Debian Wheezy - uszkodzony instalator?

(Adrian2) #1

Witam. Jakiś tydzień temu pobrałem obraz Debiana Testing Wheezy i nie mogłem go zainstalować ponieważ wywaliło mi brak jakiś bibliotek czy czegos takiego, jednym słowem "nie można zainstalować podstawowego systemu".

Tydzień później.. Zgodnie z tym co widnieje na stronie debiana to obraz testinga jest aktualizowany co tydzień. Pobrałem obraz z 14 marca. Odpalam graficzny tryb instalacji i... nie reaguje ani myszka, ani klawiatura (oba na PS2), dodam tylko ze klawiatura działa tylko przy pierwszym oknie gdzie wybiera sie sposób instalacji. Cierpliwie wypróbowałem metode zwykłą (tekstową?) z tej samej płyty. Wszystko ładnie do momentu kiedy instalator informuje mnie, że brak modułów jądra co uniemożliwi poprawna instalację systemu.

Czy tylko ja nie mogę zainstalować Debiana :frowning: ?? Czy wina leży po mojej stronie i źle pobieram? (choć to niemożliwe). Czy może to te obrazy są rypnięte? Jeśli tak to czy wydane zostaną poprawione wersje?

Gdzieś czytałem o netinstall lecz jestem za bardzo zielony żeby skorzystać z tej opcji.

Proszę o pomoc. Nie mam już pomysłu a zmarnowałem już na to trzy płytki.

Pozdrawiam

(Sawyer47) #2

Całkiem możliwe, że testowe wydania zawierają błędy, szczególnie teraz, niedawno od wydania wersji stabilnej, gdy wprowadzanych jest wiele zmian.

Obrazy netinstall to po prostu mniejsze obrazy ściągające pakiety z internetu.

Może warto przetestować najpierw obraz w maszynie wirtualnej? (choć rzecz jasna nie wykryje się w ten sposób wszystkich problemów). Alternatywą dla marnowania płyt może być pendrive.

(Adrian2) #3

Rozumiem.

Szkoda bo zależy mi właśnie na tej dystrybucji. podobno to testing jest najlepszy na desktop.. Ale widzę że nic z tego.

Czy w takim razie Debian stable byłby równie dobry jak testing na biuro żeby zastąpić windowsa? Używa go ktoś w zastosowaniach domowych? Nadaje się do tego?

Pozdrawiam

(byron_wolf) #4

Jak najbardziej będzie dobry.

Płytka RW powinna rozwiązać problem marnowania nośników

Pozdrawiam

(Adrian2) #5

A wiadomo może kiedy poradzą sobie z problemem testinga? Jest na to jakaś reguła? Czy po prostu trzeba próbować przy każdym cotygodniowym odświeżaniu obrazów?

(Sawyer47) #6

Tu reguły nie ma, raczej trzeba próbować. Tutaj masz obrazy netinstall budowane codziennie http://www.debian.org/devel/debian-installer/ o których wspominałeś - jedynie sto kilkadziesiąt MB, a reszta pakietów jest ściągana przy instalacji. Żeby nie marnować płyt jednokrotnego zapisu: CD-RW lub pendrive.

W ostateczności możesz zainstalować minimalną instalację stable i zrobić upgrade (ale to oznacza zasadniczo więcej ściągania niż czysta instalacja).

(Pawel Pieczyrak) #7

Jak nie ruszy, to zainstaluj Squeeze a potem wykonaj upgrade do Wheezy.