko.

nvida (na ati nie ma akceleracji sprzętowej z nowych przegladarek)

Każde stery amd chodzą na linux,ale są hamulcem wykorzystania mocy drzemiącej w karcie nawet te gpl .;]

Dragonn dobrze pisze. Nvidia w dalszym ciągu, dobrze wspiera pingwina, jednak jej wynalazki jak optimus nie działają pod nim. Natomiast jeśli w laptopie działa tylko dedykowana grafika, to karta jest taka samo, dobrze wspierana. Twierdzą że przez architekture X-ów nie mogą tego zaimplementować a Ile w tym prawdy to nie wiem.

AMD potrafiło zaimplementować. Wydaje mi się że problemem jest po pierwsze wymagany restart serwera X a po drugie to że zamknięte sterowniki NIE mogą pracować gdy jest aktywny KMS który jest wymagany dla kart np. intela.

Chciałbym powiedzieć że jest to w dużej części nieprawda. W przypadku chrome niektóre karty graficzne ATI zostały zablokowanie przez sprawianie problemów. Wystarczy otworzyć chrome/chromium z --disable-gpu-blacklist i przyspieszenie sprzętowe działa. W przypadku firefoxa nie wiem. Chrome korzysta z GL ES które jest wspieranie tak i przez zamknięte sterowniki jak i otwarte (mesa 7.11).

Każda działa lepiej i gorzej. Wg mnei Intel jest ok, ale NV jest lepsze. z ATI nie miałem do czynienia (jedynie LiveCD)