Dell Inspiron 1721 - Windows XP Professional

Witam

Kupiłem Della Inspiron 1721 ale po kilku dniach używania pozbyłem się Visty.

Zrobiłem format dysku C i zainstalowałem Windows XP Professional SP2

Niestety oczywiście okazało się, że do połowy sprzętu brakuje sterowników i tutaj zaczyna się problem ;(

na oficjalnej stronce Della nie ma sterowników dla tego modelu pod system XP, są tylko dla Visty

http://support.dell.com/support/downloa … id=&impid=

z niedziałających rzeczy to m.in

  • karta graficzna prawdopodobnie - ekran miga - rozdzielczosc maksymalna to 1600x1200 mimo że ekran jest 1920x1200

  • internet bezprzewodowy - wykrywa sieć bezprzewodową i tak jakby się łączył, ale w ogóle nie ma transferu itd (net prze kabel działa normalnie)

w menadzerze urządzeń ewidentnie brakuje sterowników, ale kompletnie nie mam pomysłu czego szukać

(póki co próbowałem różne ściągać ale bez sukcesu) - nie wiem co jeszce może nie działać ta rozdzielczość i bezprzewodówka to dla mnie 2 najważniejsze rzeczy

tak wygląda manager urządzeń:

http://img216.imageshack.us/my.php?image=menagerrg0.png

a tak wygląda podsumowanie z Everesta:

http://img215.imageshack.us/my.php?image=everestrg2.png

Czy ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać te problemy? BŁAGAM :slight_smile: jeśli znacie jakieś inne fora gdzie moge szukać pomocy to też dajcie znać proszę bo kompletnie nie siedzę w tych tematach…

skorzystaj ze strowników z modelu 1720 może przynajmniej część z nich będzie pasowała , coś mi się wydaje że producenci laptopów mają jakiś cichy układ z microsoftem , do coraz to większej ilosci nowych laptopów nie ma sterowników do starszych systemów jedynie do visty , jest to zmuszanie nabywcy do korzystania jedynie z tego systemu.

poszukaj sterowników na stronach producentów poszczególnych podezespołów

próbuje szukać na stronach producentów ale jak widać na zdjęciach jak coś nazywa się “kontroler magistrali szeregowej” to za cholerę nie potrafię tego znaleść…

Witam!

A może spróbuj ściągnąć program SIW 1.65 (program nie ingeruje w system) i sprawdź przez niego jak się nazywają poszczególne elementy komputera i kto jest ich producentem. A potem szukać sterowników na stronach producenta.

najlepiej ściągnąć program Everest tam masz podane gdzie można znaleść do poszczególnych podzespołów sterowniki

a tak w ogóle do coraz większej ilości sprzętu są sterowniki tylko na vista nie na xp więc powoli chyba trzeba sie przestawiać na Viste

Witam. mam podobny problem z 1721. Nie moge znaleźć sterowników pod sata, żeby wystartowała instalacja XP. Prosze o pomoc! !!

najlepiej to zrób tak:

zainstaluj z poziomu visty XPeka jako drugi system i potem pozbądź sie visty i powinno być wszystko ok

Próbowałem, ale nie chce mi przyjąć instalacji

Masz niezgodny sprzęt.

Nie, zaktualizuj biosa i w nim ustaw IDE, jak nie ma teraz takiej opcji.

a jak dalej coś się stanie to może być to awaria zasilania podczas aktualizacji biosu.

  • broadcom: ze strony broadcom: NIC->4401

  • ATI graphic card: ze strony ATI: Radeon->Integrated->Radeon Xpress 1200 series

  • Wireless lan: ze strony Dell: sterowniki XP do Inspirona 1501 -> Wireless 1490 dual band

  • sound card: ze strony Dell: sterowniki XP do Inspirona 1501 -> STAC 92XX C-Major HD Audio

  • chipset: strona Dell: 1701->chipset (ten setrownik oprócz viśty jest też dedykowany dla XP)

  • procesor: strona Dell: 1701->procesor (ten setrownik oprócz viśty jest też dedykowany dla XP)

Poprawka tego co wcześniej napisałem:

nie rozpracowałem jeszcze bluetooth’a. komuś się udało?

W dniu 23.05.2008 , o godzinie 8:13 został dopisany post przez qwertytrewq

poprawka: oczywiście 1721 a nie 1701 bo nie ma takiego modelu:

  • chipset: strona Dell: 1721 ->chipset (ten setrownik oprócz viśty jest też dedykowany dla XP)

  • procesor: strona Dell: 1721 ->procesor (ten setrownik oprócz viśty jest też dedykowany dla XP)

rozpracowałem już bluetooth’a** :**

Pojawiał się problem z przeciśnieęciem Fn+F2 co zupełnie nic nie dawało…

Żeby zainstalować bluetooth trzeba podaczas instalacji go włączyć (Fn+F2 lub włącznik na obudowie) ale włącznik nie włączy urządzenia jeżeli nie ma się zainstalowanego starownika, a żeby zainstalować trzeba włączyć :))

producent opisuje tego patch’a: “Utility to enable the BT Radio after a downgrade from _ Vista _ to XP or Vista to Vista if radio is software disabled before the downgrade”

  • czy nie o to nam chodziło :slight_smile:

W dniu 23.05.2008 , o godzinie 8:20 został dopisany post przez qwertytrewq

Poprawiłem też sterownik wbudowenej kamery Creative bo na windowsowych rwało mi obraz:

  • webCam: strona Dell: Vostro 1700 - XP - Creative integrated webCam

Jeszcze odnośnie karty dźwiękowej:

niby oba sterowniki są do STAC 92XX dla tamten co podałem za pierwszym razem przycinał dźwięk a ten drugi z 23.05.2008 działa już ok.

W dniu 23.05.2008 , o godzinie 8:30 został dopisany post przez qwertytrewq

A odnośnie problemów z instalacją SATA podczas instalacji XP: mam 1721 z dyskiem na SATA i przy instalacji XP użyłem Dell’owskiego MOLPa z innego modelu i nie było problemu. Ale co jak ktoś nei ma Dell’owskiego MOLPa z innego modelu… :\

Wiem, że koledzy na jakichś HP’kach mieli też takie problem. Wiem, że zrobili to tak, że jakimś programem zrobili swoją instalkę windowsa XP na bazie normalnej dokładając sterowniki do SATA, nagrali na płytkę i poszło. Ale nie wiem jak ten program się nazywał. Bo standardowo instalka XP woła o dyskietkę i z płyty nic nie weźmie bo ma być z napędu A: … Możliwe że oprócz integrowania sterownika z instalką XP jest jeszcze jakiś normalniejszy sposób.

W dniu 23.05.2008 , o godzinie 8:36 został dopisany post przez qwertytrewq

jeszcze odnośnie bluetootha:

przepraszam, zapomniałem napisać skąd wziąć sterownik:

  • strona Dell: Vostro 1700 - XP - Bluetooth