Diagnostyka dysku

Witam! Mam dziwny problem z diagnostyką mojego dysku, chodzi dokładnie o model Samsung sp1233n. Po zainstalowaniu programów typu HDD Thermometer, HDDlife, AIDA32, Everest, itp nie widać w nich temperatury mojego dysku ani innych informacji których szukam. A nawet jeden z tych programów poinformował mnie że nie mam aktualnie podłączonego dysku:-) Kiedyś używałem HDD Thermometer i na bieżąco śledziłem temperaturę ale teraz ten sam program na tym samym dysku jakby nie widzi czujnika albo nie rozpoznaje dysku? Co może być przyczyną??? Sterowniki, czy jakieś możliwości płyty głównej [Asus P5b Deluxe]??? Proszę o jakąś podpowiedź.

Podaj odczyt danych SMART dysku z programu Victoria.

No niestety nie mogę wykonać tej czynności w tym programie, pojawia się taki tekst:

“01:00:19 : Get S.M.A.R.T. command… Error reading S.M.A.R.T!”

Wejdź do Biosu i spróbuj wyszukać w Adanced Bios Settings lub Integrated Peripherals opcji włączającej SMART dysku. Włącz ją.

Nie mogę znaleźć tej opcji w biosie. Raczej jej nie ma, chyba że jest jakiś skrót klawiszy odblokowujący więcej opcji? W podstawowych opcjach nie ma tego. Co teraz?:slight_smile:

Spróbuj ustawić (załadować standardowe) w BIOS podstawowe ustawienia ( default BIOS settings ). U mnie jest to - Setup Defaults - klawisz F9 po załadowaniu BIOS.

Załadowanie podstawowych ustawień w BIOS nic nie pomogło w tej sprawie. Znalazłem jednak te ustawienia SMART ale dopiero po włączeniu wykrywania dysków SATA i opcja SMART jest dostępna ale tylko dla tych dysków [w menu głównym BIOS, zakładka main pojawiają mi się po kolei urządzenia SATA1, SATA2, … i w ustawieniach dla poszczególnych urządzeń SATA jest opcja SMART].

W ustawieniach IDE nie ma żadnej opcji SMART dla dysków ATA.

Czyli mam rozumieć, że ta płyta główna nie obsługuje tej opcji dla dysków ATA? Czy jest może jakiś jeszcze inny sposób?