Dialog - podział sygnału na kilka komputerów

Witam serdecznie.

Moim dostawcą internetowym w nowo wynajmowanym mieszkaniu jest dialog. To co zastałem to jedynie modem dostarczony przez dialog (który nie jest bezprzewodowy).

Sprzęt który posiadam to - Router linksys wag54gs oraz AP od TP-LINKa (no i oczywiście potrzebne okablowanie).

Na ten moment sytuacja wygląda tak

modem->router->JEDEN komputer (bo więcej nie chcę łączyć z internetem)

Aby połączyć się z internetem potrzebuję się najpierw połączyć z routerem a następnie z routerem. W trakcie połączenia się z routerem rząda nazwy użytkownika oraz hasła. Łączy.

Problem jest w tym, że w jednym momencie może być podłączony do internetu tylko jeden komputer (do sieci generowanej przez linksys wiele komputerów, ale bez dostępu do internetu).

Jak przy tym sprzęcie który posiadam to wszystko poustawiać tak by mogło działać kilka komputerów na raz (bezprzewodowo bo to są laptopy).

Proszę o wytłumaczenie tego łopatologicznie - krok po kroku.

System operacyjny to win7.

dodam, że w trakcie próby podłączenia kabla internetowego do routera nie świeci się kontrolka DSL.

Jakieś pomysły? ;> z góry wielkie dzięki :slight_smile:

Witam!

Nie wiem czy Dialog ma AnnexA czy B, ale jeśli ma Annex A to możesz spokojnie pominąć modem i od razu podłączyć kabel do routera.

Ten model routera posiada wbudowany modem AnnexA i AP WiFi, więc reszta urządzeń jest zbędna.

Podłączasz kabel telefoniczny do routera, w przeglądarce wpisujesz 192.168.1.1, potem login admin, hasło admin - jesteś w ustawieniach routera.

Przechodzisz do zakładki WAN lub PPP (nie pamiętam dokładnie) i wklepujesz dane dostępowe otrzymane od Dialogu. Login i hasło, resztę parametrów też otrzymasz na infolinii Dialogu.

Jak wszystko wprowadzisz i będzie synchronizacja DSL to sprawdzasz, czy jest aktywny serwer DHCP (domyślnie aktywny) i już.

Ustawiasz sieć WiFi - DHCP, adresy MAC jak chcesz i zabezpieczenia i już.

Podłączasz kompy - musisz mieć ustawione pobieranie IP na auto i wszystko się ładnie łączy z Internetem :slight_smile:

ps. czytam właśnie na necie, że ten router to same problemy sprawia, szczególnie jeśli chodzi o WiFi - zasięg itp.

Najlepiej jakbyś sobie kupił jakiś sprawdzony router WiFi z wbudowanym modemem, no ale najpierw próbuj ten, bo może Ci się dobry egzemplarz trafił :slight_smile:

Dialog ma AnnexB także przy wybieraniu routera z modemem trzeba na to zwrócić uwagę bo nie będzie działało. Niestety twój router jest zgodny z AnnexA więc z Dialogiem nie zadziała. Jeśli nadal chcesz używać routera z wbudowanym modemem musisz go zmienić na zgodny z AnnexB, no chyba, że kupisz sam router na RJ45 i wtedy podłączasz modem z Dialogu do routera w konfiguracji wybierasz PPoE podajesz login i hasło i praktycznie połączenie zestawione. Jeśłi kupisz router z Wi-Fi to masz wszystko a jeśli nie to podłączasz AP do jednego z wyjść z routera, konfigurujesz AP (wyłącz w AP serwer DHCP niech router przydziela adresy, bo jeśli będzie włączone DHCP w routerze i AP to sprzęt się pogubi) i praktycznie to wszystko powinno działać.

Spróbuj podłączyć tak:

Modem -> Access point -> komputery bezprzewodowo

Nie wiem, czy to zadziała, jeśli nie, to pozostaje wymiana routera.

Jeśli Dialog ma Annex B - czego się obawiałem, to najlepiej zainwestować i kupić router Annex B z WiFi - jedno urządzenie i po sprawie.

A po co dokladac sobie kosztów?

Wystarczy zwykły router z portem LAN i WiFi i po kłopocie.

Podłącza się jego do modemu od dialogu - wtedy dialog nie piszczy w razie awarii, że inne użądzenie zniszczyło linię telefoniczną.

Kup sobie kolego taki router http://allegro.pl/item1087159652_router … _gw24.html

I twoje problemy zostana rozwiązane.

Pozdrawiam

woYtas

Mam ten TP-LINK w pracy i działa spoko - możesz kupić.

ps. jeszcze nie słyszałem, żeby jakikolwiek sprzęt “zniszczył linię telefoniczną” - porażka.

He he może i nie słyszałeś - ale jak cos jest ni tak z linia telefoniczna i przychodzi człowiek od operatora to może takie coś ztwirdzić.

Głupota ale tak jest :slight_smile:

Dzięki wam Forumowicze - to jest to o co mi chodziło :slight_smile:

Już się dzięki wam doszkoliłem - szczęśliwie ta umowa jest spadkiem po poprzednich mieszkańcach i niedługo się kończy to poszukam(y) dostawcy Annex A. Dobrze, że wiem już czego mam szukać. Na razie się przemęczymy jeden net - jeden komp, nie ma sensu inwestować.

Dzięki i miłego :slight_smile: