Dell Studio - ekran się nie włącza

(Rlk120) #1

Witam,

Wczoraj coś dziwnego stało się z moim laptopem Dell Studio 1558 zakupionego w październiku 2010. Otóż podczas przeglądania internetu nagle obraz zrobił się "rozmazany" i uruchomiłem ponownie komputer. Niestety ekran już się nie uruchomił.

BIOS ładuje się na 100%, system - nie jestem pewien(używam Linuksa jeśli to ma znaczenie).

Podłączyłem zewnętrzny monitor - też nie działał. Moja diagnoza - uszkodziła się karta graficzna.

I teraz konkretne pytanie: czy myślicie, że w tym laptopie da radę wymienić kartę graficzną? Wiem jak na razie tylko tyle, że mam tam jakiegoś Radeona z serii 5400. W ogóle jakie są możliwe sloty na grafikę w tym laptopie i jak wygląda sytuacja z chłodzeniem?

Nigdy jeszcze tego nie robiłem, więc chciałbym się najpierw jak najwięcej dowiedzieć.

Wydaje mi się też, że mam jeszcze grafikę od intela(zintegrowaną z procesorem), ale teraz nie wiem jak ją uruchomić.

Liczę na jakąś pomoc i wsparcie.

(Pawel Aleks) #2

podłącz zewnętrzny monitor pod standardową kartę, jak odpali to ok . karta wykrywana w menadżerze urządzeń ? druga opcja siadła matryca lub faktycznie grafa .. ile kart pokazuje komp ? integre także ?

(Xparanienormalnyx) #3

W tym lapku masz tylko integrę intela, nie masz tam dedykowanej karty graficznej, co wiąże się z niemożliwością jej wymiany.

Ciekawe jak ma to sprawdzić, skoro nic nie widzi na ekranie.

(Rlk120) #4

Mam tylko jedno wyjście DFP w laptopie, nie wiem czy to jest od radeona czy od zintegrowanej(w każdym razie na nim nie działa też).

Kartę wykrywało spokojnie, temperatury zależy ale od 50 do 90 stopni bywało.

Karty zintegrowanej z tego co pamiętam to nie pokazywało mi w żadnym menedżerze urządzeń.

Można jeszcze jakoś inaczej sprawdzić czy to właśnie matryca czy grafika?

EDIT:

Na sto procent mam też ATI Radeon Mobility 5400 Series.

(Xparanienormalnyx) #5

Skoro ci się grzała do 90 stopni to na 99% się ujarała...

W specyfikacji tego modelu na wielu stronach nie ma nic o grafice radeon, tylko Intel GMA HD.

(Rlk120) #6

No ja wiem, że nie piszą o tym w internecie, ale ja jakimś cudem mam w tym lapku tą kartę :smiley: Przecież wiedziałbym gdyby był tylko intel.

Teraz właśnie pytanie jak ją wymienić, jaką inną kupić, jaki slot, czy może być to nvidia, jak z chłodzeniem?

(Qba Lukaszczyk) #7

Reballing.

(Rlk120) #8

Za reballing sam się nie wezmę na pewno. Może oddam do serwisu kiedyś.

Szukałem na allegro i na ebayu, ale ciężko znaleźć w ogóle płytę z tą kartą graficzną, wszystkie są trochę słabsze lub nawet dużo słabsze.

Także nie wiem czy nie lepszy biznes zrobię sprzedając tego lapka na części(i tak już rozebrałem) i kupić sobie jakiegoś innego.