Dell Precision T1500 vs. składak

Witam.

Otóż składam zestaw komputerowy do 3000zł, którego będę używał do gier/filmów/muzyki/internetu, czyli codzienne użytkowanie. W Dell’u mam możliwość zakupienia zestawu z rabatem -40%. Złożyłem tam sobie taki zestaw:

Polish Oryginalny Windows® 7 Professional (32Bit OS) Recovery DVD included

One® Intel™ Core i7-860 (2.8GHz, 8MB L3, 95W, Quad Core)

4GB DDR3 non-ECC Memory (1333MHz, 2x2GB)

256MB PCIe x16 NVIDIA Quadro NVS 295 (2xDP) Graphics Card

320GB (7,200 rpm) SATA 3.0Gb/s Hard Drive with NCQ and 16MB DataBurst Cache™

16x DVD ROM Drive with PowerDVD Included

1Yr Basic Warranty - Next Business Day - Minimum Warranty

Norton Internet Securities 2009 (30 Day Subscription) AntiVirus Software

  • monitor

20in 2009W Euro Black WIDESCREEN (1680X1050) TCO99 DVI-D Height Adjustable

razem z VAT’em i rabatem -40%: 3094zł

Wiadomo, jest tu profesjonalna grafika (są tam tylko profesjonalki), która niezbyt nadaje się do gier. Tak więc sprzedałbym ją za jakieś 400zł i po prostu poczekałbym na gwiazdkę, to może mikołaj dołożyłby mi do czegoś pokroju HD4890/HD5850. A jeśli nie to mam jeszcze możliwość wzięcia i5 750, wtedy wyjdzie -300zł to może coś już jakąś grafę się kupi…

Co do zasilacza i producentów dysku oraz RAM’u nie ma tam informacji, ale ufam Dell’owi i wierze, że nie wcisną mi jakiegoś szajsu pokroju ModemCom Feel.

Na agito/esc zestaw z i5 750, HD4890 i innymi bzdetami wychodzi koło 3k. Tyle, że bez monitora i OS!

I nasuwają mi sie tu pytania.

  1. Bardziej się opłaca w Dellu? (mi się wydaje, że tak)

  2. Jaki brac OS? Win7 w wersji 32bit czy 64bit?

  3. Jak NVIDIA Quadro NVS 295 poradzi sobie z grami?

  4. Jest możliwość wzięcia grafiki 512MB PCIe x16 NVIDIA Quadro FX 580, pogram na niej czy nie bardzo?

  5. Co sądzicie o tym monitorze?

Po raz tysięczny - jeśli bierzesz więcej niż 3 GB ramu to tylko i wyłącznie 64-bitowy syetm ( bo tylko one obsłużą powyżej 3,25 GB ramu)!

Zależy też od programów, niektóre nie działają pod Windowsem 64-bit. A przy 4GB to jeszcze można rozważyć system 32-bitowy, nawet te 3GB w zupełności wystarczą dla większości zastosowań, przy systemie 32-bit i więcej niż 4GB szkoda pieniędzy na pamięci.

Dell powinien mieć w ofercie komputery dla domu, z inną grafiką.

W przypadku komputera markowego wszystko będzie dobrze dopasowane i będzie bardzo cichy. W przypadku składaka to jak się trafi, raz wszystko działa, innym razem nie do końca. Teoretycznie podzespoły powinny współpracować, ale w praktyce różnie bywa.

Komputer powinien być bardzo stabilny, z drugiej strony płyta główna nie będzie miała wodotrysków i opcji podkręcania.

Zasilacze dobre dają, bo produkty muszą spełniać pewne warunki techniczne narzucone przez prawo (zakłócenia, bezpieczeństwo itd.), a te tanie są produkowane przez jakieś dziwne dalekowschodnie firmy, byle co byle taniej.

Składak też może być bardzo cichy, nie tylko ten firmowy.

Dell ma jakieś komputery do domu, to raz - serie Inspiron, Studio, XPS. Dwa, że ceny polskiego Della są kosmiczne (a może to tylko te zestawy, które ja oglądałem?).

Trzy, że Dell - przynajmniej mój, mam OptiPleksa - jest fajnie rozwiązany, trzeba by do “składaka” specjalnie wybierać obudowę. W rodzaju dysk twardy w koszyczku (montaż bezśrubkowy), obudowa otwierana na zatrzask, czujnik otwarcia obudowy, karty rozszerzeń na zatrzaskach itp. Cichy jak diabli, mój laptop jest głośniejszy.

Zasilacz jest firmy “Dell” :wink: I w większości wypadków to te zasilacze są opisane znacznie mniejszymi wartościami jakie mogą uciągnąć - 350W Della niekoniecznie jest 350W, może być silniejszy, nawet do 10%. Dysk twardy ja miałem Western Digital VelociRaptor, czyli klasę samą w sobie :wink: