Dell 1420 - drgający obraz przez d-sub na zew. monitorze

Mam laptopa dell inspiron 1420, grafika intel x3100, od niedawa obraz na zewnętrznym monitorze przez wysjście d-sub drga po czym monitor przechodzi w stan uśpienia. Nie jest to wina sterowników bo testowałem na opensuse 11, takie same objawy choć przedtem działał bez problemu, nie jest to monitor bo to samo jest na lcd i crt.

Mam uszkodzoną matrycę samsung LTN141W1-L09 której usilnie poszukuję i korzystałem z zewnętrznego monitora.

To coś z wyjściem czy grafika pada?

Ustawione złe parametry wyświetlania, których monitor nie toleruje? Pokombinuj z częstotliwością odświeżania.

nie chodzi mi o migający ekran tylko bardziej “o trzęsący się na boki”, pozatym na lcd to samo się dzieje więc to nie częstotliwość odświerzania, na początku też myślałem że to coś z ustawieniami, ale po wywaleniu sterowników to samo, więc sprawdziłem na opensuse, który przedtem mi idealnie działał, objawy identyczne.

Mam taki sam problem na Gf 9600 GT i podłączonym Samsungu 2043nw d-sub , obraz szarpie na boki i jest nie wyraźny, znika na chwile gdy nacisnę przycisk do automatycznego dopasowywania sie obrazu . nie wiem co z tym zrobić :confused: nawet teraz gdy pisze ten post ekran szarpie …

skoro wykluczyłem problemy softwarowe, to w czym może tkwić problem?